Jänisten ruokinta?

jave

Kotipihassa kiinnostaisi jänisten ruokinta. Netistä löytyy paljon ohjeita ruokintakatoksista. Ohjeissa kehoitetaan useimmin ruokkimaan heinällä.
Kun nyt tuota viljaa tuossa olisi, olisiko se mieluista purtavaa jäniksille?
Viljalle olisi helppo valmistaa automaatti, josta jäniksen olisi mukava sitä pupeltaa.

12

10939

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopo

      istuta piha täyteen omenapuita, niistä ne puput tykkää (kaarnasta), ainakin lopputalvesta. ja ensi vuonna uudet puut

    • h.m

      Syöhän ne tietysti myös viljaa, kuiva heinä ei kyl oo kaikkein parasta, mut ainakin kaadetut haavat (haapa) menee nopsaan, ja kohta puut ovat valkeita. Eli ei tartte istuttaa omenapuita, nuoret haavat kelpaa paremmin. Heinä olis muuten ihan hyvä, mutta jos se on jo kovin kuivunutta, se on kuin ilmaa syöttäs. Ei minkäänlaisia ravinteita.

      • gabbe

        Haapa on hyvä tässä yhteydessä myös nopeakasvuisuutensa takia. Jänikset ovat tosin yllättävänkin kaikkiruokaisia. Kaverilla oli aikanaan jänis, joka söi mm. nakkeja! (tämä saattaa tosin kertoa jotakin ko. nakkien lihapitoisuudesta :-))


    • naapurina

      ......kiinnostaa miksi pihalla?

      • jave

        Jäniksiä pyörii pihapiirissä muutenkin ja ajattelin olla vieraanvarainen. Ruokitaanhan noita lintujakin.


      • gabbe
        jave kirjoitti:

        Jäniksiä pyörii pihapiirissä muutenkin ja ajattelin olla vieraanvarainen. Ruokitaanhan noita lintujakin.

        Itse olen ainakin ruokkinut pihalla. On mukavaa, että puutarhassakin on vähän vipinää. Sitäpaitsi pihalla ruokinta on minun kannaltani ollut hyvin helppoa ja vaivatonta


    • MualainenNainen

      Taitavat olla puunkuorifaneja aika suuresti. Kaadettu haapa olisi kenties paras lahja jänöille. :)

      • joopo

        sitä haapaa kaataa, mutta kunnon pupun ystävä istuttaa sille joka kevät uuden omenapuutaimen (tai vaikka kaksi) nakerrettavaksi. :)

        sitä se äitikin sanoi aikoinaan katsellessaan ikkunasta: on meillä kanssa mettämiehiä talossa kun jänikset syö omenapuuta pihassa. :)

        vakavasti puhuen: ainakin meilläpäin jänis söi omenapuun kaarnaa vasta loppukeväästä (jäi mieleen, kun edellisviikolla olimme ihmetelleet, kun puut olivat saaneet olla rauhassa jäniksiltä :) ), eli syy tähän? oliko sattumaa ettei ollut aikaisemmin maistunut vai oliko kyseessä ruoan vähyys? olivat meinaan aikaisemminkin pomppineet puutarhassa ympyrää...

        veikkaisin itse jälkimmäistä vaihtoehtoa. omenapuu ei ehkä ole mieluisinta ravintoa, mutta kylläkai sitäkin nälkäänsä syö.


    • oli

      heinää ja haapaa...hyvin on kelvannu. kannattaa varautua siihen, että kohta pupujusseja on riesaksi asti

    • Haverisen Jokke

      on ehdottomasti parasta ruokaa juhoille talvisin. Eipä kauaa ehdi haaparunko levätä koskemattomana hangella kun se on jo liki valkoinen.
      Mutta tässä joku kehu sitä että lehti kerput kelpaavat jäniksille.
      Omakohtainen kokemus oli kun pari vuotta takaperin käytin yhden viikonlopun juhannuksen tienoilla kerppujen tekoon eräällä taimikon raivaus alueellani.
      Oli koivua, leppää, pajua, haapaa eri nipuissa kokeeksi ja lisäsinpä joihinkin vielä hivenen suolaa lisä houkuttimeksi. Seuraavana talvena paksun hangen aikana kun näitä levittelin ruokinta automaateille ei koko talvena purasuakaan saaneet kerput jäniksiltä.
      Kyllä ympärillä oli pompittu mutta ei. No toin samoille apajille myöhemmin haapa runkoja ni kyllä se kelpas mutta kerput ei.
      Muilla samoja havaintoja?
      Lunta oli paljon että ruuasta ainakin oli pulaa silloin.

    • jänismies

      ruoki kauralla ja haavalla niin ne omppupuut jää rauhaan

    • repetsu

      keräkaalia ja kiinankaalia jäniksille..kyllä kelpaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      418
      2029
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      197
      1604
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1487
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1186
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      956
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      917
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      782
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      685
    10. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      16
      685
    Aihe