Nyt ei päässyt Blondi alemyynteihin: Auto alkoi temppuilla omituisesti. Missähän lienee vika piilee kun auto tärisyttää omituisesti (enemmän ehkä vänkärin puolella, mutta vauhdin noustessa yli 80 km/h alkoi rattikin ihan selvästi tärisyttää...). Aivan oudon tuntuinen koko kaara, pakko oli palata lähtöpisteeseen. Sellaiseenkin kiinnitin huomiota että kaikki pienetkin lumitöyssyt tuntuivat kunnon pamauksilta. Ilmanpaineet ainakin kunnossa ja käsijarrukaaan ei ollut päällä :-). Kuka keksii mikä voisi olla vikana? Tuhannet kiitokset fiksuista vastauksista jo etukäteen!
Missä vika? Viesti ohessa...
Blondi pulassa
3478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nytpä pitäisi tarkistaa onko pyöräkoteloissa, ripustuksissa tai vanteissa lunta ja jäätä. Tällaisilla sosekeleillä hyvin yleisiä vikoja.
Mikäli kuopat tuntuu teräviltä eikä auto tahdo mukautua niihin, yksi vaihtoehto on jotta sulakurakelien jälkeen iskari on jäässä eikä anna alustan tehdä sille kuuluvia temppuja. Käy painelemassa autoa joka nurkasta (alaspäin) ja katsele joustaako biili vai nou.
Vaan vie auto huoltoon.
Jos esim. alapallonivel irtoamassa tai jousi poikennut sopivasti ajaminen tuolla on hengenvaarallista.