Sateenkaariahventen soveltuvuus seura-akvaarioon?

jafuli

Meillä on 209-litrainen akvaario, jossa on alunperin ollut 20 sitruunatetraa, pieni porukka monnisia ja piikkisilmiä 2 avainkirjoahventa. Sitruunat on jostain syystä osoittautuneet todella riitaisaksi porukaksi ja kaverit ovatkin kiusanneet toisiaan, parvesta on jäljellä kymmenkunta tyyppiä. Monniset ja piikkisilmät on edelleen tallella (8monnista ja 6 piikkisilmää), mutta avaimet lähtivät vaihtoon.

Sitruunatetrojen ollaan ajateltu antaa viettää eläkepäivänsä tuossa altaassa ja sitten tilalle muita tetroja, vaikka mustatetroja. Avainten tilalle mietittiin nyt sateenkaariahvenia, mutta käyvätkö ne tuohon kalastoon? Saako monniset ja piikkisilmät olla rauhassa? Käykö jotkut tetrat sateenkaariahventen kanssa? Esim. ne mustatetrat? Paljonkohan esim. niitä mustatetroja tuon kokoiseen altaaseen uskaltaisi ottaa?

Altaassa on isoja miekkakasveja, kookoskuoriluolia ja sokkeloinen juurakko jaavansaniaisella päällysettynä. Vesiarvot on tällä hetkellä tuolle avainkirjoahven-sitruunatetra pohjakalat kalastolle modifioitu.

5

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      ... yleensä tää kone osaa kertoo kun uusi viesti tulee eetteriin mutta nää ahven keissit on jääneet kyllä huomiotta, jostian syystä, asiaan, sano Juhantalon Kauko.

      Kyllä sattarpariskunnan kanssa käy tetrat samaan akvaan komeesti, se on kutu aikana hieman agressiivisempi kuin avainkirjo mutta ko. kalan viljely on hiueman hankalampaa saada onnistumaan kuin mitä avainten kanssa on.

      Jääkö sitruunat siis samaan akvaan vielä vai vaihdatko nekin, mustatetrat ei kyllä tule mahtumaan samaan soppaan, varsinkaan kun toive olisi pitää pikkutetrojen pääluku aina mahdollisimman suurena, niin suurena kuin akvaarioon voi mahtua.

      Mitkä noi modifioidut vesi arvot sitten on, numeroina?

    • sepalusaukiseppoonhauki

      Kun näet 13cm sateenkaariahvenen niin ei sen jälkeen paljoa tarvi miettiä mitä 3-4cm pitkille tetroille käy.

      Myöskin monnisilla on suuri mahdollisuus saada oikein kunnon löylytys. Itse pitäytyisin noissa avaimissa, tai vaikka sitten jotain ihan muuta.

      • fish KING

        Levät, kasvit yms.
        Hyönteisiä, äyriäisiä myös simpukoita

        ei ole petokala


    • hilupilun

      on tällä hetkellä sateenkaari ahvenia,piikkiksiä,monneja tetroja ja levä barbeja,ei ole tehnyt taikka näykkinyt ketään noista muista kaloista:) toisiaan välillä kun tulee reviiri tappelu niin tökkii mutta muuten tosi lempeitä:)

      • höäpätihöllä

        musta tosi lempeitä kaloja,viihtyy porukassa,aivan ihania. ei todellakaan ole näykkinyt tetroja eikä monneja,viihtuu jopa samassa luolassa vierekkäin monninkanssa,ja myös sini ravun.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      9
      1666
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      130
      1661
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      207
      1053
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      877
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      855
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      853
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      31
      845
    Aihe