Maitoallergia?

fxfxdfdfd

Olen 20v mies. Olen kärsinyt huonosta ihosta jo pitempään, muita oireita myös mm. lievää mahakipua aina sillointällöin ruoan jälkeen, jatkuva nenän tukkoisuus ja sillointällöin hengenahdistusta.

Olen ettinyt pitkään tietoa erilaisista allergioista ja muista ongelmista jotka voisivat kyseisiä oireita aiheuttaa, törmäsin nyt juttuun maitoallergiasta. Olen ollut ilman maitoa nyt 4 vuorokautta, voita ja kermaa sisältäviä tuotteita tuli kylläkin syötyä vielä joulun päivinä. Nyt tavoitteena maidon lisäksi jättää kokonaan pois myös voit, jogurtit, juustot ja muut maitotuotteet.

Kuitenkin tämän 4 vuorokauden aikana ihoni on muuttunut paremmaksi kuin koskaan ennen, nyt poskien iho näyttää "kuin saman ihmisen" iholta kuin kaulassa ja muualla kropassa. Lisäksi mahakivut ovat vähentyneet huomattavasti. Nenän tukkoisuus on vielä jäljellä, mutta sekin on helpottanut jonkin verran. Hengenahditukset myös vähemmällä.

Kuinka kauan minun täytyy olla erossa kaikista maitotuotteista ja tuotteista joissa on maitoa, jotta oireet katoavat jos ne johtuvat maitoallergiasta?

8

829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vain

      Maitoproteiinin vaikutukset poistuvat hitaasti ainakin lapsilla. 1-2 viikkoa on tavallinen aika sille, että oireet häviävät. Tuona aikana ei sitten saisi tulla yhtään altistusta! Tiesithän että mm. hera on maitoa!

      • fxsfsfdff

        Okei, kiitokset tiedosta.

        Missä on sitten heraa? Nyt olen syönyt mm. sianlihaa, kanaa, ruisleipää(hiivaton/maidoton), mustaherukkamehua ruokajuomaksi(vitamiineja), kasviksia.


      • fdfsfxxfdf
        fxsfsfdff kirjoitti:

        Okei, kiitokset tiedosta.

        Missä on sitten heraa? Nyt olen syönyt mm. sianlihaa, kanaa, ruisleipää(hiivaton/maidoton), mustaherukkamehua ruokajuomaksi(vitamiineja), kasviksia.

        Tavallisen keskioluen valmistukseen ei varmaankaan ole käytetty maitoa missään muodossa?


    • minä80

      Kannattaa lukea kaikkien valmisruokien tuoteselosteet tarkasti. Mikroaterioissa yms. melkein poikkeuksetta löytyy maitoa jossain muodossa , samoin useista lenkki- ja leikkelemakkaroista.

    • m-setä

      Olen ollut vuosia ilman maitotuotteita voin paljon paremmin tämä on yleistä. Allergia johtuu elmistön immunijärjestemän häiriöstä. Tästä voidaan päätellä,että esim maitoproteiini ei ole allergian aiheuttaja vaan elimistö on häiriötilassa.Muuta ruokavaliotasi.Tavanomaisin syy näihin suolen tason häiriöihin lääkkeet,erityisesti antibiootit mutta myös ruuan lisäaineet,ravinnon mukana saapuvien sopivien bakteerien puute, sokeri,alkoholi ja liian muokattu ravinto.Ennen niin tavanomaiset luonnolliset suolistoa suojaavat bakteerit puuttuvat tämän päivän ruuasta.

      Kun maito pastoroidaan,silloin tuhotaan kaikki,myös terveelliset suolistoa suojaavat bakteerit.Tästä syystä maidon proteiini aiheuttaa ongelmia.

      Ota kunnolliset matohappobakteerit ja ravinnonlisät käyttöön ja muuta ruovaliotasi,voit päästä kokonaan eroon allerkiasta ja vatsasi rauhoittuu.ota yhteyttä jos haluat lisätietoa?

      • fxffdfd

        Mistä sitten löytää laadukkaita mutta mahdollisimman edullisia maitohapporavinteita? Opiskelijan lompakolla ei oikein mitään 5e/päivä maksavaa kuuria voi ottaa..


      • m-setä
        fxffdfd kirjoitti:

        Mistä sitten löytää laadukkaita mutta mahdollisimman edullisia maitohapporavinteita? Opiskelijan lompakolla ei oikein mitään 5e/päivä maksavaa kuuria voi ottaa..

        Hei opiskelija halpaa ja laadukasta tuotetta on harvoin tarjolla? tämän valmisteen 1 kapseli maksaa n. 0.50 € voit ottaa minuun suoraan yhteyttä [email protected]


      • niinuli
        fxffdfd kirjoitti:

        Mistä sitten löytää laadukkaita mutta mahdollisimman edullisia maitohapporavinteita? Opiskelijan lompakolla ei oikein mitään 5e/päivä maksavaa kuuria voi ottaa..

        Siitä vaan menet apteekkiin siellä on valinnan varaa ja osaava henkilökunta. Eivät ne maitohappo valimisteet niin kallita ole eli sopii opiskelijalle. Niitä on kapseleina ja purutabletteina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1174
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      840
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      603
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      532
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe