Percy lauloi Innuendon Freddie Mercuryn muistokonsertissa hyvin kauniisti, kutoen mukaan vähän ihaninta Kashmiriakin, mutta vaati yllättäen jälkeenpäin ettei Innuendoa saanut laittaa viralliselle kokoelmalle eikä videolle. Miksiköhän? Plant kuulema vetosi siihen ettei hänen äänensä ollut vireessä, mutta kyllä ainakin minun mielestäni hän onnistui sinä iltana parhaiten nimenomaan juuri Innuendolla. Outoa.
Olisiko Page sitenkin vetänyt hernettä nenään Kashmirista, vai mikä tuossa oikein maksoi?
Mercury, Plant
4
810
Vastaukset
- Soul Brother
Plant unohti kyllä Innuendon sanat aika täydellisesti ja puolet biisistä oli "beibi beibi jee jeetä". Siinä varmasti syy, miksei Plant halunnut biisiä julkaistavaksi. Harmi, koska Innuendo on yksi upeimmista biiseistä Queenin myöhäistuotannossa, rikä Mercury itse koskaan päässyt livenä biisiä esittämään. Muistokonsertin versio on ainoa livetaltiointi biisistä, joten olisi sen saanut mielestäni julkaista vaikka ei ihan nappiin mennytkään.
- = Kashmir
Eikös tuo ole enemmän intertekstuaalisuutta kuin dementiaa? Solidaarisuuden osoitus Hiv potilaille ja testitulosta jänittäville? Tekopyhyyden minimointia?
Mutta niin... eihän tuo konsertti tietenkään ollut Plantin henkilökohtainen tähtihetki, vaikka minusta hän kuitenkin poikkesi monista muista esiintyjistä juuri siinä miten hän tuntui aidosti välittävän tilaisuuden teemasta ja vastustavan sairauteen liittyvää syrjintää ja homofobiaa. - one vision
= Kashmir kirjoitti:
Eikös tuo ole enemmän intertekstuaalisuutta kuin dementiaa? Solidaarisuuden osoitus Hiv potilaille ja testitulosta jänittäville? Tekopyhyyden minimointia?
Mutta niin... eihän tuo konsertti tietenkään ollut Plantin henkilökohtainen tähtihetki, vaikka minusta hän kuitenkin poikkesi monista muista esiintyjistä juuri siinä miten hän tuntui aidosti välittävän tilaisuuden teemasta ja vastustavan sairauteen liittyvää syrjintää ja homofobiaa.mielestäni Innuendo Plantin esittämänä oli ihan mielenkiintoinen, Grazy olikin sitten vähän liian kreisi mun makuun
asiasta toiseen, myös Freddie on laulanut Zeppeliniä
http://www.youtube.com/watch?v=mOnDpcgQGDQ
Katsoin joskus Freddien muistokonsertista pätkiä Tubesta ja olipa siellä sekin, kun Plant laulaa Queenia. Olen miettinyt jälkeenpäin, että miksi Plant ei ehkä ollut ihan niin terässä konsertissa (ainakin muistelen, ettei ollut tosi terässä, mutta pitääpä josksu katsoa pätkä uudestaan, jos jaksan), kun hänen siihen astisilla soololevyillään hän laulaa enemmän tai vähemmän hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait943553Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51869Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71640- 311401
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es54958Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36910Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47830Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4797Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60784