Mikä minun on?

susanna.

Olen miettinyt että, onkohna minulla jonkin sortin mielenterveyshäiriötä. Käynti ammattilasen luona varmaan auttaisi mutta lähimmälle on matkaa ja sekin kallis yksityinen.

Elämäni laatu on alkanut valua tasaista tahtia alas päin ja positiivinen luonteeni hieman laimentua. En silti sanoisi olevani masentunut. Stressiä tms. minulla ei ole ja en kertakaikkiaan saa selkoa itsestäni että mikä minulle tekee pahan olon. Saatan ruveta itkemään pienestä tai olemattomasta, usein jopa pelkistä äkillisesti mieleen tulvahtavista kuvista. Sosiaaliset suhteet ovat ok:t. Ystäviä, perheessä ja suvussa hyvin; ei eroja, kuolemia yms. Olen kuitenkin olut hieman aina taka-alalla. Joskus pienenä sisarillani oli molemmilla vakavampi sairaus ja minun huomioni jäi vähäiselle. Vanhempani ovat kuitenkin asian minulle ja sanoneet ja tiedän myös sisimmässäni että kyllä minusta pidetään; vaikkakin jokin pieni osa aina väittää vastaan. Itsetuntoni on toisinaan hyvä ja toisinaan huono. Ympärillä olevat ihmiset vaikuttavat käytökseeni suuresti. Saatan tehdä asioita hätiköiden ja syytän itseäni jälkeenpäin, valitettavan usein myös mietin liikaa ja jätän tekemättä. Opiskelu menee hyvin; pelkkää kiitettävää, en ole kummemman näköinen jne. Joskus sanoisin jopa että oma "hyvyyteni" ärsyttää minua. Muut perheenjäseneni eivät pärjää mm. juuri koulussa niin hyvin joten ymmärrän ettei minua tietystikkään voi ylistää kaikkien keskellä. Joskus vaan tuntuu että tahtoisin olla tyhmempi. Toisinaan taas tavoittelen liikaakin täydellisyyttä. Minulla on tapana yrittää tykahduttaa joitakin ominaisuuksiani seuran mukaan. En kuitenkaan sanoisi olevani miellyttämishaluinen mutta sekin vaihtelee. Joskus vähät välitän ja joskus nuolen maata jalkojen alla. Tätä piirrettä en pysty tukahduttamaan ja siksi alunperin mielialani alkoi latistua. Opin kuitenkin elämään asian kanssa ihan yksinänin mutta nyt puhaltaa aivan uusi tuuli. Näin kummallisen surullinen en ole koskaan ollut.

1

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuntuu, että olet etsimässä omaa identiteettiäsi ja se aiheuttaa kaaosta mielessäsi! Ole ylpeä vahvuuksistasi ja käytä niitä hyväksesi! Ehkä Sinun täytyisi ryhtyä katkaisemaan "napanuoraasi" kotiasi ajatellen ja valita oma suunta elämällesi!
      Jokainen on jossain vaiheessa surullinen ja epävarma elämänsä suhteen, mutta ihmeesti ne palikat vaan lopulta loksahtavat paikoilleen.
      Voimia Sinulle minuutesi etsintään!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7107
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4353
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      24
      3755
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3457
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2507
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2455
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2122
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2044
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      1993
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1412
    Aihe