Asuntokaupan Lakipalvelut - Maksuton alkuneuvottelu

Lakipalvelut

Asuntokaupan Lakipalvelut - Maksuton alkuneuvottelu

Kaikki asuntokaupan lakipalvelut: kauppakirjat, asuntokauppariidat, riidat kiinteistönvälittäjien kanssa, vuokrasopimukset, häädöt jne.

Tiedustelut: [email protected]

1

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sisaren osuus

      Vanhempani testamenttasivat vuonna -65 veljelleni ja minulle maatilan. Isä kuitenkin ajatteli, että testamentti ei ole riittävä sulekmaan äidin aikaisempia lapsia avioliiton lapsia ja teetätti -71 kauppakirjan, jolla veljelleni luovutettiin koko talo maineen päivineen. Kauppaa tehdessä velejeni oli 16 v ja minä 22 v. Äiti epäröi allekirjoitustaan nimismiehen nähden sekä uskottumies, jotka ovat pitäjän silmäätekeviä. Nämä miehet vielä kiirehti asiaa ja äiti taipui painostukseen. Äitini oli pyörätuoli-ihminen. Isäni kuoli -79, mutta hällä ei ollut mitään varoja enää, kun oli myynnyt omaisuuden näin "hävittäin". Äitini kuoli -86. Tuota kauppakirjaa allekirjoittain oli suullisesti luvattu omaisuutta mulle, että veljeni mulle maksaa sisarosuuden, jota ei ole tähän päivään asti kuulunut.

      Olen saanut ko. kaupasta saanut kopiopaperit ja siellä ei minusta mitään mainitaa. Virkatodistuskin on saatu vain veljeni nimellä ja mun kohdalla lukee =====. Mainitut summat ovat pilkkahintaisaet ja niitäkään ei ole maksanut veljeni vanhemmilleen, mm. "syytinki" jossa mainitaan, kaikki elinkustannukset vanhuuden loppuun asti. Mitään ei ole oikeesti kuitenkin näin maksettu eikä tehty.

      Kauppaa tehtäessä ei oltu meille kellekään puhuttu. Isäni oli omapäinen ja äiti alistettu "hellin ja nyrkin väliin". Ts. naisen asema oli koko maaseudulla heikko miesväki hoiti kaikki käytännön asiat talossa kuin talossa.

      Joissakin taloissa oli valtavia perintöriitoja, jopa niin kovia, että jopa ammuskeltiinkin ja mitä erilaisempia väkivaltatilanteita on aina ollut, joita nytkin pelkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3582
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2363
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      140
      2016
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      851
    5. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      770
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      43
      765
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      59
      698
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      696
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      666
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      662
    Aihe