Sateenkaariahventen soveltuvuus seura-akvaarioon?

jafuli

Meillä on 209-litrainen akvaario, jossa on alunperin ollut 20 sitruunatetraa, pieni porukka monnisia ja piikkisilmiä 2 avainkirjoahventa. Sitruunat on jostain syystä osoittautuneet todella riitaisaksi porukaksi ja kaverit ovatkin kiusanneet toisiaan, parvesta on jäljellä kymmenkunta tyyppiä. Monniset ja piikkisilmät on edelleen tallella (8monnista ja 6 piikkisilmää), mutta avaimet lähtivät vaihtoon.

Sitruunatetrojen ollaan ajateltu antaa viettää eläkepäivänsä tuossa altaassa ja sitten tilalle muita tetroja, vaikka mustatetroja. Avainten tilalle mietittiin nyt sateenkaariahvenia, mutta käyvätkö ne tuohon kalastoon? Saako monniset ja piikkisilmät olla rauhassa? Käykö jotkut tetrat sateenkaariahventen kanssa? Esim. ne mustatetrat? Paljonkohan esim. niitä mustatetroja tuon kokoiseen altaaseen uskaltaisi ottaa?

Altaassa on isoja miekkakasveja, kookoskuoriluolia ja sokkeloinen juurakko jaavansaniaisella päällysettynä. Vesiarvot on tällä hetkellä tuolle avainkirjoahven-sitruunatetra pohjakalat kalastolle modifioitu.

5

1003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      ... yleensä tää kone osaa kertoo kun uusi viesti tulee eetteriin mutta nää ahven keissit on jääneet kyllä huomiotta, jostian syystä, asiaan, sano Juhantalon Kauko.

      Kyllä sattarpariskunnan kanssa käy tetrat samaan akvaan komeesti, se on kutu aikana hieman agressiivisempi kuin avainkirjo mutta ko. kalan viljely on hiueman hankalampaa saada onnistumaan kuin mitä avainten kanssa on.

      Jääkö sitruunat siis samaan akvaan vielä vai vaihdatko nekin, mustatetrat ei kyllä tule mahtumaan samaan soppaan, varsinkaan kun toive olisi pitää pikkutetrojen pääluku aina mahdollisimman suurena, niin suurena kuin akvaarioon voi mahtua.

      Mitkä noi modifioidut vesi arvot sitten on, numeroina?

    • sepalusaukiseppoonhauki

      Kun näet 13cm sateenkaariahvenen niin ei sen jälkeen paljoa tarvi miettiä mitä 3-4cm pitkille tetroille käy.

      Myöskin monnisilla on suuri mahdollisuus saada oikein kunnon löylytys. Itse pitäytyisin noissa avaimissa, tai vaikka sitten jotain ihan muuta.

      • fish KING

        Levät, kasvit yms.
        Hyönteisiä, äyriäisiä myös simpukoita

        ei ole petokala


    • hilupilun

      on tällä hetkellä sateenkaari ahvenia,piikkiksiä,monneja tetroja ja levä barbeja,ei ole tehnyt taikka näykkinyt ketään noista muista kaloista:) toisiaan välillä kun tulee reviiri tappelu niin tökkii mutta muuten tosi lempeitä:)

      • höäpätihöllä

        musta tosi lempeitä kaloja,viihtyy porukassa,aivan ihania. ei todellakaan ole näykkinyt tetroja eikä monneja,viihtuu jopa samassa luolassa vierekkäin monninkanssa,ja myös sini ravun.:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      177
      4087
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      396
      3007
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2269
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      59
      2201
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1887
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1845
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      167
      1411
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1283
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      2
      1266
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      98
      1156
    Aihe