Poika on pikkasen päälle 2 kk:tta ja varsinkin iltaisin puklailu on aika hurjaa. Onko muilla vieläkin maidon ylösnousua paljonkin tuon ikäisenä?
Mitä syitä olette siihen löytäneet ja millä ratkennut?
Mitä syitä olette siihen löytäneet ja millä ratkennut?
Vastaukset 1
Vanhimmat
kausia ja sitten puklaa/oksentaa, on luultavasti vain ylensyönyt. Kokeile antaa koko illan ajan vain yhtä tissiä, niin maidontulo ei ole yhtä runsasta ja vauva saa tyydyttää enemmän imemisentarvettaan.
Tässä toki taas se, että kun ei näe, ei voi aivan varmasti sanoa. Joskus oksentelu tai puklailu ovat merkkejä esimerkiksi refluksivaivasta tai allergiasta, ja yhden rinnan menetelmä saattaa leikata maidon määrää liikaa, jos maito on muutenkin tiukassa. Periaatteessa sen, johtuuko oksentelu liiasta maidosta, näkee esim. vauvan painnonnoususta ja siitä, miten vauva käyttää suutaan rinnalla. Jos joku "veto" on tiukkaa imemistä, maitoa ei liiemmin roisku, mutta jos vauva imee vain silloin tällöin ja ainakin muutamia minuutteja lähinnä nielee ja ikäänkuin haukkoo tissi suussaan, hän saa suhteellisen paljon maitoa ja iltaimutus johtuu lähinnä imemisentarpeesta (joka itsessään rauhottaa vauvaa ja vapauttaa mielihyvähormoneja). Anna imeä vaan, mutta saman tissin käyttö vähentää hieman sitä maidontuloa niin että raukka ei tikahdu maitoannokseensa.