Uutisoitiin B-jättitykki niminen raketti viallinen.Ei misään nimessä saa ampua. Vedetään pois myynnistä!
Älä ammu
11
874
Vastaukset
- Ananasse
Eli kudin kupeessa oleva nuoli on väärinpäin, käskee siis laittamaan tuotteen ylösalaisin, jota kukaan täysjärkinen ei tietenkään tee oli nuoli mihin suuntaan oli.
Itse aion ainakin ampua nuo B-jättitykitkin, järkeä käyttäen oikein päin.- Ananasse
Tuotteessa siis on selkeä jalusta jonka jokainen täyspäinen varmasti ymmärtää laittaa maata kohti.
- onko niitä?
Ananasse kirjoitti:
Tuotteessa siis on selkeä jalusta jonka jokainen täyspäinen varmasti ymmärtää laittaa maata kohti.
Eikös juuri todettu että rahan ampuminen taivaalle on vähä-älyisten puuhaa. Näin ollen täysipäisiä tussauttelijoita ei olekaan.
- Ananasse
onko niitä? kirjoitti:
Eikös juuri todettu että rahan ampuminen taivaalle on vähä-älyisten puuhaa. Näin ollen täysipäisiä tussauttelijoita ei olekaan.
Ja tyhjänpäivänen valittaminen/niuhottaminen/kettuilukos se sitten on älykkään ihmisen merkki vai?
- Ei etiketissä
Ananasse kirjoitti:
Tuotteessa siis on selkeä jalusta jonka jokainen täyspäinen varmasti ymmärtää laittaa maata kohti.
Eli se jalusta on liimattu siihen päähän mistä pommin pitäisi tulla ulos, eli se on ns."ummessa"
- Ananasse
Ei etiketissä kirjoitti:
Eli se jalusta on liimattu siihen päähän mistä pommin pitäisi tulla ulos, eli se on ns."ummessa"
Vika ei ole jalustassa vaan etiketissä, eli ampukaa rauhassa vaan, kunhan muistatten että jalusta kuuluu tulitteessa ku tulitteessa laittaa maata vasten vaikka nuolet oliskin päin helvataa.
- robin hood
Ihmettelen vain, kun turvallisuuden suhteen ollaan niin kauhean tarkkoja Suomessa, miten kyseinen tuote on päässyt myyntiin saakka?
Kuka vastaa ilotulitteiden tarkastuksesta?
Vuotaako seula?
Eikös kaikki ilotulitteet pitäisi läpäistä jonkunlaisen turvatarkastuksen? - Ei niissä mitään vikaa ole.
Ohjeessa oli vain virhe, ja se ei vaikuta tuotteeseen.
Itellä oli samalainen Jättitykki viimevuonna, ja vaikken lukenu ohjetta, ammuin sen kuitenki ylöspäin. Kyseisessä ilotulitteessa on jalusta, joten tyhmempikin ampuja osaa sen laittaa maatavasten. - Ananasse
Virheelliset Jättitykit on poistettu myynnistä
Osassa Jättitykki 1015RT (TUKES 1090) etiketti ja suuntaamisnuoli ovat väärinpäin.
Mikäli Jättitykin asettaa maahan kuvan osoittamalla tavalla jalusta maata vasten,
tuote toimii normaalisti ja on turvallinen.
Jos Jättitykin ampuu väärinpäin, tuote on vaarallinen.
Virheellisen etiketin sisältäviä Jättitykkejä
ei ole enää myynnissä Rakettitukussa.
Mikäli olet ostanut kyseisiä tuotteita Rakettitukusta ja haluat palauttaa ne, lunastamme tuotteet takaisin.
Tuotteet voi palauttaa mihin tahansa myyntipisteistämme. - ..tuon koko uutisen
"Markkinoilta on löydetty ilotulite, joka voi aiheuttaa vaaratilanteen. Ilotulitteen 1015RT A ja B Jättitykki käyttöohje on virheellinen ja sen mukaan toimittaessa vaarana on jopa 15 metrin säteelle sinkoavia kipinöitä. Kyseistä Jättitykki-ilotulitetta ei saa ampua.
Kyseinen ilotulite on musta, 15-senttinen tähtipommi, jossa on punainen jalka. Ilotulitteen kyljessä olevassa käyttöohjeessa tekstirivi "Tämä puoli ylöspäin - Den här sidan up" ja "Poista tulilangan suojakansi" ovat virheellisiä. Tuotteen pakkauksessa oleva käyttöohje on oikein. Tukesin hyväksyntänumero kyseiselle ilotulitteelle on Tukes 1090.
Tulitetta on myyty Suomen Rakettitukku Oy:n vähittäismyyntipisteistä. Kuluttajia kehotetaan palauttamaan tuote ostopaikkaan, jossa se lunastetaan takaisin tai vaihdetaan toiseen tuotteeseen.
Lisätietoja: Lohjan Ilotulitus Oy/Kalervo Kaarre, puh (019) 388 533
sähköposti: [email protected]
www.tahtiraketti.fi
Tukes/ Harri Roudasmaa, yli-insinööri, puh. 010 6052 372
sähköposti: [email protected]"
TURVALLISTA UUTTA VUOTTA KAIKILLE! :)- AMMUNPA!!
TEIDäT!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581