Otin tänään kuukautiskipuihin kaks 200mg ibusalia. Muutaman tunnin päästä nenästä alkoi vuotaa verta mutta se loppui painamalla paperilla nenää.. Mutta vähän myöhemmin kieleni turposi ja kävin lääkärissä mutta sielä vaan annettiin zyrtekkiä ja sanottiin et oon varmaan allerginen aspiriinille ja joillekki sen johdannaisille niinkun ibusal :o Mut kieli on kyl edelleenki turvoksissa vaikka pari tuntia siitä kun otin sen zyrtekin.. pitäisköhän mennä uudestaan lääkäriin? Onko jollain ollu samanlaista?
allerginen särkylääkkeelle?
tulitikkuaski111
7545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
välttämättä hetkessä mene ohitse, veressäsihän on vielä ibuprofeiinia, ei se Zyrtec sitä kumoa.
Itse saan anafl.sokin kaikista muista särkyl.paitsi parasetamolista.
Mene uudelleen jos turvotus ei laske
Astammatikoilta ainakin on tulehduskipulääkkeet (Burana ja muut) lähes kiellettyjä, koska niistä voi saada pahojakin oireita.
Minä esim. en voi käyttää Zyrtekiä, kun siitä tulee aivan kauhea olo, lähes kuvailemasi kaltainen. En pysy tuolilla, kun niin heikottaa, kieli turpoaa jne, jos ota Zyrtekiä.
Antibiootistakin jotkut saa pahoja allergisia oireita, ihottumaa, hengenahdistusta jne. Eli aika tavallista saada allergisia reaktioita lääkkeistä.
Sinuna ostaisin varmuuden varalle jotakin antihistamiinia kotiin. Ihan mikä merkki tahansa käy. Nuo ilman reseptiä myytävät anthistamiinit auttavat turvaamaan sen, että jos jatkossa saat allergisen reaktion jostain lääkkeestä, saat pahimman turvotuksen estettyä, niin ettei ainakaan nielu pääse turpoamaan umpeen.
Lääkkeille voi herkistyä myös vähitellen eli sellainen lääke mikä on joskus sopinut, ei enää käykään. Koita syödä mahdollisimman vähän lääkkeitä ja seuraa mahdollisia sivuoireita.
on antihistamiini
Totta kai Zyrtec on antihistamiini... Sitä vaan meinasin, että olisi ollut hyvä, jos ap:llä olisi ollut myös kotona antihistamiinia, niin olisi voinut ottaa sitä lisää jos vaikutus alkaa hiipua tai myöhemmin tulee jostain muusta lääkkeistä turvottelua.
Kuinkahan kauan sitä lääkettä on veressä..? kun mulla on vieläkin kieli ihan turvoksissa enkä oo antihistamiinia voinu ottaa ku ei oo :S voikohan se turvota vielä lisää?
1-2 vrk. Nyt tilanne on varmaan jo ohi.