Hei,
olen tulossa tammikuussa Ouluun Edeniin, tulen Ouluun junalla ja siitä pitäisi jotenkin päästä kylpylään. Kulkeeko rautatieasemalta tai läheltä busseja Edeniin vai pitääkö ottaa taksi? Kiitos jo etukäteen neuvoista!
olen tulossa tammikuussa Ouluun Edeniin, tulen Ouluun junalla ja siitä pitäisi jotenkin päästä kylpylään. Kulkeeko rautatieasemalta tai läheltä busseja Edeniin vai pitääkö ottaa taksi? Kiitos jo etukäteen neuvoista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Katsoppas koskilinja kuukkelista ja sieltä aikataulut. Saat varmaan luotettavimman tiedon...
Suosittelisin menemään taksilla kys paikalle. Rautatieasemalta linja-autopysäkki sijaitsee "kaukana" ja menee harvoin. Oulun aluetaksin sivuilta laskin hinnan taksilla kulkemiseen = about 15 euroa, kallista? en tiedä, mutta pääsee ainakin ongelmitta perille.
Taksilla pääsee varmaan helpoiten.
Rautatieasema
(http://maps.google.fi/maps?client=firefox-a&channel=s&hl=fi&ie=UTF-8&q=rautatieasema oulu&fb=1&cid=7512866939459917909&li=lmd&z=14&t=m)
on aika kaukana Edeniin menevältä pysäkiltä, Linnankadulta...
(http://www.koskilinjat.fi/aikataulut/5033-17-keskustasta-nallikariin)
Sen verran pitäisi tavaroita roudata että ehkä tuo taksi on vain simppelein, eipä se hinta enää paljon tunnu tuossa budjetissa! Kiitoksia vastaajille ja hyvää uutta vuotta. :)
Taksi on hyvä vaihtoehto, mutta varalta tiedoksi että myös 18 linja menee Nallikariin, eli Eedeniin.
http://www.koskilinjat.fi/aikataulut/5071-18-oulunsalosta-keskustaan-nallikariin
Tarpeen tullen Citybussilla (eli linjat A,B ja C) pääsee rautatieaseman ovelta keskustaan, tai esim.lähemmäs 18 linjan pysäkkiä.
http://www.koskilinjat.fi/aikataulut/paikallisliikenne
painovirhe
Siis citybussilla pääsee lähemmäs 17 linjan pysäkkiä. 18 linjan pysäkki on jo muutenkin niin lähellä, että siihen ei kannate citybussia käyttää.
fillareita vissiin vuokraa oulun kaupunki.