ETIKKA

Nostan tämän tänne ylös, koska mielestäni tämä aihe ansaitsee uuden aloituksen. Kokeilkaa!
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4000000000000037&posting=22000000040026236
104005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Olisi mukava, jos joku tätä kokeillut voisi kirjoittaisi hieman ohjeita suositeltavasta käytöstä ja kosteutuksesta, yms. Itse kiinnostuin tästä, koska se näyttää oikeasti tehonneen ihmisiin.

Minua hieman huolestuttaa, että uskaltaako viinietikkaa laittaa kasvoille ja kuinka paljon? Millaista kosteutusta kannattaisi käyttää? Entä millainen etikka olisi hyvä vaihtoehto?

Äänestä
  • voithan kokeilla miten ihosi reagoi, niin tiedät pitääkö esim. laimentaa. Itse laitoin eilen ekaa kertaa finnien päälle, ei kyl tuntunut miltään, paitsi olin juuri nyppinyt kulmakarvoja et siitä kohdasta vähän kirveli :) Sit kun oli kuivunut laitoin päälle kosteusvoidetta. Tänään näytti vähän paremmalta,laitoin aamulla sit uudestaan ja päälle vaan voidetta, nyt uskallan jo varmaan laittaa koko naamalle, kun ei tosiaan ärsyttänyt eikä kuivattanut yhtään. Ton pitäisi kuulemma estää uusien finnien muodostumista ja vaalentaa arpia. Itse käytän omenaviinietiikkaa.

    Äänestä

  • roan syönyt kirjoitti:

    voithan kokeilla miten ihosi reagoi, niin tiedät pitääkö esim. laimentaa. Itse laitoin eilen ekaa kertaa finnien päälle, ei kyl tuntunut miltään, paitsi olin juuri nyppinyt kulmakarvoja et siitä kohdasta vähän kirveli :) Sit kun oli kuivunut laitoin päälle kosteusvoidetta. Tänään näytti vähän paremmalta,laitoin aamulla sit uudestaan ja päälle vaan voidetta, nyt uskallan jo varmaan laittaa koko naamalle, kun ei tosiaan ärsyttänyt eikä kuivattanut yhtään. Ton pitäisi kuulemma estää uusien finnien muodostumista ja vaalentaa arpia. Itse käytän omenaviinietiikkaa.

    niin siis itse en laimentanut ja sopi ihan hyvin näinkin.

    Äänestä

Minä olen käyttänyt nyt noin viikon etikkaa ja ensin iho todella näytti paremmalta. Kunnes se räjähti totaalisesti.

Äänestä
  • ei mul ainakaan viel räjähtänyt (*koputtaa puuta) vaan parantunut melkein täysin, no ei ollutkaan ku otsassa finnejä, mut silti. Ehkä se on joku puhdistumisprosessi meneillän? Tuun ilmoittaa jos muutoksia ilmenee, nyt n. vkon käytön jälkeen oon todella tyytyväinen tuloksiin, arvetkin parani melkein täysin, uskomatonta!! suosittelen kaikkia kokeilemaan! ei menetä kun n. 2,5e!!!

    Äänestä

Turhan aikasin valitin etikan tehottomuudesta. Mistä lienee se paheneminen johtunut mutta nyt iho on paljon parempi. Kyllä se sitten kai oikesti toimii.

Äänestä
  • mulla taas otsa paheni, nyt tuntuu et se paraneminen oli vaan sattumaa ja nyt se taas pahenee plaah :s no ehkä sit mullaki paranee viel.

    Äänestä

  • Toivottavasti alkaa auttamaan sulla. Voihan siinä mennä aikaa niinkuin varmaan kaikissa hoidoissa.

    Mun ystävä on käyttänyt etikkaa ruusufinniin mikä on vielä pahempi ja vaikeammin hoidettava kuin tavallinen akne ja sanoi, että se on helpottanut jonkin verran, mutta ei ole parissa viikossa kokonaan lähtenyt kuitenkaan.

    Äänestä

  • .................... kirjoitti:

    Toivottavasti alkaa auttamaan sulla. Voihan siinä mennä aikaa niinkuin varmaan kaikissa hoidoissa.

    Mun ystävä on käyttänyt etikkaa ruusufinniin mikä on vielä pahempi ja vaikeammin hoidettava kuin tavallinen akne ja sanoi, että se on helpottanut jonkin verran, mutta ei ole parissa viikossa kokonaan lähtenyt kuitenkaan.

    Roan syönyt muut...

    Mä laitan pahimpiin kohtiin etikkaa ihan raakana silloin tällöin (kohdat mihin tulee finnejä helposti ja missä on arpia). En myöskään huuhtele pois vaan jätän esim. yöksi.

    Äänestä

  • ............................ kirjoitti:

    Roan syönyt muut...

    Mä laitan pahimpiin kohtiin etikkaa ihan raakana silloin tällöin (kohdat mihin tulee finnejä helposti ja missä on arpia). En myöskään huuhtele pois vaan jätän esim. yöksi.

    mä laitan ihan koko naamaan raakana, nyt tuntuu et ei auta enää ollenkaan ja otsa taas räjähti :S ajattelin kokeilla taas sitä suolanaamiota, se ainakin auttoi jonkin verran..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AUTTAA!!! kirjoitti:

Nostan tämän tänne ylös, koska mielestäni tämä aihe ansaitsee uuden aloituksen. Kokeilkaa!
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4000000000000037&posting=22000000040026236

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu