Miksi ovet ei aukene meille?

Neljänneskaale

http://www.youtube.com/watch?v=wu-qp1qcFNg&feature=related

Romanikieltä ei saa valkolaisille opettaa, mutta eivätpä meikäläiset varttitummat tai puolikkaatkaan enää opi esi-isiensä kieltä. Vähän sama juttu kuin se, että Karjalan kannaksen valtaväestön evakkojen jälkeläiset ovat kokonaan hukanneet kannaksen murteen ja kulttuurin vain 60 vuoden aikana. Kun neljänneskaale kuuntelee Hortto kaalon laulua, laulun ovi ei aukene meille. " Soskee puudelma mengee piruna, pinko paaresko toktoua..." Siis MITÄ?

8

9738

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soskee
      • kuka on nuo

        käänökset tehny Suomen kaaleitten kielestä.
        Osui vain silmään että jotkut käänökset käännetty suoraan Suomen kielestä esim. hommuvela/ hommata
        Ei millään pahalla


      • chicolata
        kuka on nuo kirjoitti:

        käänökset tehny Suomen kaaleitten kielestä.
        Osui vain silmään että jotkut käänökset käännetty suoraan Suomen kielestä esim. hommuvela/ hommata
        Ei millään pahalla

        suomi->englanti tai suomi->ruotti kukaha on kopsannu keltä


    • pian 8:lla eri kielellä

      Ensi syksynä kouluun menevistä lapsista muutamilla on mahdollisuus käydä koulunsa espanjaksi. Helsingin kaupunki perustaa Käpylän peruskouluun espanjankielisen ykkösluokan.

      Opetuspäällikkö Marjo Kyllönen Helsingin opetusvirastosta kertoo, että ykkösluokkalaisille tulee kaksi eri linjaa. Toinen on tarkoitettu lapsille, jotka osaavat jo valmiiksi espanjaa, toinen taas espanjantaidottomille.

      Kaksikielisille lapsille tarjotaan opetusta molemmilla kielillä. Espanjantaidottomat puolestaan aloittavat espanjan opiskelun vieraana kielenä heti koulun alkaessa mutta opiskelevat muuten kokonaan suomeksi.

      Monet perheet ovat jo ilmoittaneet alustavasti olevansa kiinnostuneita espanjankielisestä opetuksesta, kertoo espanjankielisen päiväkodin Mi Casitan toiminnanjohtaja Vera Haataja. Päiväkoti on auttanut opetusvirastoa projektissa muun muassa kiinnostusta kartoittamalla.

      Haatajan mukaan osa kiinnostuneista on perheitä, joiden vanhemmista toinen on espanjankielinen ja toinen suomenkielinen. Mukana on kuitenkin myös monia täysin suomenkielisiä perheitä, joiden lapsi on oppinut espanjaa päiväkodissa.

      Kyllönen kertoo, että espanjankieliselle luokalle hakeville järjestetään kielikoe, jossa arvioidaan lapsen kielitaitoa ja kielellistä lahjakkuutta. Jos hakijoita on enemmän kuin luokalle mahtuu, mukaan otetaan parhaiten kokeessa pärjänneet hakijat.

      Kiinaa ja viroa

      Kun espanjankielinen luokka aloittaa, Suomessa opetetaan jo kahdeksalla kielellä peruskoulun muitakin aineita kuin vieraita kieliä.

      Opetusneuvos Anna-Kaisa Mustaparta Opetushallituksesta kertoo, että jos suomea ja ruotsia yhdistäviä kielikylpyjä ei oteta lukuun, selvästi yleisin kaksikielisen opetuksen kieli on englanti. Englantia käytetään opetuskielenä muun muassa Kokkolassa, Lappeenrannassa ja Oulussa.

      Laajinta monikielinen opetustarjonta on Mustaparran mukaan Helsingissä, mutta myös Turussa ja Tampereella on kaksikielistä opetusta muun muassa saksaksi ja ranskaksi, ja Turussa lisäksi venäjäksikin.

      Venäjänkielistä opetusta annetaan myös useissa Itä-Suomen kaupungeissa.Helsingissä uusimpia tulokkaita kielivalikoimassa ovat kiina ja viro. Kiinankielinen opetus alkoi viime syksynä Meilahden koulussa, jossa on samanlaiset kaksikielisten ja suomenkielisten linjat kuin espanjankieliseen opetukseenkin tulee.

      Viron kielellä opetusta annetaan ainakin toistaiseksi vasta kaksikielisille koululaisille.


      http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1629077

    • valkolainen.....

      soske fuuderna menge firula, hinko paalesko toh toua? soske hortipa menge naa teha? hinko pango passipa taua , taua vaal menga tehata

    • Anonyymi

      Soske fuuderna menee firula,hinko baalesko doth douva.miksi ovet ei aukea meille,onko tukan syytä se.soske horttiba menee naa deha,miksi oikeutta meille anneta.hinko bango baseball dauva.onko väärä uskomme tämä,dauva faal me denkaveha dai.sitä minä veljeni ajattelen tässä,siinä on sisältö

      • Anonyymi

        Tämä kone kirjoitti väärin.base Ball on bassiba menee on menge


    • Anonyymi

      Romanikieli voi vaihdella alueittain, joten paikallisten kaaleiden apua kaivattaisiin.

      Jospa näillä esipohdinnoin koitetaan:
      "Soske" voi tarkoittaa "miksi",
      "fuuderna" (muunnelma sanasta "ovet" tai "suljettu" kontekstista riippuen),
      "menge" tarkoittaa "meille" tai "meidän",
      "firula" voisi viitata "polkuihin" tai "teihin" (ehkei kaaleilla ole "ovia")
      "hinko" voisi olla "missä on",
      "paalesko" liittyy ystävyyteen tai kumppanuuteen,
      "toh toua" voi viitata tukeen tai apuun.
      "hortipa" liittynee vihamielisyyteen tai vihaan,
      "naa" (mahdollisesti "ei"),
      "teha" (voisi olla muoto sanasta loppua tai päättyä).
      "pango" viittaa ehkä "tiehen" tai "polkuun",
      "passipa" voisi olla muoto sanasta "vie" tai "johdattaa",
      "taua" toistetaan ehkä korostamaan suuntaa tai liikettä,
      "vaal" voisi olla "kohti" tai "varten",
      "menga tehata" liittynee "meidän unelmiimme" tai "toiveisiimme".

      Jolloin litteraatio ja jonkinmoinen käännös siis olisi:

      Soske fuuderna menge firula,
      hinko paalesko toh toua?
      Soske hortipa menge naa teha?
      Hinko pango passipa taua,
      taua vaal menga tehata?

      Miksi ovat suljetut meiltä polut?
      Missä on ystävämme tuki?
      Miksi vihamielisyys meitä kohtaan ei lopu?
      Missä on se tie, joka vie meitä eteenpäin,
      eteenpäin kohti unelmiamme?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe