Valoja ei syty kelkkaan. Koneelta tuleva 4 piuhan nippu liittimelle, josta jakaantuu valoille ym. ja sammutuskytkimelle ei tule kuin 2 volttia virtaa, paitsi sammutusnapille 12-20 V. Mistähän tässä voisi olla kysymys? Kestäisköhän napata rosvoliittimellä käynnistysnappulalta virrat valoille? Lieköhän se vielä kävis. Oisko näihin sähkökuvia jollakin tai jossakin osoitteessa?
Sähköt Rotax 253 - Lynx 250 gl,Syncro
13
10809
Vastaukset
- lynxsisti
Saattas vika olla valopuolassa. Yleensä valopuola ja latauspuola erikseen. Ainakin sähköstartilla olevissa.
- Aslakki2
Ei ole tässä sähköstarttia - mahtaakohan olla valopuolaakaan. Täytyy tutkia. Kytkentäkaaviosta olis kyllä apua.
- ElAs
Mikä on VALOPUOLA? Ei meijän Lyxseissä eikä sähkökaavioissa oo semmosta.
- Aslakki2
ElAs kirjoitti:
Mikä on VALOPUOLA? Ei meijän Lyxseissä eikä sähkökaavioissa oo semmosta.
Tosiaankin, onko tässä valopuolaa? Missä se sijaitsee jos sellainen on?
Sellaistakin olen kuullut että valopuola on ja se sijaitsee vauhtipyörän alla ????
Yhtään en noita rakenteita muista, kun siitä on niin kauan kun se on ollut mulla auki.
Ei viittis purkaa, ennen kun on saanut osia.
Löytyykö jostain magneeton purkukuva?
- körmy
Osoitteesta http://manuals.zone-c.org/ voi ladata vanhojen lynxien käyttöhjekirjoja joissa on kytkentäkaaviot.
- Aslakki2
Näin sitä pitää. Kiitos avusta tuota juuri olin etsimässäkin. Jotkuthan täällä verkossa myyvät näitä eri linkeistä printtattuja manuaaleja.
Körmy toimi reilusti. - jukka
En löytänet forest foxin -97 sähkökaaviota. Mullakin on valot hukassa, virta tulee mutta se ei saa maata. lampun kantaan tulee jokaiseen liittimeen 12v. Missä maadotus tapahtuu, kulkeeko virta niin sanotusti väärinpäin eli katkotaan maata?
- Aslakki2
Ei löydy vikaa kytkentäkaavion perusteella. Jos joku osaa neuvoa tämän vian selvittämisessä, voin maksaakin hieman konsultoinnista. Vaikka puhelimessa, kun olen kelkan vieressä. Kelkka on sellaisessa paikassa, ettei oikein saa kylälle kuljetettua - eikä arkisin ole aikaakaan. Pelkkä vian selvittäminenkin on palkkion arvoinen.
Osaan kyllä mitata ja kytkeä. Ongelma on tuo, minkä aloituksessa kerroin, liittimelle tulee tuolla tavalla virtaa, kuin mainitsin. Mitähän sinne pitäisi tulla?- ElAs
Tuleeko tasasuuntaajalta jännitettä yli 12V.
Tasasuuntaajalta lähtevästä punaisestajohdosta joka menee virtalukon liittimelle pitäis tulla tasavirtaa yli 12Volttia. Tämä johto jatkaa virtalukolta liittimenkautta muistaakseni jarruvalokytkimelle. Kun mittaat pistä virtapäälle ja kelkka käyntiin. - luuvalo
onko tasuri vaihdettu,lamppu voi olla oikosessa muutamassa tapauksessa takalamppu/johdot oikosessa , hiertymiä
- Aslakki2
ElAs kirjoitti:
Tuleeko tasasuuntaajalta jännitettä yli 12V.
Tasasuuntaajalta lähtevästä punaisestajohdosta joka menee virtalukon liittimelle pitäis tulla tasavirtaa yli 12Volttia. Tämä johto jatkaa virtalukolta liittimenkautta muistaakseni jarruvalokytkimelle. Kun mittaat pistä virtapäälle ja kelkka käyntiin.Juu - ei.
Ei ole näissä virta-avainta, jarruvaloa tai akkua.
Enemmänhän tämä on mallia miekka ja kypärä. - Aslakki2
luuvalo kirjoitti:
onko tasuri vaihdettu,lamppu voi olla oikosessa muutamassa tapauksessa takalamppu/johdot oikosessa , hiertymiä
En ole vielä sitä vaihtanut - tilasin kyllä sellaisen ja vaihdan.
Jos tasuri on rikki, miten se esiintyy? Loppuuko virrankulku siihen? - luuvalo
Aslakki2 kirjoitti:
En ole vielä sitä vaihtanut - tilasin kyllä sellaisen ja vaihdan.
Jos tasuri on rikki, miten se esiintyy? Loppuuko virrankulku siihen?Moottorista tulee vaihtojännitettä ja tasasuuntaaja muuttaa sen tasajännitteeksi ja ottaa virtapiikit pois. Voit kokeilla tasasuuntaajan toiminnon ottamalla liittimen irti tasasuuntaajalta ja kelkka käyntiin TYHJÄKÄYNNILLÄ jos valot syttyy tasasuuntaaja on rikki.
vaihtoehto 2.
Ota moottorista tuleva liitin irti ja mittaa moottorista tulevien valojohtojen vastusarvot (keltainen ja keltainen jossa raita.) ohmeja pitäisi löytyä 100-250 ohmia jos löytyy mittaa samasta liittimestä virta-arvo vaihtovirtaa TYHJÄKÄYNNILLÄ. Jos jompaa kumpaa ei tule vika on magneeton sisällä valopuolassa. ps sammutus ei välttämättä toimi kun otat liittimen irti, sammuta imulla. joko olet kattonut kaikki johdot onko hiertymiä (vaihdelaatikon vieressä tiukka mutka (vikapaikka)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1422453Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1961157Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1101067Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389930Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi296888- 66858
- 53841
- 89837
- 46829
- 51743