Itselukkiutuvat ovet. Virta- vai ovilukko?

Autoni on viime aikoina oppinut lukitsemaan ovensa itse, vaikka avain on virtalukossa. Vika kiusaa etenkin, kun olen itse auton ulkopuolella ja pitäisi mennä johonkin autolla.

Korjaamossa arvailtiin jomman kumman oven lukkoa syyksi. Itse arvailisin, että virtalukko ei ymmärrä, että avain on paikallaan. Näin ollen virtalukko antaa käskyn sulkea ovien lukot.

Onko kokemuksia?
6915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Esim. keskuslukon johdot rikki oven välistä, vettä oven kahvojen mikroissa, jälkiasennus varashälyttimestä asetettu lukittumaan ovet automaattisesti ym. Ei se virtalukko anna mitään käskyjä sulkea ovia. Jos väyläsähköt niin saattaa välillä tulla outoja juttuja, nykyään toki aika varmoja.

Äänestä
  • yleensä niin varmoja,kun lukee näitä autojen vikoja

    Äänestä

vaihtamalla loppui meillä vastaavat oireet.

Äänestä
  • Työpaikan Caravellessä vm 2003 on täsmälleen sama vika, ollut jo useita vuosia.

    Äänestä

  • Hommasin itsekin äskettäin -02 variant kolffin. Sama vika oli kiusana, kunnes kuljettajan ovesta vaihdettiin lukko. Merkkiliikkeessä kustannus n. 250 eur töineen.

    Äänestä

Fiksasin aikanaan noita volkkareita ja meillä ainakin oli määräys, että avaimia ei saanut jättää autoihin sisälle, koska lukittuivat itsekseen. Ei ole yksi eikä kaksi volkkaria, johon jouduttiin murtautumaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Golf IV -mies kirjoitti:

Autoni on viime aikoina oppinut lukitsemaan ovensa itse, vaikka avain on virtalukossa. Vika kiusaa etenkin, kun olen itse auton ulkopuolella ja pitäisi mennä johonkin autolla.

Korjaamossa arvailtiin jomman kumman oven lukkoa syyksi. Itse arvailisin, että virtalukko ei ymmärrä, että avain on paikallaan. Näin ollen virtalukko antaa käskyn sulkea ovien lukot.

Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu