Tuossa aiemminkin keskusteltiin hirren pintakäsittelystä ja käsitin että siinä kyseltiin lähinnä sisämaalauksen toimivuudesta - mutta itseäni kiinnostaisi, sopiiko Uula-tuotteen Petrooliöljymaali lamellihirren ulkomaalaukseen? Tuotettahan kehutaan hengittäväksi, toisaalta joidenkin mielestä nykyiset uudet akrylaattimaalit ovat parempia kuin vanhan ajan öljymaalit. Toiset taas sanovat, että öljymaalilla ottaa aikansa ennen kuin siitä tulee riittävän hengittävää, mikä on tietysti totta jossain määrin ainakin. Joidenkin mielipide taas on, että vain Valtti-colorin tyyppiset kuultavat puunsuojat käyvät hirrelle ja kaikki muu on suurin piirtein murha puulle. Kiinnostaisi myös, miten nykyiselle erittäin sileälle höyläpinnalle soveltuu esim. Uulan valmistamat perinteiset keittomaalit. Nimimerkki haluaa punaisen tuvan ja perunamaan haja-asutusalueella. Eli ne, kenellä kokemusta on uusista hirsitaloista, voisivat kertoa kokemuksiaan (toivottavasti tämäkin ei nyt taas laukaise mitään kauheata vyöryä, jossa osa porukasta irvailee asialla tyyliin "ulkovessa, kantovesi ja multalattia" ja osa koittaa vakuutella että ei tässä sentään hulluja olla vaikka hirsitalossa asutaankin...)
Perimmäinen kysymys on kai se, toimiiko Uulan petrooliöljymaali uudessa lamellihirsitalossa.
Perimmäinen kysymys on kai se, toimiiko Uulan petrooliöljymaali uudessa lamellihirsitalossa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Toimii se.
Keittomaali (kuten punamulta) ei pysy höylätyllä pinnalla.
Lateksi sopii lähinnä panssarivaunuille, joille se alunperin kehitettiinkin.
Akrylaattilateksi on sitä samaa.
Kolme vuotta sitten käsittelin Uulan Roslag Mahongilla taloni, joka on lamellihirrestä.
Pohjustus tehtiin puoli vuotta aiemmin Valtti pohjusteella.
Käsittely onnistuu kuulemma paremmin, jos ei laita ainetta aivan uuteen puuhun, vaan antaa pohjustuksen jälkeen puun olla muutaman kuukauden.
Oksan kohdat käsiteltiin ennen Uulaa oksalakalla.
Olen erittäin tyytyväinen lopputulokseen.
Ainakaan kolmessa vuodessa pinta ei ole muuttunut miksikään.
Väri on yllättävän riittoisaa ja maalaaminen kannattaa suorittaa pitkin vedoin siten, ettei saumaa jää näkymään.
Lievä tervan tuoksu häipyy muutaman päivän kuluttua.
Älä kiirehdi maalauksen kanssa. Kyseessä on peittävä maali, joten sinistymiset tms eivät haittaa mitään. On vain parempi, että hirren pinta nukkaantuu vähän, jollon maali tarttuu vielä paremmin.
Punamultamaali tarttuu muuten ihan hyvin höylätyllekin pinnalle. Keitin sitä viime kesänä ja kokeilin maalata höylättyä puuta. 1 sivelykerta ei antanut jokakohtaan aivan 100% peittoa, mutta kahdella maalauskerralla tuli aivan loistava pinta. En laittanut maalin sekaan öljyä, olin nuuka;).
Miltei kaikki kaupoissa myytävät maalit on toimivia,eihän niitä muuten myytäisikään. Eri kamoissa on vaan painotettu eri ominaisuuksia. Teolliset muovimaalit on ylivoimaisia värinkestossa,ja homeenestossa.
Keittomaali sopii höylätyllekin puulle. Parhaimillaan se on juuri hirsitalossa. Huono puoli on nihkeä värinkesto. Onneksi uusintamaalaus ei vaadi pohjatöitä.
Valttityyliset vesilitkut on tosiaan myös hyviä hirsitalolle.
Petrooliöljymaali on näitä jatkokehitettyjä piperrysmaaleja vähän kuin keittokin. Mutta tuotteistaminen on siinäkin viety pitkälle.
Jos haluaa maksaa ekolisää käyhän sekin. Takana (kaukana) on ne ajat kun eko oli halvempaa.
No joo, ekoilu on ollut jo jonkin aikaa trendikästä ja trendikäs maksaa. Mutta toisaalta on edelleen monia ekoja asioita, jotka edelleenkään eivät ole sen paremmin trendikkäitä kuin kalliitakaan. Mistä tulikin mieleeni että itse keitetty keittomaali ei edelleenkään kaiketi vie vararikkoon ja reseptinkään kanssa ei ole kaiketi aivan pilkuntarkkaa, sillä Kaila kertoo Talotohtorissaan, kuinka hänen punamultareseptinsä oli painettu virheellisenä erääseen lehteen ja siitä huolimatta että aineiden sekoitussuhteet olivat aivan p''siillään, reseptin mukaan maalia keittäneillä oli tullut onnistunutta maalia! Ja tosiaan keittomaalihan on ainoa maali, jolla voi maalata vaikka vesisateessa eikä homma mene reisille.
Aiempi kirjoittaja totesi kaikkien nykyaikaisten tehdasmaalien olevan ok kamaa - tätä en alunperin epäillytkään, vaan kyse oli siitä, mikä olisi paras ratkaisu nimenomaan hirsitalolle.
Enkä totisesti hae iankaikkista värinkestoa ensisijaisesti. Minusta esim. pellavaöljymaalatut rakennukset ikääntyvät arvokkaasti, samoin keittomaalatut hiipuvat nätisti ja huoltomaalaus on erittäin yksinkertaista. Petrooliöljymaali (nimenomaan Uulan) kiinnostaa, koska olen kuullut tuotetta lähinnä kehuttavan. Kuulemma kallis hintakin tulee tavallaan takaisin sillä, että yksi maalauskerta riittää, ja tämä tietysti vähän houkuttelee, koska tuleva talo on aika korkea. Mikäli keittomaali takuulla toimisi höyläpinnalla, sekin houkuttelisi ulkonäkönsä puolesta, mutta jotenkin epäilyttää. Viime kesänä käsittelin miehen velipojan lamellihirsitaloa Valtti Colorilla, tämän talon on annettu vanheta ilman maalia pari vuotta juuri jotta pinta vähän karheutuisi, mutta kilin kellit, kyllä oli liukasta ja sileää hirttä ja epäilen, että ei ehkä keittomaalattuna olisi näyttänyt kovin mairittelevalta. Kyllä olisi vaatinut toisen kerroksen vähintäänkin. Ja miten lienee sen maalin keston kanssa sitten kanssa. Pidän myös öljymaalia jotenkin puupintaa suojaavampana kuin noita valtinlitkuja.
pensselinpesuvesiä.
Kuten kaikki tietää hirsitalon maalaus on lähinnä estetiikka. Suojaamisen kanssa sillä ei juuri ole merkitystä. Ainoa millä suuremmin on merkitystä on maalin itsensä kestävyys. Ja jonkin verran kaasunläpäisykyky eli se ehkä hiukan virheellinen termi hengittäminen.
Sen puoleen paras vaihtoehto olisi edelleen on soppa. Huonoja puolia halpuus ja tuotteistuksen puute mikä monelle on tärkeää. Sen puoleen tuo petrooliöljymaali on parempi.
Jos värinkesto,homeenesto ja pitkä maalaus väli on tärkeää niin ottaisin kyllä teollista muovimaalia.
Vaikea on uskoa että yksi kerros jotakin pienteollisuus tuotetta olisi vastaava tuote kuin kolme kerrosta suurteollisuus tuotetta. Suurilla maalitehtailla on sentään laboratoriot ja suuret tuotekehitysbudjetit joilla asioita tutkitaan. Jos pohjamaali ja kaksi pintamaali kerrosta on turhaa tai liikevaihdollista kusetusta niin kyllä sen salaliiton ja kartellin ois joku rikkuri tehdas jo tehnyt.
Noilla yhden kerroksen ihmelääkkeillä vaan painotetaan pintakäsittelyn muita osa-alueita. Tuskinpa ovat vertailukelpoisia kolmen kerroksen tuotteisiin sinällään. Sanoohan sen järkikin.
No varteenotettava näkökulma sulla tuossa, pitänee selvitellä tuotakin puolta asiassa. Olen töissä ammattikoululla ja meillä maalauspuolen opettajat pitivät Uulan petrooliöljymaalia erinomaisena, siitä tämä viehtymykseni ko. tuotteeseen. Yksi työkaveri uudelleenmaalasi ko. tuotteella oman talonsa nimenomaan tuon yhden käsittelyn takia ja hyvä kai siitä tuli, en ole nähnyt kyllä. Kyllähän hirsi tietenkin pitää käsitellä Uulan homeenestoaineella heti uutena ja ennen tuota maalaustakin, että kyllä kai sikäli voi ajatella että täytyy pohjustaakin siis.
Keittomaalilla ei voi maalata kahteen kertaan. Höylähirsipinnoille voi keittomaaliin lisätä hieman vernissaa joka parantaa tarttuvuutta.
Miten niin ei voi keittomaalilla maalata kahteen kertaan?!?!? Siis keittomaalillahan voi maalata vaikka kahteensataan kertaan jos siltä tuntuu! Keittomaalilla maalattuja pintojahan nimenomaan joudutaan huoltomaalaamaan useammin kuin monia muita. En ole koskaan kuullut tällaista kommenttia kuin tuo sun - voisitko kertoa, miksi väität noin? Kiinnostaa todella.