Kokemuxia, kiitos.

ehkä lähden, ehkä en

Jep, hotelli ois Bakotu Hotel & Apt, Kotu/Bakau/Kololi. Onko kellään tietoa ko. mestasta?

Lisäksi olisi kiva tietää, mitä kannattaa/pakko ottaa mukaan. Oma sääskiverkko jne...?
Ja onko paikallinen tupakka ok, vai kannattaako ja saako ottaa pari kartonkia täältä mukaan?
Tarkoitus ei ole köllötellä hotellin uima-altaan vieressä, vaan käydä koko maa läpi kahdessa viikossa.

11

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä lähden, ehkä en

      Joo, unohtui kysyä onko 2vko täydellä ylläpidolla
      jääreporin reissusta 1400 egee sika- vai kohtuuhinta...?

      • se on kohtuu hinta jos siinä on retket laskettu mukaan ja lentokenttä kuljetukset. Ja jos hotelli on hyvä tasoinen jossa on buffet aamupala ja illallinen niin sitten se on hintansa väärtti.


      • ihmettelen sitä

        miten tarvitset täyden ylläpidon hotellissasi, kun kerran aiot kuitenkin olla enimmäkseen maata kiertämässä.


      • :-)
        ihmettelen sitä kirjoitti:

        miten tarvitset täyden ylläpidon hotellissasi, kun kerran aiot kuitenkin olla enimmäkseen maata kiertämässä.

        :-) :-)


      • ehkä lähden, ehkä en
        :-) kirjoitti:

        :-) :-)

        olipa asiallinen vastaus :-o

        se, että reissu olis puoliksi hyväntekeväisyyttä,
        paikallisen infrastuktuurin kehittämistä (ei palkkaa). Aamupäivät hommia ja iltapäivät vapaat.
        Ja hintaan kuuluu pari reissua nähtävyyskohteisiin (koko päivä vapaata ;) sekä kolmet sapuskat.


      • töitä koska eivät
        ehkä lähden, ehkä en kirjoitti:

        olipa asiallinen vastaus :-o

        se, että reissu olis puoliksi hyväntekeväisyyttä,
        paikallisen infrastuktuurin kehittämistä (ei palkkaa). Aamupäivät hommia ja iltapäivät vapaat.
        Ja hintaan kuuluu pari reissua nähtävyyskohteisiin (koko päivä vapaata ;) sekä kolmet sapuskat.

        viitsi niitä itse tehdä. Voi itkujen vittu että vielä löytyy tuollaisia ääliötä.
        On täällä kotomaassakin työpaikkoja joille palkaton työsi kelpaisi.

        Gambiassa nauravat paskaista nauruaan kun näkevät typeryytesi.


      • Ehkä lähde, ehkä en
        töitä koska eivät kirjoitti:

        viitsi niitä itse tehdä. Voi itkujen vittu että vielä löytyy tuollaisia ääliötä.
        On täällä kotomaassakin työpaikkoja joille palkaton työsi kelpaisi.

        Gambiassa nauravat paskaista nauruaan kun näkevät typeryytesi.

        Juuri tällaisia kommennteja odotinkin.
        Sinähän et tietysti lähtisi sinne kuin köllöttelemään uima-altaan vieressä kolmen romillen kännissä.
        Mitäs vikaa siinä on jos haluaa kokemuksia?
        Avataan maahanmuuttajille portit levälleen,
        niin sitten vasta sinua naurattaisi kun maksat niiden elämän. :-D


    • tupakoita

      ei tarvi viedä mukanaan, alle 10 eurolla saa kaupasta kartongin, hotellien ikkunoissa on hyttysverkot joten ei kuivan kauden aikana tarvi hyttysverkkoa. tärkeintä on että rokotukset ja malarianestolääkitykset on hoidettu eikä siellä kauheasti käteistäkään tarvi, hintataso on alhainen Suomeen verrattuna. Tuliaisostokset parasta tehdä marketeissa.

    • kannattaa lähteä!

      Olemme olleet 3 kertaa kyseisessä hotellissa, niin kyllä kannattaa lähteä ;) Eikä uima-altaan vieressä jaksa olla, jos haluaa aurinkoa ottaa, niin kannattaa mennä rannalle! Siellä on kyllä niin lämmin, että älä suunnittele liian paljon retkiä, niitä ei vaan jaksa tehdä. Parempi on suunnitella vasta paikan päällä.

    • banjulfani

      Kyllä Gambiassa kannataa myös reissata ja tutustua paikkoihin ihan omin päin. Kannattaa hypätä paikallisten joukkoon heidän omiin "takseihinsa" eli mpikku pakettiautoon.Kulkevat usein ja kyyti melkain ilmaista. Ihmiset ovat ystävällisiä ja näin on turvallista matkata esim. Banjuliin ja ostaa kaikki tuliaiset sieltä markkinoilta. Ja muista tinkiä puolet hinnasta pois mitä pyydetään!Kannattaa myös lähteä maaseudun pikku kyliin ja jokiristeilylle ja lintusafarille ja aina kannattaa ottaa paikallinen opas mukaan. Olen kyllä tehnyt kaikki tjäreborgin järjestetyt retketkin ja olen ollut erittäin tyytyväinen, sain paljon tietoa ja retkiohjelmat olivat tosi hyvin suunniteltuja.
      Kaikkea tarvittavaa saat ostettua paikan päältä, joten ei kannata sressata pakkaamisen suhteen liikoja. Jalkapallot ja futiskengät(käytetytkin)ovat olleet mieluisimpia tuliaisia, mitä olen aiemmin vienyt. Olen antanut niitä maaseudulla koulupojille.
      Paikallinen yöelämäkin on mielenkiintoista ja vauhdikasta ja ruoka hyvää! Olen varma että ihastut paikkaan kun menent avoimin mielin.hyvää matkaa! itse menen taas helmikuussa.

    • afrikkaan hurahtanut

      kannattaa lähteä ja nimenomaan avoimin mielin sillä Gambiassa näet sellaista mitä missään muualla ei näe! Käy Senegalin puolella luonnonpuistossa, mieletön paikka seeproineen, kirahveineen, sarvikuonoineen...
      Itsekin polttelen ja tupakat saa paikan päältä ellei jotain harvinaisempaa merkkiä halua.
      Itikka myrkyt kannattaa pakata matkaan, iltaisin niitä on. Ja muistathan malarian estolääkityksen ja rokotukset kuntoon? Mukavaa ja avartavaa matkaa! Ps. Maaseudulla on pulaa vähän kaikesta, joten jos haluat jotain viedä niin vaatteet, lippalakit, koulutarvikkeet, lelut yms. ovat varmasti tervetulleita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe