Olisikos jollakin tietoa jonkilaista hyvää tai pahaa kyseisestä menopelistä. Mitä semmonen sais maksaa???Mitäs tommonen kuluttaa V12 koneellansa? Olisin kiitollinen kaikista tiedoista.
MB 600 S vm.2000 ??
taala
4756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kulutus:
- kaupunkiajossa 19,9 litraa
- maantieajossa 9,5 litraa
- yhdistetty 13,4 litraa
Tämä ja paljon muuta Mersuihin liittyvää osoitteesta http://www.mercefreaken.com/ ja sieltä modellene ja 220 S-klasse.
Hyvää tietoa edelliseltä kirjoittajalta, toki kyseessä lienee ns. normikulutus EU-direktiivin mukaisesti simuloidulla dynamometri-mittauksella tehtynä ja sen perusteella ilmoitettuna. Esim. maantiekulutus on käytännössä lähinnä saavutettavissa tasaisella 72 km/h ajonopeudella. No tietysti jos 80-luvun Chevrolet Caprice 5,0 L V8 Brougham kulkee maantiellä alta 10 litralla tai 90-luvun Lincoln Towncar 4,6 L V8 pärjää vajaalla 9 litralla maantieajossa niin kyllähän tuo iso Mersukin voi noin "vähään" tyytyä. Ja tietysti V12-Mersussa on valtavat tehot sekä väännöt kaikki nykyajan hienot turvalaitteet. On varmasti upea auto jos sellaisen ostat itsellesi. Nautiskelijan auto, voimaa löytyy eikä melu kiusaa. Eikä pitäisi sisätiloiltaa olla lainkaan siitä ahtaimmasta päästä. Istuimissa aivan tajuttomat säätövarat ja peräkonttiin mahtuu pieni arkkupakastin tai ainakin valtava jääkiekkokassi. Onnea jo etukäteen!
Aivan loistava auto se on.
Mutta yläpito on sen verran kallista ettei auton hintaa kysyvällä ole siihen varaa.
Esim pakoputkisto maksaa duunarin puolen vuoden palkan ja perushuolto kuukauden...
Vakuutus on kallis yms yms
Naista ei nykyään autolla saa!
miten ääliö pitää olla asentaakseen vanhaan autoon alkuperäisen 5000e maksava pakoputkiston, kun käsityönä tehdyn saa 80% edullisemmin.