mitäköhän nää abortin vastustajat tekis siinä tilanteessa jos oma 12 vuotias tytär raiskattais ja tulis raskaaksi?!
varmaaan pakottaisitte lapsen synnyttämään lapsen,KOSKA ABORTTI ON MURHA!!!!!!!
voi lapsi raukat.
varmaaan pakottaisitte lapsen synnyttämään lapsen,KOSKA ABORTTI ON MURHA!!!!!!!
voi lapsi raukat.
Vastaukset 30
Vanhimmat
napani ja asenteeni, mitä väliä muiden elämillä!! Uskon kyllä että abortisuosijat aivopesis tyttöressun tappaan lapsen ja yritettäs paikata traumaa tekemällä lisää traumaa...lapsi raukat. Toinen surkoomatta verilammikkoon ja toinen pehmeeseen huoneeseen, mitä väliä.. eihän 'limaisen raiskarisedän' lasta VOI synnyttää!!!
sairas ihminen.
lapsia. Tuollaisia mielipiteitä omaavilta lapset pitäisi huostaanottaa välittömästi.
Mistähän se trauma lapselle tulisi tuossa tapauksessa? Omalta äidiltään tulisi saada tukea ja lohdutusta, eikä asenteita ja mielipiteitä, jotka entisestään pahentaisivat traumaa.
Todella valitettavaa, ettei lasten hankkiminen ole luvanvaraista, joidenkin ei koskaan tulisi saada ryhtyä vanhemmiksi.
pitäs repiä kohtu niiltä jotka tappaa lapsensa. Ei tarttis toista kertaa enää murhailla..
Käykö muuten useinkin näin? Vai oisko 97% aborteista ihan niiden vapaaehtosesti sekstailleiden mukavuudenhalua...?
hyvin abortin vastustajien perustelun onttouden. Ei voi olla kyse lapsen murhasta, jos abortti voidaan sallia ko tapauksessa.
Sillä ei kuitenkaan ole mitään tekemistä sen tosiasian kanssa, että abortti on naisen ihmisoikeus joka perustuu naisen haluun (käytännössä, älkää jauhako virallisista syistä, jotka on hakemukseen merkittävä) jatkaa tai keskeyttää raskaus. Ihmisoikeus koskee kaikkia raskaana olevia naisia, olivat he sitten "vapaaehtoisesti sekstailleita" tai vähemmän vapaaehtoisesti.
murhasta, joidenkin mielestä se vain tuossa tapauksessa on ymmärrettävämpää kuin aikusen naisen mukavuudenhalusta.
missä kohtaa siellä Yk.n artikloissa löytyy se murhaoikeus. Lapsen oikeus elää sensijaan koskee myös ennen syntymää.
On se joillekin hankala tajuta/myöntää että lepsuileva laki rikkoo räikeesti tässä kohtaa tasa-arvoisia ihmisoikeuksia, moraalisista oikeutuksista puhumattakaan.
eivät tajua/myönnä ajavansa fundamentalistista naisten oikeuksia polkevaa käytäntöä.
Onneksi kulttuurissamme olette alakynnessä lainsäätäjän sekä moraalin ollessa naisten puolella.
Miksette mene perustamaan ideaaliyhteisöänne vaikkapa Afganistaniin?
nuori äiti on itse vaarassa kuolla raskauteen ja synnytykseen. Silloin on kysymys pienemmän pahan valitsemisesta. Jos on kysymys siitä valitaanko eloonjääjäksi ennemmin äiti vai lapsi, niin useimmat abortinvastustajatkin valitsevat äidin.
Emme ole fanaatikkoja, joitakin (selvästi nuoria) abortinvastustajia lukuunottamatta.
tappaminen on aina MURHA oli motiivit sitten mitkä hyvänsä!
ei tajua niin kauan kun ne naisen (muka)oikeudet polkee toisten tärkeempää oikeutta. Useimmat on tässä onneks lapsen puolella, salli lepsulaki mitä tahansa.
koska 12-vuotiaan kehitystaso voi olla niin erilainen. Tietysti siinä neuvoteltaisiin asiasta lääkärin kanssa. Joskus raskaus voi olla näin nuorelle äidille hengenvaarallinen. Sitä paitsi teini-ikäisen oma sana painaa tuollaisessa tapauksessa enemmän kuin hänen vanhempiensa ajatukset asiasta. Mihin sitten päädyttäisiinkin, tukisin lastani joka tapauksessa.
Ps Onneksi oma 12-vuotiaani on POIKA eikä tyttö.
