Ford 6000 CD -radion ongelmat

Fordnisti

Minulla on vm. 04 Mondeo, Ambiente-mallia, jossa mukana tuleva Ford 6000 CD -radio.

Radio-osassa on seuraavia "ilmiöitä":

FM1-alueella voi joskus pyörittää vain 4 esiviritettyä asemaa, kun käyttää ohjauspylvään kauko-ohjainta (mode-näppäin muistaakseni). Muita alueita (FM2, ASR) en ole jaksanut kokeilla. Jos paikalla 4 olevan kanavan tallentaa uudelleen saattaa ilmiön saada pois. Joskus ilmiö taas tuntuu korjaantuvan itsekseen.

Jollakin esivirityspaikalla (esim. 6-paikalla tällä hetkellä oleva Nova) on jollakin tavalla hukassa eli radio hakee koko aaltoalueen läpi ennen kuin suostuu "löytää" sen. Tämä ilmiö näyttäisi tulevan joko sen seurauksena, että käy pidemmällä reissulla, jossa ko. radioasema on eri taajuudella tai sitten käyttää ko. esivirityspaikkaa siihen, että hakee seuraavan aseman automaattihaulla (kauko-ohjaimen näppäimellä).

Kolmas ilmiö on sellainen, että käynnistettäessä auto radio käynnistyy äänen voimakkuudella 4, vaikka auto ja radio sammutettaessa asetus oli esim. 2.

Onko muilla kokemuksia ja mahdollisesti vinkkejä? Lieneekö soitin vain viallinen eli tarvitaanko vaihto uuteen?

P.S. Vuosimallin 02 Mondeossani oli myös Ford 6000 -radio, joka ilmeisesti ei ole sisuskaluiltaan sama kuin nykyinen. Ulkoasuhan on ainakin erilainen, koska nykyinen on istutettu täysin saumattomasti keskikonsoliin. Edellisessä radiossa ei ollut yllä kuvattuja ongelmia.

8

6833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurt

      vie se kiulu merkki korjaamoon. kyllä ne siellä kattoo jos siinä on vikaa niin saat takuuseen uuden.

    • X-spot

      >Kolmas ilmiö on sellainen, että käynnistettäessä auto radio käynnistyy äänen voimakkuudella 4, vaikka auto ja radio sammutettaessa asetus oli esim. 2.

      Lue laitteen käyttöohje. Muistelen että äänenvoimakkuuden oletusarvo on säädettävissä. Käynnistyksen jälkeen täysillä huutava radio voisi säikäyttää.

      • Fordnisti

        Sorry, kun en kuvannut tarkasti ilmiötä eli se että radio käynnistyy äänenvoimakkuudella 4 vaikka esim. auto sammutettaessa se oli 2, ei suinkaan tapahdu aina. Vielä en ole keksinyt olisiko siinä jokin logiikka.


      • xxx
        Fordnisti kirjoitti:

        Sorry, kun en kuvannut tarkasti ilmiötä eli se että radio käynnistyy äänenvoimakkuudella 4 vaikka esim. auto sammutettaessa se oli 2, ei suinkaan tapahdu aina. Vielä en ole keksinyt olisiko siinä jokin logiikka.

        Mulla on samanlainen auto ja on ko ongelmia aikakin tuon asemahaun kanssa. Taitaa olla ominaisus tuossa laitteessa. Muutenkin harmittaa kun en ottanut Sonyn soitinta saman tien


      • mts
        xxx kirjoitti:

        Mulla on samanlainen auto ja on ko ongelmia aikakin tuon asemahaun kanssa. Taitaa olla ominaisus tuossa laitteessa. Muutenkin harmittaa kun en ottanut Sonyn soitinta saman tien

        ITseä harmittaa, kun auton mukana tuo tuli ja myin sonyn mp3-soittimen pois, vaikka kaveri oli saanut samoilla "rattisäätimillä" toimimaan myös kyseisenlaisen sonyn.


      • focus 99 stw
        Fordnisti kirjoitti:

        Sorry, kun en kuvannut tarkasti ilmiötä eli se että radio käynnistyy äänenvoimakkuudella 4 vaikka esim. auto sammutettaessa se oli 2, ei suinkaan tapahdu aina. Vielä en ole keksinyt olisiko siinä jokin logiikka.

        Radiossahan saat asettaa liikennetiedotuksia vai oliko se uutisia siältävälle ohjelmalle kiinteän volumiasetuksen, joten jos radiosta sattuu käynnistyksen aikana tulemaan uutisia, niin silloinhan radio valitsee tuon esiasetuksen mukaisen äänenvoimakkuuden.


    • mondeo 04

      Mulla taasen volume on aina 0 kun sammuttaa virran virta-avainesta. Olisikokän jokin muistivika

      • Anonyymi

        Minulla myös focuksessa 6000 cd, siinä säännöllisen säännöttömästi tapana heittää mankka phone asetukselle, myöskin cd-levyä kuunnellessa. Välillä saattaa mennä viikkoja tai kuukausia ettei vikaa ole, sitten välillä päiviä ettei radion tai cd:n kuuntelusta tule mitään. Mulla nyt toinen focus perättäin, molemmissa sama mankka ja sama vika?????


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      334
      7232
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4428
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3185
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3017
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1962
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1846
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      215
      1784
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe