Sähköt Rotax 253 - Lynx 250 gl,Syncro

Valoja ei syty kelkkaan. Koneelta tuleva 4 piuhan nippu liittimelle, josta jakaantuu valoille ym. ja sammutuskytkimelle ei tule kuin 2 volttia virtaa, paitsi sammutusnapille 12-20 V. Mistähän tässä voisi olla kysymys? Kestäisköhän napata rosvoliittimellä käynnistysnappulalta virrat valoille? Lieköhän se vielä kävis. Oisko näihin sähkökuvia jollakin tai jossakin osoitteessa?
1311535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Saattas vika olla valopuolassa. Yleensä valopuola ja latauspuola erikseen. Ainakin sähköstartilla olevissa.

Äänestä
  • Ei ole tässä sähköstarttia - mahtaakohan olla valopuolaakaan. Täytyy tutkia. Kytkentäkaaviosta olis kyllä apua.

    Äänestä

  • Mikä on VALOPUOLA? Ei meijän Lyxseissä eikä sähkökaavioissa oo semmosta.

    Äänestä

  • ElAs kirjoitti:

    Mikä on VALOPUOLA? Ei meijän Lyxseissä eikä sähkökaavioissa oo semmosta.

    Tosiaankin, onko tässä valopuolaa? Missä se sijaitsee jos sellainen on?

    Sellaistakin olen kuullut että valopuola on ja se sijaitsee vauhtipyörän alla ????

    Yhtään en noita rakenteita muista, kun siitä on niin kauan kun se on ollut mulla auki.

    Ei viittis purkaa, ennen kun on saanut osia.

    Löytyykö jostain magneeton purkukuva?

    Äänestä

Osoitteesta http://manuals.zone-c.org/ voi ladata vanhojen lynxien käyttöhjekirjoja joissa on kytkentäkaaviot.

Äänestä
  • Näin sitä pitää. Kiitos avusta tuota juuri olin etsimässäkin. Jotkuthan täällä verkossa myyvät näitä eri linkeistä printtattuja manuaaleja.

    Körmy toimi reilusti.

    Äänestä

  • En löytänet forest foxin -97 sähkökaaviota. Mullakin on valot hukassa, virta tulee mutta se ei saa maata. lampun kantaan tulee jokaiseen liittimeen 12v. Missä maadotus tapahtuu, kulkeeko virta niin sanotusti väärinpäin eli katkotaan maata?

    Äänestä

Ei löydy vikaa kytkentäkaavion perusteella. Jos joku osaa neuvoa tämän vian selvittämisessä, voin maksaakin hieman konsultoinnista. Vaikka puhelimessa, kun olen kelkan vieressä. Kelkka on sellaisessa paikassa, ettei oikein saa kylälle kuljetettua - eikä arkisin ole aikaakaan. Pelkkä vian selvittäminenkin on palkkion arvoinen.

Osaan kyllä mitata ja kytkeä. Ongelma on tuo, minkä aloituksessa kerroin, liittimelle tulee tuolla tavalla virtaa, kuin mainitsin. Mitähän sinne pitäisi tulla?

Äänestä
  • Tuleeko tasasuuntaajalta jännitettä yli 12V.
    Tasasuuntaajalta lähtevästä punaisestajohdosta joka menee virtalukon liittimelle pitäis tulla tasavirtaa yli 12Volttia. Tämä johto jatkaa virtalukolta liittimenkautta muistaakseni jarruvalokytkimelle. Kun mittaat pistä virtapäälle ja kelkka käyntiin.

    Äänestä

  • onko tasuri vaihdettu,lamppu voi olla oikosessa muutamassa tapauksessa takalamppu/johdot oikosessa , hiertymiä

    Äänestä

  • ElAs kirjoitti:

    Tuleeko tasasuuntaajalta jännitettä yli 12V.
    Tasasuuntaajalta lähtevästä punaisestajohdosta joka menee virtalukon liittimelle pitäis tulla tasavirtaa yli 12Volttia. Tämä johto jatkaa virtalukolta liittimenkautta muistaakseni jarruvalokytkimelle. Kun mittaat pistä virtapäälle ja kelkka käyntiin.

    Juu - ei.

    Ei ole näissä virta-avainta, jarruvaloa tai akkua.

    Enemmänhän tämä on mallia miekka ja kypärä.

    Äänestä

  • luuvalo kirjoitti:

    onko tasuri vaihdettu,lamppu voi olla oikosessa muutamassa tapauksessa takalamppu/johdot oikosessa , hiertymiä

    En ole vielä sitä vaihtanut - tilasin kyllä sellaisen ja vaihdan.

    Jos tasuri on rikki, miten se esiintyy? Loppuuko virrankulku siihen?

    Äänestä

  • Aslakki2 kirjoitti:

    En ole vielä sitä vaihtanut - tilasin kyllä sellaisen ja vaihdan.

    Jos tasuri on rikki, miten se esiintyy? Loppuuko virrankulku siihen?

    Moottorista tulee vaihtojännitettä ja tasasuuntaaja muuttaa sen tasajännitteeksi ja ottaa virtapiikit pois. Voit kokeilla tasasuuntaajan toiminnon ottamalla liittimen irti tasasuuntaajalta ja kelkka käyntiin TYHJÄKÄYNNILLÄ jos valot syttyy tasasuuntaaja on rikki.
    vaihtoehto 2.
    Ota moottorista tuleva liitin irti ja mittaa moottorista tulevien valojohtojen vastusarvot (keltainen ja keltainen jossa raita.) ohmeja pitäisi löytyä 100-250 ohmia jos löytyy mittaa samasta liittimestä virta-arvo vaihtovirtaa TYHJÄKÄYNNILLÄ. Jos jompaa kumpaa ei tule vika on magneeton sisällä valopuolassa. ps sammutus ei välttämättä toimi kun otat liittimen irti, sammuta imulla. joko olet kattonut kaikki johdot onko hiertymiä (vaihdelaatikon vieressä tiukka mutka (vikapaikka)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aslakki2 kirjoitti:

Valoja ei syty kelkkaan. Koneelta tuleva 4 piuhan nippu liittimelle, josta jakaantuu valoille ym. ja sammutuskytkimelle ei tule kuin 2 volttia virtaa, paitsi sammutusnapille 12-20 V. Mistähän tässä voisi olla kysymys? Kestäisköhän napata rosvoliittimellä käynnistysnappulalta virrat valoille? Lieköhän se vielä kävis. Oisko näihin sähkökuvia jollakin tai jossakin osoitteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu