suomussalmen juhlat

Hyvät Suomussalmelaiset " NUORET "
Syksy on taas Suomussalmella juhlittu, paljon parran suuta soitettu !!
Juttuja kuultu kylän pinnasta kuultu ym. ym,

Hotellille yritetty järjestää nuorisolle hyviä tapahtumia, aina vähän ongelmia nimen omaan järjestyksen valvonssa, olemme antaneet niin sanottuja porttikielttoja häiriötä aiheuttaneiile,
olen keskustellut heidän kanssa selvinpäin ( he ovat olleet selvinpäin ) , pojat hyviä tyyppejä,
Minä olen kertonut Hoetellilla hauskan pito, juhliminen salliittu, niitä ei ole koskaan kielletty. Joulupäivän vieton jälkeen olen uhkailuja " vääriltä asiakkailta " toivon että
nuoriso ja vanhempi väki ottaa hotellin juhlimisen kohteeksi, ja pitää lystiä niin kuin pitää . Minä sanon meidän järjestyksen valvojien mielipiteen asiasta, ME MIELELLÄÄN HOIDAMME NARIKAN KUNNIALLA, ettei muuhun tarvitse puuttua
pankaa sana vaikka kiertämään !!!!!!!!

Terv : Haukuttu järv valvoja
E. Anttonen
92717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen kuullut neljäntähden ja jopa viidentähden hotelleista puhuttavan, että mikähän tähtiluokitus tällä hotelilla mahtaakaan olla? Portsarin jutusta arvioiden se saattaa kuulua täysin tähdettömään luokkaan. Onneksi POJAT oli selvinpäin, kun sinä heitä humalassa jututit.

Äänestä

mitenkään asiakkaana häiriintynyt koskaan hotellilla, en edes ole nähnyt joidenkin tappelevan eikä minulla oile ko. paikasta mitään valittamista. Se vaan ihmetyttää että jos tiedetään kuka se riidankylväjä on, niin miksi hän ei saa porttikieltoa, olen kuullut porttikieltoja jaettavan sellaisille jotka eivät ole olleet mukana missään tappelussa. Lisäksi ovelta käännytetään takaisin ihan rauhallisia ihmisiä jotka kuitenkin hyvin kykenevät vielä nauttimaan ravintolan antimista.

Äänestä

ongelmia yhtään kertaa kun hotellilla ollut, jos ja kun on muutamasta ongelmatapauksesta lienee tuo helppo selvittää ja hoitaa jatkossa homma kotiin.

Äänestä

Hotelli ja etenkin järjestyksenvalvonta on tehnyt paljon töitä Suomussalmen iltaelämän eteen. Asiakkaat ne kuitenkin tekevät tilaisuudesta kuin tilaisuudesta vasta juhlan. Asiakkaiden taholta on ollut epäasiallista käytöstä lähes aika kun olen siellä yötäni viettänyt. Eli pullistelua, riidan haastamista ja tappelua hyvin mielellään lähestulkoon aina joku paikkakuntalainen nuorehko mieshenkilö haluaa harrastaa. Vaikuttaa siltä, että kun järki ei riitä, niin yritetään mennä möykkämällä. Sama se tahtoo olla kun tappelun sattuessa riittää niitä helvetin hyviä neuvojia portsareille, eikä mene kaaliin että ei tartte sekaantua toisten työhön..

Äänestä

vain hoidatte. Pitäähän sitä järjestystäkin valvoa. Voimakeinoja on käytettävä viimmeisenä, jos muu ei auta! Kyllähän se portsareiden asenne ratkaisee, pitää palvella iloisin mielin. Eikä vain äkistä vastaan.

Kun asikkaat ovat humalassa, he käyttäytyvät
ihan eritavoin kuin selvinpäin.

Eikä pidä silloin tehdä semmoista työtä jos ei hallitse/osaa asikakaspalvelua.

Äänestä
  • asiakaspalvelun osaamattomuus tai hallitsemattomuus tarkoittaa?

    Silloinko asiakkaita ei ole oikein palveltu, jos asiakkaat alkavat riehumaan keskenään? Silloinko asiakasta on palveltu huonosti, kun hänelle annetaan porttikielto tappelemisen ja riidan haastamisen ja selvän uhkailun vuoksi?

