Panasonic DMC-FZ18

Nimetön

Sain nyt jouluna lahjaksi Panasonic DMC-FZ18 ja en oikein ole oppinut käyttämään sitä. Voisikohan joku kertoa vähän kamerasta kun käyttöohjeistakaan en ymmärrä mitään :D Miten esim. voi tuolla kameralla tarkentaa ja miten voi säätää ISO-herkkyyttä.

Sitten vielä semmoinen, että kun yrittää ottaa esim. linnuista kuvia ilman salamaa tulee ärsyttävästi tärähtäneitä kuvia niin, että johtuukohan se siitä että tähän aikaan vuodesta on hämärää vai jostain muusta.

2

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekaksi vaikka

      niitä kuvaamisia eli se punanen ie-asento nupista päälle ja sitten siitä , tarkennushan tapahtuu lähinnä painamalla laukasin puoleen väliin jolloin siihen punaseen haarukkaan suunnatu tarkentuu , ie-asennossa on myös se suht nopea automaatti tarkennus joka tosin ei pitkälle zoomatessa ja hämärässä aina ehdi mukaan , se valovoima tällöin ei tahdo riittää (odottele kevätaurinkoa vaan)

      sen nupin asennoista sitten se M-asento on se jossa voit muutta ihan kaikki niinkuin haluat ja eikun kuvaamaan , sitä joistikkia vaan niputtamalla säätyy niin valotusaika ja aukko , iso-luvun voit säätää mihin haluat jne jne

      sillä vaan koekuvaat ja opettelet , tarkennettaessa M-asennolla siihen ilmestyy se opettava viisari joka pitäis saada lähelle keskikohtaa jotta kuva alkaa onnaamaan

    • käyttänyt

      Noin vuoden verran kamera on ollut käytössä. Ihan tyytyväinen olen ollut ostokseen ja saa ihan ok kuviakin kunhan valoa on tarpeksi.
      Niin jos haluat iso arvoa säädellä niin P-tilassa (puolautomaatti) kun pitää tattia pohjassa niin aukeaa valikko josta saa tuota muutettua (samassa valikosa valkotasapaino, tarkennuspiste, jne. tietysti toimii muissakin käsisäätötiloissa (M, S, A, custom).

      käsitarkennuksen saa käyttöön noissa tiloissa kameranpäältä AF/MF.

      Jos tällä kameralla haluaa hämärässä edes siedettäviä kuvia niin jalusta on melkein välttämätön. linssin valovoima kun on mitä on. kesä auringossa toimii mukavasti. ja kameran vakainhan on sinulla päällä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3893
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2771
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2599
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2108
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1890
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1733
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1582
    8. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      218
      1538
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      81
      1488
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1378
    Aihe