Olisin kysellyt että saako hurghadassa vuokrattua mönkkäreitä ja jos saa niin minkä hintasia olivat. Kokemuksia myös safareista/ hinnoista. Ajankohta olisi tammikuun alussa Triton Empire Beach.
Mönkijä safari.
Tabus
4588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ottakaa retki paikallisilta, tosi hyvin huolehtivat ja mukava reissu myös hinta on edullinen tosin hiekka pöllyää joten ei kannata parhaimpia vaatteita päälle laittaa
Mekin mentiin viimeksi paikallisten järjestämälle mönkijäsafarille.Hinta oli mielestäni kohtuullinen,oisko ollu pari kymppiä,siihen kuului haku hotellilta,pari tuntia aavikolla ajelua(sai ajaa niin lujaa kun taidot riitti ja koneesta löytyi voimaa)Käytiin beduiinikylässä vierailulla ja saatiin tutustua siihen ja kameelillakin halukkaat sai ratsastaa.Juotavaa kuului myös matkan hintaan.Joo,hiekka pöllys,parilla eurolla ne myivät isoja huiveja ja sitoivat sen päähän tyylin"silmät vain näkyi", mutta se oli tosi hyvä ja hyvin pysyi päässä vauhdissa.Oli toki kypärätkin.Samat järjestäjät myivät pitempiäkin,koko päivän safareita ja niihin kuului ruokailu ym.ohjelmaa.
Meidän ryhmässä oli vain me kaksi suomalaista ja kaksi norjalaista sekä opas,samaan aikaan olin toki venäläisiäkin,mutta he lähtivät oman oppaan kanssa.Musta ihan jees retki.Mutta kuten me näimme siellä,vahinkojakin voi sattua,yksi tyttö teki virheen ja kaatui.Tilanne näytti pahalta,mutta kyllä hän näytti omin jaloin kävelevän ja vietiin sit mönkijällä pois sieltä kylästä.Niin,toki sai ostaa sit valokuvia ja videoita matkasta ja käsitöitä kylästä, jos kiinnosti.
Kiitoksia vastauksista
Tienvarressa olleet ukot myi lyhyitä mönkijäreissuja lähi aavikolle Sharm el sheikissä hyppäsimme kyytiin ja menimme mönkijävarikolle siellä oli ainakin 100 mönkijää. Me kokemattomina saimme vaihteettomat mönkkärit ukko teki kaikille huiveista kasvojen suojan pölyä vastaan. Kypäriä ei ollut vaikka mukana kaksi 9 vuotiasta olisivat päässeet kyytiinkin, mutta eivät halunneet ja itseänikin pelottaa enemmän olla toisten kyydissä kuin ajaa itse...
Aavikolla päästelimme hurjaa vauhtia ja junnutkin selvisivät kyydistä kunnialla. Suomessa varmasti laitonta kun alaikäiset päästelee hengenvaarallista kyytiä isoilla mönkijöillä ilman kypärää mutta ei niitä mönkijöitä kovin helposti saa kumoon ja kyydistä lentäminen vaikeaa jos vähänkin osaa ohjata... Aavikolla kävimme jonkun beduiinin kahvilasa, jossa sai virvokkeita ja myös ratsastaa kamellilla lisämaksusta. Palasimme cityyn tunnin ajelun jälkeen hintaa safarille taisi tulla 4 mönkijän vuokrasta 250 puntaa joka on jotain n. 30€ luokkaa hintaan sisältyi myös huivit jotka sai safarin jälkeen omaksi. Maksoimme varmasti reissusta liikaa ja taitava tinkijä pääsee varmasti halvemmalla.
Mukaan kannattaa ottaa aurinkolasit ettei hiekkaa kovin paljoa eksyisi silmiin. Eikä parhaita päälle, kun vaatteeton aika hiekkaisessa kunnossa ajelun jälkeen. Olisin halunnut kokeilla uudestaankin pidemmän reissun, mutta matka loppui kesken enkä enää kerennyt ajelulle.