    Ja iloisin mielenkö pitäisi palvella myös niitä riehujia ja riidanhaastajia? Taputus päänlaelle alkuillasta, ja loppuillasta suihketta silmiin, kun se taputus ei enää riitäkkään?

    Joo, ja kyllähän sitä varmasti rauhallisiakin ihmisiä käännytetään ovelta, miksipä niitä niin kännissä olevia otettaisiin pöytään nuokkumaan ja nukkumaan? Tai miksi ottaa porukkaa sisään hetkeä ennen valomerkkiä?

    Äänestä

Näköjään edes portsarit ei tee töitä, vaan täällä lukevat juttuja.

Ei ihme että eivät hommat luista, poliisit joutuivat käymään sulkemassa hotellin yöllä syynä, liian monta järjestyshäiriötä.

Miten on mahdollista että pääsylipusta ei saanut rahoja takaisin. Paikan piti olla auki kolmeen tai oliko jopa neljään, paikka tyhtennettiin ennenaikojaan ennen kahta polisin toimesta, mielestäni minun kuuluisi saada pääsymaksusta osa takaisin, koska en saanut sitä olla ravintolassa siihenasti mitä oli luvattu.

Haukut sai kun kysyi pääsylippurahoja takaisin, en kehdannut laukulla lyödä, kun poliisi auto oli pihassa. Muuten olisin lyönyt laukulla jotakin ja lujasti tai ainakin lipunmyyjän auton potkinut suutuspäissään.

Äänestä
  • Just tuommosten idioottien takia kuin sinä poliisit antoivat sen valomerkin sillon väliyönä... Empä hirveästi suosittele käymään työntekijöihin käsiksi sillä järjestyksenvalvojan väkivaltaisesta vastustamisesta saa reippaasti kovemman tuomion kuin ns. "siviilin" mätkimisestä. Tai no mitäpä muuta tuommoselta älyköltä voi odottaakaan. Mätki vaan niin päästäänpähän sinustakin eroon. Saadan juhlia hotellilla ihan ilman tuommosia häirikköjä.

    Äänestä

  • tuoppi kirjoitti:

    Just tuommosten idioottien takia kuin sinä poliisit antoivat sen valomerkin sillon väliyönä... Empä hirveästi suosittele käymään työntekijöihin käsiksi sillä järjestyksenvalvojan väkivaltaisesta vastustamisesta saa reippaasti kovemman tuomion kuin ns. "siviilin" mätkimisestä. Tai no mitäpä muuta tuommoselta älyköltä voi odottaakaan. Mätki vaan niin päästäänpähän sinustakin eroon. Saadan juhlia hotellilla ihan ilman tuommosia häirikköjä.

    myös se voi koventaa tuomiota tai syytettä jo käy henkilöön käsiksi siksi että hän toimii jossain tehtävässä tai on muuten poikkeavasta syystä vihan kohteena, eli myös muu henkilökunta on suojattu vaikka ei järkkörin lätkää olisikaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vahtimestari 4 kirjoitti:

Hyvät Suomussalmelaiset " NUORET "
Syksy on taas Suomussalmella juhlittu, paljon parran suuta soitettu !!
Juttuja kuultu kylän pinnasta kuultu ym. ym,

Hotellille yritetty järjestää nuorisolle hyviä tapahtumia, aina vähän ongelmia nimen omaan järjestyksen valvonssa, olemme antaneet niin sanottuja porttikielttoja häiriötä aiheuttaneiile,
olen keskustellut heidän kanssa selvinpäin ( he ovat olleet selvinpäin ) , pojat hyviä tyyppejä,
Minä olen kertonut Hoetellilla hauskan pito, juhliminen salliittu, niitä ei ole koskaan kielletty. Joulupäivän vieton jälkeen olen uhkailuja " vääriltä asiakkailta " toivon että
nuoriso ja vanhempi väki ottaa hotellin juhlimisen kohteeksi, ja pitää lystiä niin kuin pitää . Minä sanon meidän järjestyksen valvojien mielipiteen asiasta, ME MIELELLÄÄN HOIDAMME NARIKAN KUNNIALLA, ettei muuhun tarvitse puuttua
pankaa sana vaikka kiertämään !!!!!!!!

Terv : Haukuttu järv valvoja
E. Anttonen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu