Eli "myin" moottoripyöräni lähisukulaiselle pari vuotta sitten. Teimme paperit kaupasta ja kun oli maksun aika, niin hän sanoi saavansa saman viikon perjantaina rahat kasaan. oletin aikaisemmin että kaupanteon yhteydessä. emme lisänneet kauppakirjaan tää kohtaa...(ja se oli se tyhmyyteni) Kun olen kysynyt rahojeni perään, niin vastaukseksi on tullut; nojoo se on vähän venynyt, tai ei mulla ole rahaa.
Vuosi sitten meinasin käydä polttamassa koko roskan, mutta sitten tulin siihen tulokseen että hän siinä nettoaa, kun hankintahinta on ollut varsin alhainen. Olen sisäistänyt sen, että rahoja en saa. mutta jotenkin haluan ollat sujut asian kanssa. suunnitelmissa on ollut kysellä paikalliselta "moottoriseuralta" apua ongelmaani. voisivat pitää koko summan. Vai onko kenties parempia ehdotuksia??
Omaa tyhmyyttäni!
6
1600
Vastaukset
- Jos kertoisit
Saattaa olla nääs tuttu tapaus...
- rahat meni
@@@
- Kyselijä.-
rahat meni kirjoitti:
@@@
Tämä toinen veijari on Kaakossa.
- excubitora
No, ainakin ensi hätiin kannattaa hakea käräjäoikeudesta velkomistuomio, ns. yksipuolinen tuomio. Eli yksinkertaisesti: kuka hakee, keneltä (velallinen), mitä summaa, millä perusteella ja että asia on riidaton. Käräjäoikeudesta pyydä malli/pohjat tai uo-mieheltä. Kulut on vain noin 75 euroa jos itse jaksat hakemuksen vääntää. Niitä tietysti peritään hakemuksessa velalliselta korkoineen. Koska olet yksityishenkilö on päätöksesi perintäkelpoinen 20-vuotta. Ulosottomies perii / yrittää periä sukulaisesi palkasta tai veronpalautuksesta tai omaisuudesta kun toimitat päätöksen perittäväksi.Vironmiehet kostautuu jossain vaiheessa itsellesi, vaikkakin ajatus saattaa olla houkutteleva. Onneksi ajatuksia ei ole kriminalisoitu ;)
- rahat meni
Mitäs jos tämä sukulaiseni sanoo, että on maksanut kaupanteon yhteydessä.. Millä todistan sen, että ei ole? ja jos menisikin perintään, niin lyhentäisi euron kuussa velkaansa. En minä tässä ainakaan omiani pois saa... jotain on keksittävä, kun puhe ei mene kyseiselle "motoristille" perille!
- oukeutta kenelläkään 2222
No se tuskin auttaa mitään, ehkä ois parempi vaan niellä tappio ja ottaa opiksi asissa , niin ei tule seuraavaa kertaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2032790Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1652496Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait256904Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies107902Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k453778Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748