Hei!
Löysimme äsken kellarin kylpyhuoneesta elävän pienen sammakon. Ilmeisesti on vanhan talomme kellarikerroksessa tähän asti jotenkin elellyt. Kyselisin nyt, mikäli asiasta tietäjiä palstalla liikkuu, että miten saisimme sammakon parhaiten selviämään kevääseen asti? En tiedä saisimmeko otusta enää talvehtimaan minnekkään. Jätin sen nyt astiaan, mihin laitoin hiukan vettä pohjalle sekä puupalikan.
Sammakko kellarissa
4
2511
Vastaukset
- tania78
Kyllähän kaveri olisi hyvä saada horrostamaan.
- Viileä, suojaisa paikka Jossa lämpötilan saiai vähitellen laskemaan .
Jos se ei jostain syystä onnistu, voihan sitä kokeilla, josko selviää talven ilman.
Ruoaksi voi tarjota vaikka jauhomatoja tai sirkkoja. (eläinkaupasta)
Muualta et elävää ravintoa sille luonnollisestikkaan löydä... - järveen
Tee vaikka avanto jäähän ja tipauta sammakko järveen. Se voi kaivautua järven pohjamutaan talvehtimaan...ellei joku kala ehdi sitä nappaamaan evääkseen.
- mummonmökki
ota iso pahvilaatikko ja jos mahdollista kaiva sille ulkoa sinne lehtiä ja käy ostamassa eläinkaupasta kuivattua heinää ja laita se sinne laatikkoon niiden lehtien kanssa ja ota muutama kivikin sinne lootaan ja laita vettä pieneen astiaan ja samalla ostat sille tosiaan sirkkoja ja niitä matoja sinne myöskin...kato joskos se alkaa horrostamaan tai sitten todella syötät sitä sirkoilla ja madoilla talven ja sit keväällä päästät sen meneen....mutta jos pidät sen siellä viileessä ja pimeessä niin uskon sen sinne nukahtavan...laita siihen laatikon päälle sellanen ritilä josta ilma vaihtuu mutta se ei pääse sieltä karkaamaan jotta voi seurailla sitä mitä se touhuaa vai meneekö nukkumaan talviunta.
kerro sit miten asia etenee sen kanssa koska ois hauska tietää mitä se puuhastelee ....
Meillä oli aikaisemmin sammakoita joka talvi 50-luvulla rakennetun rintamamiestyypisen oamkotitalon sokkelikerroksen sauna- ja pesuhuonetiloissa. Elelivät siellä yli talven ilmeisesti puolihorroksissa ja varmaankin syödä napsivat välillä hämähäkkejä, ym. pientä. Sammakot tulivat oikein tutuiksi. Saunomisen aikaan vetäytyivät viileimpiin nurkkauksiin.
Kun teimme viemäriremontin, niin sen jälkeen ei sammakoitakaan ole alakerran sauna- ja pesutiloissa näkynyt. Aikaisemmin ne olivat ilmeisesti kömpineet vanhojen sementtisten viemärin saostuskaivojen kautta viemäriputkia pitkin "vastakarvaan" sisälle. Viemäriputken alkupään ritiläkin oli välillä pois paikaltaan putsaustoimien vuoksi. Joskus harvoin huomasimme syksyllä, että joku sammakko yritti loikkia sisälle avoimena aika useinkin olleesta autotallin ovesta, kun autotalli on samassa sokkelikerroksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75693
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372