Kokemuxia, kiitos.

ehkä lähden, ehkä en

Jep, hotelli ois Bakotu Hotel & Apt, Kotu/Bakau/Kololi. Onko kellään tietoa ko. mestasta?

Lisäksi olisi kiva tietää, mitä kannattaa/pakko ottaa mukaan. Oma sääskiverkko jne...?
Ja onko paikallinen tupakka ok, vai kannattaako ja saako ottaa pari kartonkia täältä mukaan?
Tarkoitus ei ole köllötellä hotellin uima-altaan vieressä, vaan käydä koko maa läpi kahdessa viikossa.

11

1884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä lähden, ehkä en

      Joo, unohtui kysyä onko 2vko täydellä ylläpidolla
      jääreporin reissusta 1400 egee sika- vai kohtuuhinta...?

      • se on kohtuu hinta jos siinä on retket laskettu mukaan ja lentokenttä kuljetukset. Ja jos hotelli on hyvä tasoinen jossa on buffet aamupala ja illallinen niin sitten se on hintansa väärtti.


      • ihmettelen sitä

        miten tarvitset täyden ylläpidon hotellissasi, kun kerran aiot kuitenkin olla enimmäkseen maata kiertämässä.


      • :-)
        ihmettelen sitä kirjoitti:

        miten tarvitset täyden ylläpidon hotellissasi, kun kerran aiot kuitenkin olla enimmäkseen maata kiertämässä.

        :-) :-)


      • ehkä lähden, ehkä en
        :-) kirjoitti:

        :-) :-)

        olipa asiallinen vastaus :-o

        se, että reissu olis puoliksi hyväntekeväisyyttä,
        paikallisen infrastuktuurin kehittämistä (ei palkkaa). Aamupäivät hommia ja iltapäivät vapaat.
        Ja hintaan kuuluu pari reissua nähtävyyskohteisiin (koko päivä vapaata ;) sekä kolmet sapuskat.


      • töitä koska eivät
        ehkä lähden, ehkä en kirjoitti:

        olipa asiallinen vastaus :-o

        se, että reissu olis puoliksi hyväntekeväisyyttä,
        paikallisen infrastuktuurin kehittämistä (ei palkkaa). Aamupäivät hommia ja iltapäivät vapaat.
        Ja hintaan kuuluu pari reissua nähtävyyskohteisiin (koko päivä vapaata ;) sekä kolmet sapuskat.

        viitsi niitä itse tehdä. Voi itkujen vittu että vielä löytyy tuollaisia ääliötä.
        On täällä kotomaassakin työpaikkoja joille palkaton työsi kelpaisi.

        Gambiassa nauravat paskaista nauruaan kun näkevät typeryytesi.


      • Ehkä lähde, ehkä en
        töitä koska eivät kirjoitti:

        viitsi niitä itse tehdä. Voi itkujen vittu että vielä löytyy tuollaisia ääliötä.
        On täällä kotomaassakin työpaikkoja joille palkaton työsi kelpaisi.

        Gambiassa nauravat paskaista nauruaan kun näkevät typeryytesi.

        Juuri tällaisia kommennteja odotinkin.
        Sinähän et tietysti lähtisi sinne kuin köllöttelemään uima-altaan vieressä kolmen romillen kännissä.
        Mitäs vikaa siinä on jos haluaa kokemuksia?
        Avataan maahanmuuttajille portit levälleen,
        niin sitten vasta sinua naurattaisi kun maksat niiden elämän. :-D


    • tupakoita

      ei tarvi viedä mukanaan, alle 10 eurolla saa kaupasta kartongin, hotellien ikkunoissa on hyttysverkot joten ei kuivan kauden aikana tarvi hyttysverkkoa. tärkeintä on että rokotukset ja malarianestolääkitykset on hoidettu eikä siellä kauheasti käteistäkään tarvi, hintataso on alhainen Suomeen verrattuna. Tuliaisostokset parasta tehdä marketeissa.

    • kannattaa lähteä!

      Olemme olleet 3 kertaa kyseisessä hotellissa, niin kyllä kannattaa lähteä ;) Eikä uima-altaan vieressä jaksa olla, jos haluaa aurinkoa ottaa, niin kannattaa mennä rannalle! Siellä on kyllä niin lämmin, että älä suunnittele liian paljon retkiä, niitä ei vaan jaksa tehdä. Parempi on suunnitella vasta paikan päällä.

    • banjulfani

      Kyllä Gambiassa kannataa myös reissata ja tutustua paikkoihin ihan omin päin. Kannattaa hypätä paikallisten joukkoon heidän omiin "takseihinsa" eli mpikku pakettiautoon.Kulkevat usein ja kyyti melkain ilmaista. Ihmiset ovat ystävällisiä ja näin on turvallista matkata esim. Banjuliin ja ostaa kaikki tuliaiset sieltä markkinoilta. Ja muista tinkiä puolet hinnasta pois mitä pyydetään!Kannattaa myös lähteä maaseudun pikku kyliin ja jokiristeilylle ja lintusafarille ja aina kannattaa ottaa paikallinen opas mukaan. Olen kyllä tehnyt kaikki tjäreborgin järjestetyt retketkin ja olen ollut erittäin tyytyväinen, sain paljon tietoa ja retkiohjelmat olivat tosi hyvin suunniteltuja.
      Kaikkea tarvittavaa saat ostettua paikan päältä, joten ei kannata sressata pakkaamisen suhteen liikoja. Jalkapallot ja futiskengät(käytetytkin)ovat olleet mieluisimpia tuliaisia, mitä olen aiemmin vienyt. Olen antanut niitä maaseudulla koulupojille.
      Paikallinen yöelämäkin on mielenkiintoista ja vauhdikasta ja ruoka hyvää! Olen varma että ihastut paikkaan kun menent avoimin mielin.hyvää matkaa! itse menen taas helmikuussa.

    • afrikkaan hurahtanut

      kannattaa lähteä ja nimenomaan avoimin mielin sillä Gambiassa näet sellaista mitä missään muualla ei näe! Käy Senegalin puolella luonnonpuistossa, mieletön paikka seeproineen, kirahveineen, sarvikuonoineen...
      Itsekin polttelen ja tupakat saa paikan päältä ellei jotain harvinaisempaa merkkiä halua.
      Itikka myrkyt kannattaa pakata matkaan, iltaisin niitä on. Ja muistathan malarian estolääkityksen ja rokotukset kuntoon? Mukavaa ja avartavaa matkaa! Ps. Maaseudulla on pulaa vähän kaikesta, joten jos haluat jotain viedä niin vaatteet, lippalakit, koulutarvikkeet, lelut yms. ovat varmasti tervetulleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4688
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4498
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      137
      3559
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3466
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3460
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      43
      2924
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1050
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      877
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      799
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      752
    Aihe