sydämentahdistin

Miten sen laittaminen tapahtuu ja miten leikkausen jälkeen pärjää ? Joutuukohan oleen kauans osastolla ? Olisin kiitollinen kaikesta mahd infosta.
42519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Asennus tapahtuu paikallispuudutuksessa ja on täysin
kivuton,eli ole huoletta.
Olkaluun alle tehdään pieni viilto josta viedään
johto tai johtimet laskimosuonia pitkin sydämeen,
johtimien päässä on pienet väkäset joilla ne kiinnittyvät sydämeen,sydämessä eikä suonissa ole tuntohermoja joten sekin on kivuton toimenpide.
Viillon kohtaan tehdään sitten pieni tasku johon
tahdistin asennetaan.
Itse olin aikanaan asennuksen jälkeen päivän osastolla erinäisten tarkastusten vuoksi jonka jälkeen pääsin kotiin,viikko sairaslomaa joka tuli siitä asennushaavasta.
Hyvää Uutta Vuotta sinulle äläkä turhaan jännitä tahdisimen asennusta.

Äänestä
  • kiitos vastauksestasi, koitanpa nyt yrittää olla murehtimatta. Hyvää uuttavuotta 2009!! =)

    Äänestä

Minulla on ollut sydämemtahdistin reilut 8-vuotta ja nyt 31.12-08 vaihdettiin uuteen.Olin 48v. kun eka laitettiin.Ei kannata pelätä elämän laatu siinä vain paranee.Toimenpide tehdään paikallispuudutuksessa.Ekan laitossa menee kauemmin aikaa,kun pitää pujottaa "piuhat",uuden vaihto käykin sitten jo huomattavasti nopeammin(15min-30min.)Haava paranee pian.Kotiin pääsee seuraavana päivänä,jos kaikki menee hyvin.Nyt tulin kotiin parin-kolmen tunnin kuluttua.Silloin 8v.sitten olisin ollut onnellinen tuntiessani jonkun ikäiseni(edes lähes) tahdistimen omistajan.Vertaistuki.Käyn työssä,nyt pari viime vuotta puoliksi.Tämä on hyvä laite. Ainahan on mahd.ettei kaikki mene putkeen,mutta niinhän sitä sattuu ja tapahtuu.Elämä on sellaista. OK ,rohkeutta sinulle.Suomessa on hyvä tieto-taito tälläkin alalla.

Äänestä
  • Itelle laitettu alle kouluikäisenä ja hyvin pärjäillyt jo parikymmentä vuotta. Täysin terveestä menen ja jaksankin varmaan enemmän kuin useimmat täysterveet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maikku vaan kirjoitti:

Miten sen laittaminen tapahtuu ja miten leikkausen jälkeen pärjää ? Joutuukohan oleen kauans osastolla ? Olisin kiitollinen kaikesta mahd infosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu