eli etsimme koiraa joka olisi pieni. säkä max.35cm. ei räksytä, eikä lähtisi karvaa.metsästysviettiä ei kiitos.lapsiystävällinen. eli mikä rotu näihin vaatimuksiin soveltuisi? olemme miettineet westietä,jotain terrieriä, ja villakoiraa. uroksen ja nartun hyvät ja huonot puolet. Koira olisi meidän ensimmäinen joten kaikki tieto olisi hyvä saada irti. kiitos jo etukäteen!!
mikä rotu paras?
ongelma!!
21997
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Heips!
Kannattaa soittaa kennelliittoon ja kysyä sieltä niiden neuvonnasta..
Jos et halua että karvaa lähtee, niin villakoira, on myös rotuna muutenkin seurakoira..
unohda kaikki terrierit, ne räksyttää jokainen..
enkä ainakaan itse haluaisi lapseni kättä tai jalkaa terrierin lukkopurennan kohteeksi...
suosittelisin itse sulle keskikokoista villistä...
mitä eroa luonteissa ym. on toy, kääpiö, tai keskikokoisessa villakoirassa??
kun luin viestin..
"unohda kaikki terrierit, ne räksyttää jokainen..
enkä ainakaan itse haluaisi lapseni kättä tai jalkaa terrierin lukkopurennan kohteeksi..."
Koulutuksestahan se loppuviimein on kiinni, tosin haukkuherkkyys vaihtelee.
Aloittajan kannattaisi muistaa, että mihin tahansa rotuun päätyykin niin siihen tosiaan kannattaa tutustua kunnolla, lukea KAIKKI mahdollinen ja sitoutua valitsemaansa rotuun ja sen vaatimuksiin.
Stereotypiohin ei kannata sokeasti uskoa. Minullakin on muka-haukkuherkkä rotu, mutta koirani on uskomattoman hiljainen. Nyt, 10,5-kuisena on alkanut vähän pitää ääntä kun posti tulee tms. mutta on siis keskivertokoiraankin verrattuna varsin hiljainen yksilö.
nooh..
jos haluat välttis pilkkua viilaa, nii antaa mennä vaa..
Tiedän, yleistän..
Itse olen sakemanni-ihmisiä, joten kyllä taidan jotainkoiran kouluttamisesta tietää? eikö?
Terriereillä on kaikilla lukkopurenta, ja esim kun koiran kanssa leikkii kepillä, voi sormi jäädä väliin, se on inhimillistä, ja terrierit on kyllä niiiin räksyttäviä, kun olla ja osaa, kuten pienet koirat yleensäkin.. (poikkeuksia löytyy!)
ensikoiraksi en siltikään terrieriä suosittele..
vahinkoja sattuu, kun ei koirista ole kokemusta..
mutta jokainen tyylillään...
kaikki koirat on kuitenki ihania..
Jos ei metsästysviettiä saa olla, niin unohda terrierit. Ne on nimenomaan jalostettu pienpetojen, rottien yms. metsästykseen.
Villakoirasta ei lähde karvaa kuin harjaamalla. Tuohon kokoluokkaan sopii toy- tai kääpiövillakoira. Luonteeltaan helpompia kuin terrierit, mutta silti iloisia menijöitä. Turkki vaatii säännöllistä hoitoa ja trimmausta 6-8 viikon välein. Turkin voi pitää lyhyehkönä, jos haluaa päästä helpommalla.
Itselläni on vain kokemusta nartuista omassa kodissa. Nartuilla ei ole sukupuoliviettiä kuin juoksujen aikana ja siitäkin pääsee eroon steriloimalla koiran. Uros saattaa reagoida voimaakkaastikin naapuruston narttujen juoksuihin, joita saattaa "hyvällä onnella" olla ympäri vuoden tasaisesti, mutta sitäkin ongelmaa voi lievittää leikkauttamalla uroksen nuorena.
Villakoirien ei varmaan hirveästi pitäisi haukkua, mutta parilla tuttavalla on kääpiövillakoira ja toy-villakoira ja molemmat räkyttää ihan hirveesti, koko ajan...
Bishon havannais on tosi pirteä ja lapsirakas koira. Ei lähde karva, mutta vaatii harjausta kuten kaikki koirat. Karvan voi pitää lyhyenäkin. Nukkuu peittosi alla, jos et heti alussa sitä kiellä. Oppii kaiken hetkessä.
Itselläni on cavalier ja aivan ihana koira! Rotua suositellaan usein ensimmäiseksi koiraksi.
Rotu on aina ystävällinen ja nopea oppimaan, seurakoirana miellyttämisenhaluinen. Sopii lapsiperheeseen. Omani ei turhia hauku. Cava tykkää lenkkeillä, mutta ei välttämättä vaadi mitään maratooneja. Koko soppeli, ei liian iso mutta ei mikään hippiäinenkään. Karvaa kyllä lähtee, mutta on sentään pitkää, saa imuroitua. Eri juttu kuin joku lyhytkarvainen rotu, jonka lyhyet karvat jämähtää tekstiileihin kiinni.
Suosittelen lämpimästi. Tutustu rotuun esim. täältä:
http://www.cavalieryhdistys.com/
Klikkaa linkkiä ja tutustu itse. Ihan hyvä terri perheen ensikoiraksi.
http://www.google.fi/search?client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&channel=s&hl=fi&q=cairnterrieri&meta=&btnG=Google-haku
..noista vaihtoehdoista kai villakoira. räkyttäminen on kiinni koulutuksesta ja kasvatuksesta ja siitä onko koiralla selvillä perheen arvojärjestys...
mutta villakoiran hankkijan pitää sitten tosissaan tietää että turkki vaatii työtä vähän väliä saa kuonoa ajella tassukarvoja leikellä ym.Luonteessa ei paljon eroja toy-kokoisista on vaan paljon enemmän kysyntää kuin on tarjontaa.Muutenkin niitä voi joutua jonottaan,tosin muitakin rotuja.
Jos halutte valkoisen länsiylämaanterrierin, niin miks ette hanki sitä? Se täyttää hyvin teidän vaatimukset. Valkoisen länsiylämaanterrierin sanotaan soveltuvan hyvin aloittelijallekin, mut kasvattajalta tietysti kannattaa kysyy neuvoja rodusta oikeen suullisesti.
Tietysti kaikki vastaajat yllyttää teitä hankkiin semmosen rodun, joka niillä ittellään on...
Narttujen kouluttaminen ja tapakasvatus sujuu yleensä helpommin kun urosten. Mut sukupuolellahan ei oo niin väljä, vaan pentueesta valitaan se koira, joka ekana tulee tervehtiin teitä tai huomioi teidät eniten, eks je?
T: Sussex spaniel
...jos kertoo rodusta, jonka omistaa ja josta eniten kokemuksen kautta tietää?
Tuntuisi kyllä aika hassulta suositella rotua, jonka kanssa ei ole ollut itse tekemisissä.
En ole rodusta vain lukenut, vaan myös kokenut. Kahdella tutullani on sellainen...
T: Sussex spaniel
en kylläkään tarkoittanut sinua, ettet tietäisi rodusta. Kommentoin vain tuota lauselmaasi, että täällä yllytetään ottamaan rotu, joka kirjoittajalla itsellään on.
Sitä tarkoitin, että eikö aloittaja kuitenkin pyytänyt neuvoja ja suosituksia... Kuten sinäkin, kerroit rodusta kokemuksesi perusteella. No, samoin me tietyn rodun omistajat kerromme tietysti omista kokemuksistamme ja havainnoistamme ko. roduista.
Ihan vain ystävyydellä tämä huomautus. Ei mitään syyttelyä tai kilpalaulantaa.
Kaikille koiranomistajille/koiranystäville hyvää Uutta Vuotta 2009 - "rotuun katsomatta"!
Joo, ymmärrän. Se vain ärsyttää, kun joku antaa jostakin rodusta ystävällisiä, oikeita neuvoja ja joku muu yrittää vain kirjoittaa siitä rodusta perään kaikki sen huonot puolet, jotta saisi kysyjän vakuuttumaan juuri omasta rodustaan. Tai sitten se kunnon viesti samasta syystä jopa ilmoitetaan asiattomaksi ja poistettavaksi.
Se on ärsyttävää, ylpeän tuntuista ja loukkaavaa, ymmärrät kai?
Sitä paitsi, en yllyttänyt hankkimaan mitään rotua vain oman kokemukseni perusteella, vaan koska tuo kysyjä itsekin alun perin kertoi pitävänsä valkoisesta länsiylämaanterrieristä. Kerroin vain, että viisainta olisi tehdä itse rotuvalinta ja että hän on juuri oikean rodun jäljillä.
T: Sussex spaniel
Ai jaa...
Minä sain sen käsityksen, että SINÄ SYYTIT MUITA YLLYTTÄMISESTÄ. Siksi vastasin, ettei se ole yllyttämistä jos kertoo omia kokemuksiaan jonkun rodun ominaisuuksista. Itse kerroin Cavalierista enkä mitenkään tahtonut mollata mitään muuta rotua. Miten voisinkaan, kun en niitä henk.koht tunne.
Mutta eipä tästä tämän enempää.
Hei!
Suosittelisin sulle lämpimästi kääpiö villistä tai cavaleria! Ns. helppoja koiria ja sopivan kokoisiakin. Villiksen turkki vaatii sitä leikkaamista mutta muuten helppo hoitoinen. Cavalieri on TOSI ihmisystävällinen ja hyvä ekaksi koiraksi. Joten näitä suosittelen!
Ai niin ja shelttikin on aika helppo rotu. Eikä sekään turhia hauku. Turkki vaatii kyllä sit kunnolla harjaamista mutta muuten voisi sopia ekaksi koiraksi. Sheltin kanssa on myös hyvä harrastaa jotain esim. agilityä tai tokoa. Kuten myös noiden muitten koirien kanssa. :) Eli tietoa vain etsimään!
tutkippa tarkoin eri rotujen periytyvien sairauksien tilanteita! monilla roduilla on sairauksia ....jos päädyt johonkin tiettyyn rotuun, niin käyppä kennelliiton sivuilla jalostusnetissä, siellä on eri rotujen terveydentilasta tietoa.
schipperke on herkkä haukkumaan, mutta kunnioitetusti kohdeltuna soveltuu lapsiperheisiin . Lyhyestä karvasta ei irtoa paljonkaan karvoja . ERITTÄIN TERVE ROTU .