Itsepäinen nuori neiti kielloista huolimatta paukautti kotiin syksyllä harmaan norjan hirvikoira uroksen kanssa. Asumme kerrostalossa, neiti ei jouda koiraa tarpeeksi hoitamaan ja mielestäni koira tarvitsisi ehdottomasti enemmän aktiiviteetteja ja ulkoilua. Koiran hän on kyllä rokottanut, mutta muuten hoitaa kun joutaa.
Koira on nyt n.7kk ikäinen, mikäli sille löytyy uusi koti, oppiiko enää metsälle? Sosiaalinen ja kilttihän tuo on, mutta ihan väärässä kodissa. On tottunut toiseen koiraan ja lapsiin. Toivoisin sille löytyvän oikeanlaisen kodin, vai lopettaako tuo pitää?
Norjan harmaahirvikoira etsii kotia
10
2486
Vastaukset
- koira uuden
kodin löytää, varsinkin rotukoira...ja metsällekin voi opettaa vielä jos on taipumusta. Ei muuta kuin ilmoitus varsinkin rotuyhdistyksen sivulle mikäli rekisteissä tai sitten muualle kuten apulaan etc..
- että sillee....
sitä vaan, että myivät alaikäiselle nuorelle tytölle koiran mitään kyselemättä. Kyllä näitä vastuuttomia koiran myyjiä löytyy näköjään
- tuo jos
että sillee.... kirjoitti:
sitä vaan, että myivät alaikäiselle nuorelle tytölle koiran mitään kyselemättä. Kyllä näitä vastuuttomia koiran myyjiä löytyy näköjään
ostaja on alaikäinen ettei vanhemmilta tarkastettu ostoaikomusta..mutta nyt ei auta sitten kuin lähteä hakemaan hyvä koti ressulle.
:( - Sussex spaniel
tuo jos kirjoitti:
ostaja on alaikäinen ettei vanhemmilta tarkastettu ostoaikomusta..mutta nyt ei auta sitten kuin lähteä hakemaan hyvä koti ressulle.
:(Niin paljon koiria joutuu tämmösten tapausten takia kodittomiks tai surkeeseen hoitoon, et pitäs ruveta jo sakkoja jakelemaan nykyistä herkemmästä!
T: Sussex spaniel
- harmainen
Norjanharmaa etsii siis kotia...
Olet oikeassa siinä suhteessa, että tuommoisen koiran paikka ei ole kerrostalossa. Norjanharmaa ei ole tunnettu äkäisyydestään, mutta sekin saattaa tylsistyessään tehdä yllättäviä temppuja.
Mikäli saisit sille uuden kodin, niin kyllä siitä vielä metsälle on. Tarvitaan vaan kärsivällisyyttä sen ihmisen osalta joka sitä alkaa opettamaan.
Älä vielä ajattele lopettamista, koska jos se on muuten kiltti ja hyvä koira niin silloin sen kanssa pärjää myös hyvin metsällä.
Yritä löytää sille koti.
Itseltäni karkasi juuri norjanharmaa narttu, joten tiedän jonkun verran tästä rodusta.- että näin
Onneksi tyttäreni suostui luopumaan koirastaan ja haki sille uuden kodin. Hänet haki mies, jolla oli aiemmin ollut samanrotuinen koira, nykyään hänellä oli myös n.1.5v koira, jonka kaveriksi hän otti tämän harmaan meiltä. Pääsi maalle asustelemaan ja mieskin metsästää, joten toivoa on että oppisi metsälle.
- hitsi.
että näin kirjoitti:
Onneksi tyttäreni suostui luopumaan koirastaan ja haki sille uuden kodin. Hänet haki mies, jolla oli aiemmin ollut samanrotuinen koira, nykyään hänellä oli myös n.1.5v koira, jonka kaveriksi hän otti tämän harmaan meiltä. Pääsi maalle asustelemaan ja mieskin metsästää, joten toivoa on että oppisi metsälle.
Meilläkin olisi ollut metsästyskoiran/vahtikoiran paikka auki. Hautasimme oman karhukoiran vähän aikaa sitten ja koti tuntuu tosi tyhjälle ilman koiraa.
Metsästyskoiran paikka ei tosiaankaan ole kerrostalossa ja se vaatii aktiivisen metsämiehen kaverikseen.
Hienoa että koira löysi uuden kodin!!!!
- vuhvu
Missäpäin koira on? Onko se rekisteröity/mistä haettu ?
- rapattaja
hei!
otatko yhteyttä 040-8210301
tv maritta - :D :D
Ei kannat pidättää hengitystä odotellessa. Tämä alkuperäinen kirjoitus on vuodelta 2008. Eli koira on vaihtanut kotia jo aikaa päivää sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2131413- 961266
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31057Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle15971Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9918Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828- 32820
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37758Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44744