Jääkaappipakastin paukkuu ja naksuu

apuva_

Yhdistelmä jääkaappipakastimeni alkoi paukkua viimeisen sulattamisen jälkeen. Paukauksia kuuluu pääasiassa kun kompressorimoottori on ollut pysähdyksissä joitakin minuutteja, mutta välillä myös silloin kun moottori käy. Tämä on rasittava vaiva, koska nukun parin metrin päässä siitä ja se häiritsee. Mistä moinen voisi johdtua ja voiko sille itse tehdä mitään?

Kyseessä on parinvuoden takainen ostos ja takuu on juuri tainnut mennä umpeen. Ihmeellistä jos se johtuisi pelkästään lämpölaajenemisesta, koska se ei ennen pitänyt pitänyt tuollaisia ääniä.

4

8851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylmälaite

      kyllä se suurimmaksi osaksi lämpölaajenemisen seurausta on, sulatuksessa aina voi muutama vesipisara jäädä kylmäputkiston ja laitteen runkorakenteen väliin. Siinä tämä jääklöntti sitten aiheuttaa paukahduksia satunnaisesti. Tai mikä kohta laitteesta tahansa, muuttunut yleisen rakenteiden elämisen myötä, alkaa ottaa kiinni erilaisen lämpölaajenemiskertoimen omaavan materiaalin kanssa. Sadasosamillin nopea liikahdus hyvässä kaikupohjassa saa pauketta aikaanon (vähän sama ilmiö kuin maanjäristys nyt vain miniminikokoinen maanjäristys).

    • once upon time

      pauke loppui meillä kun sulatettiin päivä kaappia.

      • apuva_

        Kiitos vastauksista. Pitää koittaa antaa olla pois päältä sulatettuna täysi vuorokausi.

        Electroluxilla ehdottivat myös pari viikkoa sitten sinne soitettuani "kylmäkiertoa", eli laitteen asettamista täydelle teholle päiväksi, pariksi. Kokeilin tuota trikkiä, ja ehkä siitä olikin apua pari päivää.


    • Kumma juttu että tuo pauke on vaivannut kaappeja jo 20 vuotta eikä valmistajat tee mitään sen eliminoimiseksi. Ostin autom.sulatuksella varustetun Samsung kaapin 2019 ja alusta lähtien kaappi on hieman poksahdellut toisinaan. Nyt 4 v jälkeen äänet ovat voimistuneet ja äsken kaappi pamahti niin että oikein säikähdin. Ohjekirja on 36 sivua ja peräti suomeksi. Enimmäkseen turhia "ameriikantyylisiä" varoituksia. Viimeisellä sivulla on kohta "kuuluuko epänormaalia ääntä". Normaaleja ääniä ovat naksuminen, sirinä, surina, hyrinä, suhina, kuplinta, halkeileva ääni. Kovat pamaukset siis eivät ole normaaleja, mutta mitä niille voi tehdä, siihen ohje ei anna neuvoa ??
      Pitänee sulattaa kaappi kunnolla, ruuat kylmälaukkuun ja sähkö pois/ovi auki. Ehkä se pauke sitten loppuu vähäksi aikaa?
      Entisaikaan kaapit eivät näin paukkuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      270
      2282
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1001
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      960
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      42
      854
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      677
    Aihe