Voi kuules, silloin on keksitty jälkiehkäisy ja lisäksi noin nuoren kyseessä ollessa on vielä sellainen asia että voi olla äidin henki kyseessä raskaudessa. Eli tokihan silloin abortti olisi eri asia kun se pelastaisi tyttären hengen. Vai kannattaisko antaa molempien kuolla?
niin eli sillon päättyisitte aborttiin !! hyi mitä MURHAAJIA ÄÄÄÄK!
mutta jos tytönkin annetaan kuolla vaikka voitaisiin pelastaa niin tuloksena on oikeestaan yhden sijasta kaksi murhaa.
..aika hiljaseks porukka.pari jotain jakso silti sössöttää vielä abortin puolesta. HAHHHAAA! :D
barbaarisuutta, jolla syventäisit lapsirukkasi kokemaa traumaa. Abortinvastustajat tuntuvat olevan niitä julmimpia ihmisiä.. ainakin mielipiteistä päätellen.
hyväksy raiskatulle lapselle tehtävän abortin, joita muuten on meillä äärimmäisen vähän. Suurin osa aborteista tehdään meillä täysin itsekkäiden haluamisten perusteella!
Ne jotka koittaa suojata lapsen psyykeä vielä syvemmiltä traumoilta ja lastenlastaan uhkaavalta väkivaltaiselta kuolemalta.. vai ne jotka omien inhojensa ja omannapansa oikeutteluilla aivopesee lastaan hirmutekoon..?
Mitähän se lapsen saaminen tekisi 12-vuotiaan psyykelle?! Lapsi saa lapsen. Koko koulu, kaveripiiri, perheen tuttavapiiri tietäisi, juoruja, haukkuja, kiusaamista, syrjintää...you name it.
Tuon ikäiset tytöt saattavat olla sanoissaan todella julmia! kiusaaminen tuossa iässä jättää elinikäsiet traumat ja tuollainen asia leiman. "Hei kato, TOI on se tyttö kenet joku äijä raiskas ja nyt se on niinku raskaana ja saa sen äijän lapsen, tiättex te ton, se on 12wee?!?"
Olis tosi ihana tilanne lapselle. huhhuh.
Ja muutenkin, jos jätetään yhteisö pois, raskaus olis lapselle rankka kokemus, se mitä omassa kehossa tapahtuu kun se on vielä muutenkin kehitysvaiheessa. Tuskin onnellinen raskaus, jota miehen kanssa tippa linssissä odotellaan ja ihastellaan, kuten toivotuissa raskauksissa.
nämä hörhöt sellaista tajua fanaattisuuden kiilto silmissään ja kuola suusta valuen.
Onkohan tutkimuksia tehty siitä mitä traumoja tälläiset fanaattiset antiaborttivanhemmat ovat saaneet aikaan jälkeläisilleen ja kuinka moni joutuu turvautumaan mielenterveyshoitoihin jouduttuaan koko lapsuusikänsä kuuntelemaan kiihkovanhempiensa manipulointia.
Fanaattisissa perheissä rakkaus on ehdollista, jos toimii vastoin vanhempiensa tahtoa, työnnetään epämiellyttävä paketti pois ja unohdetaan rakkaus.
näiden kaikkein hulluimpien olevan provoilijoita. Heistä on hauskaa sukkuloida netissä eri palstoilla kaataen bensaa liekkeihin.
raskaaksi, on se siihen kypsä.
Tuskin tytön raiskaustraumoja parannetaan aborttitraumalla. Tyttö voi jäädä pois koulusta (jäisi kai muutenkin traumaterapiansa takia), kotioppiin siksi aikaa kun maha näkyisi, ei kai nyt kenenkään elämä saa joidenkin mahdollisten lapsellisten kuiskuttelijoiden tekemisistä olla kiinni..!
tyttö saisi äitinsä julmasta kohtelusta.
mieluumminhan se valitsee vaikka uudelleen 'limaisen sedän' käsittelyn!! :DDDDD
teinipissis! DDDDDDDDDDD
aina limaisen sedän käsittelyn, kun katsoisi limaisen sedän lasta. Ja muistaisi, ketä saa kiittää siitä, että limainen setä on jatkuvasti mielessä.
Miltähän limaisen sedän lapsesta mahtaa tuntua, kun tietää olevansa limaisen sedän lapsi? Sinun lääkkeilläsi kärsimys siirtyy seuraavaan sukupolveen, mutta eihän sillä nyt niin väliä. Pääasia, kunhan syntyy (kärsimään).
lapsen olisi sitä katsottava?
Monelleko lapselle kerrotaan alkuunpanemisen likaisia yksityiskohtia? Kerrotko sinä omillesi..?