@450 antaa alle 100kbps

Luulin hankkivani laajakaistan - ja tässä on sitten totuus. Ilmeisesti pitää lähteä kuluttaja-asiamiehen kautta selvittämään, miten tästä pääsee irti. Toisen operaattorin edge-verkko oli nopeampi, haluaisin palata siihen. Onko jollakin kokemusta pääseekö tuosya 18kk sopimuksesta eroon?
91156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

siinä? Montako valoa modeemiin syttyy? Voihan se motu olla viallinen.

Miten selvitit saatavuuden?

Äänestä

Eräänkin operaattorin mielestä oli ok jos 8 megan laajakaista toimii enimmän osan aikaa yli 2 megan vauhdilla:)

Äänestä

...nolaamaan itsesi, kun et malttanut hölmöyksissäsi lukaista sopimusehtoja...

-Rr

Äänestä
  • Luin kyllä ne ehdot ja niistä tingattiinkin Soneran puhelinmyyjän kanssa pitkään ja useaan otteeseen, mutta minkäs teet, ei yksityisellä ihmisellä ole neuvotteluvoimaa suurta ja mahtavaa Teliaa vastaan. Kun viimeinkin tuli mahdollisuus saada oikein "laajakaista" tänne metsikköön niin pitihän se hankkia.

    Äänestä

Onko nopeus ollut koko ajan noin alhainen vai onko toiminut myös nopeammin? Eli ettei olisi siirtoraja ylittynyt?? Katso keskustelu alempana ko. aiheesta.

Äänestä

Jos käytössäsi on suunta-antenni, varmista että antenni on kohdistettu ilmansuuntaan josta yhteys saa parhaan signaalin. Löydät ohjeita antennin suuntamiseen osoitteesta http://www.sonera.fi/Laajakaista/Langattomat laajakaistat/Laajakaista Langaton#Ohjeet .

Osoitteen http://www.450laajakaista.fi/karttapalvelu kautta näet myös alueet joilla palvelun kuuluvuus on parasta ja joita kohti antenni kannattaa ensin suunnata.

Jos ongelma kuitenkin jatkuu tai käytössäsi on pienempi antenni, kannattaa olla yhteydessä vikapalveluumme 0206 90101 (pvm/mpm) asian selvittämiseksi.

t: Sami Soneran asiakaspalvelusta

Äänestä
  • Nämä kaikki pitäisi olla kunnossa. Suunta-antenni on, sille on kartan ja kompassin kanssa haettu paras kolmesta lähimmästä tukiasemasta ja siihen tarkka suuntaus. Öisin vetää parhaiten, välillä päivälläkin ihan ok, mutta sitten taas kun jotakin tarvitsisi saada verkon läpi, niin alkaa tökkiä. Lapsetkin ovat jo oppineet, missä järhestyksessä systeemin osia pitää resetoida/käyttää sähköttömänä ja joskus (noin yksi kerta viidestä) soneran modeemin resetointi auttaakin. Signaalinvoimakkuusledejä palaa yleensä 3, usein myös neljä. Antennia ei saa millään enää korkeammalle, se on nyt jo toistakymmentä metriä maan pinnasta.

    Äänestä

  • pitäisi olla kunnossa kirjoitti:

    Nämä kaikki pitäisi olla kunnossa. Suunta-antenni on, sille on kartan ja kompassin kanssa haettu paras kolmesta lähimmästä tukiasemasta ja siihen tarkka suuntaus. Öisin vetää parhaiten, välillä päivälläkin ihan ok, mutta sitten taas kun jotakin tarvitsisi saada verkon läpi, niin alkaa tökkiä. Lapsetkin ovat jo oppineet, missä järhestyksessä systeemin osia pitää resetoida/käyttää sähköttömänä ja joskus (noin yksi kerta viidestä) soneran modeemin resetointi auttaakin. Signaalinvoimakkuusledejä palaa yleensä 3, usein myös neljä. Antennia ei saa millään enää korkeammalle, se on nyt jo toistakymmentä metriä maan pinnasta.

    Olisiko tässä sitten kyse priorisoinnista, eli se 5GT/kk siirtoraja on tullut päälle. Ks tuo toinen ketju alempana missä on aiheesta keskusteltu.

    Jos alueella on verkossa paljon käyttäjiä niin alhaisella prioriteetilla toimii päiväsaikaan huonosti( kun korkeamman pririteetin ihmiset käyttävät kaistaa ja vievät kapasiteetin). Ja öisin sitten ei ole juurikaan käyttäjiä ja alempi prioriteetti ei silloin haittaa ja toimii normaalisti

    Äänestä

  • onko tukossa kirjoitti:

    Olisiko tässä sitten kyse priorisoinnista, eli se 5GT/kk siirtoraja on tullut päälle. Ks tuo toinen ketju alempana missä on aiheesta keskusteltu.

    Jos alueella on verkossa paljon käyttäjiä niin alhaisella prioriteetilla toimii päiväsaikaan huonosti( kun korkeamman pririteetin ihmiset käyttävät kaistaa ja vievät kapasiteetin). Ja öisin sitten ei ole juurikaan käyttäjiä ja alempi prioriteetti ei silloin haittaa ja toimii normaalisti

    Siirtorajan ylittyminen ja liittymän oikea toiminta on mahdollista varmistaa vikapalvelumme 0206 90101 (pvm/mpm) kautta.

    t: Sami Soneran Asiakaspalvelusta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


18kk tässä tahmassa kirjoitti:

Luulin hankkivani laajakaistan - ja tässä on sitten totuus. Ilmeisesti pitää lähteä kuluttaja-asiamiehen kautta selvittämään, miten tästä pääsee irti. Toisen operaattorin edge-verkko oli nopeampi, haluaisin palata siihen. Onko jollakin kokemusta pääseekö tuosya 18kk sopimuksesta eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu