Sylikummi?

pienen äiti

Jos olette pyytäneet kummeja enemmän kuin pariskunnan, niin miten olette päättäneet ja ilmoittaneet tuleville kummeille kuka pitää lasta kasteen aikana?

3

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun pappi sanoo

      et alotettaisko jo :) Ja jo neljän muksun kohdal toiminu hyvin :)

      • tai kun puhutaan

        Voihan sitä myös pyytää heti kun pyytää kummiksi tai sitten kun puhuu tulevien kummien kanssa ristiäisistä. Silloin voi luontevasti sanoa, että toivoisi ko. henkilön toimivan sylikummina. Vanhemmathan voivat muuten itsekin pidellä lastaan sylissä, ei ole välttämätöntä kummin pidellä.


    • 2 lapsen kummi

      jo siinä vaiheessa, kun kummiksi pyydetään (tai kun on suostunut). Ei tarvitse olla niin perinteistä että yksi pariskunta tms. Viime ristiäisissä sylikummina oli lähiaikoina konfirmoitu 16-vuotias poika! Mukavin kummi-lapsikuva, jonka olen nähnyt. Muita kummeja oli useita eli ei kyse siitä, ettei naisia olisi tehtävään löytynyt. Sylikummihan usein hankkii sen kummilusikan. Kummiksi kutsutut joutuvat muuten keskenään sopiman lahjoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      162
      6195
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      88
      2782
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1771
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      34
      1454
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1005
    7. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      908
    9. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe