uusi vuosi nyt?

nipottaja

tietääkseni nyt on vasta 28. päivä eikä siis vuosi vaihtumassa joten ihmettelen miksi kaksi nuorta paukuttavat pommeja parkkipaikalla nyt. asun talossa jossa paljon lapsiperheitä joten olisi kiva että pienet lapset saisivat nukkua rauhassa.
ihmettelen myös miksi vanhemmat eivät välitä, että omat lapset ovat jossain tähän aikaa terrorisoimassa muita. pihalla olijoilla kun ikää ehkä juuri se vaadittavat 12 vuotta mitä joihinkin paukkuihin vaaditaan...

9

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anon1204

      Luin tuolta s-raketin turvaohjeista, että alle 18-vuotiaille tarkoitettuja raketteja saisi ampua koska vaan, en tosin tiedä onko tämä tieto totta.

      • M83_

        Ei pidä paikkaansa! mitään ei saa ampua ennen vuoden vaihdetta, ellei ole erikoislupa siihen


      • Odotas hetki.
        M83_ kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa! mitään ei saa ampua ennen vuoden vaihdetta, ellei ole erikoislupa siihen

        Yli 12-vuotiaille tarkoitetut papatit, pikkukiinarit, tankit on tasan tarkkaan sallittuja ympäri vuoden, paitsi aikana 1.12-30.12. (Joulurauha) koska ne EIVÄT ole raketteja, vaan paikkuja.
        Mutta säännöissä myös sanotaan, että paikka pitää olla sellainen, jossa ne ei häiritse ihmisiä. Eli jokin kenttä tai vastaava.


      • rikru
        Odotas hetki. kirjoitti:

        Yli 12-vuotiaille tarkoitetut papatit, pikkukiinarit, tankit on tasan tarkkaan sallittuja ympäri vuoden, paitsi aikana 1.12-30.12. (Joulurauha) koska ne EIVÄT ole raketteja, vaan paikkuja.
        Mutta säännöissä myös sanotaan, että paikka pitää olla sellainen, jossa ne ei häiritse ihmisiä. Eli jokin kenttä tai vastaava.

        (Yli 12-vuotiaille tarkoitetut papatit, pikkukiinarit, tankit on tasan tarkkaan sallittuja ympäri vuoden, paitsi aikana 1.12-30.12.)

        pojat oli paukuttelemassa 28.12 :P


    • kylonkauhiaa

      Voi kyynel !

      • M83_

        Oletko itse kenties näitä m*lkkuja ketkä ei noudata sääntöjä! Kannattais varmaan, toivon että tulet jäämään kiinni


      • Aikoinaanlapsi
        M83_ kirjoitti:

        Oletko itse kenties näitä m*lkkuja ketkä ei noudata sääntöjä! Kannattais varmaan, toivon että tulet jäämään kiinni

        mitäs sitten jos jään kiinni ?
        Poliisi pistää mut vankilaan :)
        Kaikki tätä on harrastanut ja suon muillekkin saman ilon,vaikka se kieltämättä joskus krapuloissa onkin vähän ilkeetä.
        T:Itsekin ollut nuori
        Antakaa ny lasten olla lapsia ja kattokaa itseänne peilistä.


    • Ammun ennen ja jälkeen.

      Täällä päin monet ampuu jo ennen uuttavuotta ja mie teen samoin joskus. Tosin sen verran oon enkeli, että meen kyllä jonnekki kentälle, ja ammun maximissaan kranuja.

      • salama_kuningas

        Asia on tasan tarkkaan niin, että k-12 merkittyjä tuotteita saa ampua ympäri vuoden, paitsi 1.12-28.12.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      272
      17604
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12512
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5178
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      58
      4196
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3712
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3496
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3179
    Aihe