kokemuksia 4 maticista??

Toimiiko vai onko täys paska? esim 320 yli 2000 mallin e koppasessa? Onko tietoo
4453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä 200 D porukka joka täällä kehuskelee Mersuillaan on vasta siirtynyt 123:sta 124:seen.

Lippalakit vinossa ajetaan vanhoilla 700 tuhatta ajetuilla takseilla, illat ja viikonloput menee hitsaillessa, nelivedosta ne ei ole kuulleetkaan, tai ei edes tiedä mikä se vois olla.

Soita ja kysy joltain ammattilaiselta, näiltä voi kysellä mikä vikana kun vetää hehkunapista ja suolasirotin ei ala hehkuun, tai miksi rattivaihde jumittaa 3:selle

Äänestä

Noissa on jo jatkuva neliveto, siis ei sellainen alkuaikojen tarvittaessa kytkeytyvä härdelli kuten W124-koppaisessa mersussa (josta 4-"matic" nimi siis tulee). Muistelen että voimanjako ois jotakuinkin 43% eteen ja 57% taakse. Korjatkoon taas arvaustani hän joka asiasta tarkemmin tietää. Suhteellisen yksinkertainen toteutus mekaanikan osalta lienee, kun ei ole hydraulipumppuja tms. virityksiä. Tuossa kyseisessä E:ssä ei kai ole tasauspyörästön lukituksia laisinkaan, ainoastaan ESP/ASR/ETS jarruttelee lipsumaan pyrkivää pyörää. Ei ole yhtä tehokas etenemään kuin tasauspyörästön lukituksella varustettu auto mutta parempi tuokin apukeino kuin ei mitään. Olikohan peräti niin että jostain käsittämättömästä syystä nimenomaan 4-vetomallissa luistonrajoitusta ei saanut kytketyksi laisinkaan pois päältä? Eli lumipöpperöinen "mökin mäkirinne" voi olla aika kinkkinen ylös ajettava... kun ei voi revitellä, ja luistonrajoitus leikkaa tehot pois ja hyydyttää vauhdin. Mutta siis vielä kertauksena sanottakoon että tuossa autossa 4-vetosysteemi on tosi paljon yksinkertaisempi kuin aikoinaan v. 1988 - 1995 ollut "alkuperäinen" 4-matic joka toimi 3-vaiheisesti: kytki ensin 4-vedon päälle eli antoi voimaa myös etupyörille, sitten tarvittaessa lukitsi kiinteäksi keskitasauspyörästön lukon ja lopuksi tarvittaessa takatasauspyörästön lukon. Heti kun pito palautui, systeemi kytki 4-vedon pois ja näin ollen taas matka jatkui takavedon turvin seuraavaan "kohtaukseen" saakka.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta

    Äänestä

nelivetoja tuossa luokassa.audihan on ollut perinteisesti hyvä,mutta nämä mersun luomukset ovat parempia,myös testit ne todistavat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Osaako kukaan kertoa kirjoitti:

Toimiiko vai onko täys paska? esim 320 yli 2000 mallin e koppasessa? Onko tietoo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu