Luin juuri eräältä tietokone rautasivustolta, että AsRockin tulevassa AM3 emolevyssä on tuki myös ensimmäisille Phenom ja AM2 Athlon prosessoreille, sekä uusille DDR3 muisteille.
Eikös tässä tulekin jo ongelma: Jos haluaa pitää vanhan prosessorin ja vaihtaa emolevyn sekä muistit uusiin? Tarkistin vielä, että Phenom 9000, 8000 sarjassa ja AM2 Athloneissa on integroitu muistiohjain DDR2 muisteille.
Kuinka käykään sitten lupauksen, että vanhat prosessorit toimivat uudella emolevyllä ja DDR3 muisteilla?
Uusi AM3-kanta -kuinka Phenomille käy?
3
1639
Vastaukset
- .....................
järkee on ostaa uusi emolevy ja pitää vanha prossu ?????
vanhaan AM2 emoon saa jo noita uusia phenom 2 prossuja, siis miksi ostaa uusi emo ja kallista DDR3 muistia
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/213663
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/213662- Panthoor
Pisti tekstistä esiin sen verran hyvin sanoma, että uudessa kannassa toimivat vanhat prossut -ei pitäne paikkaansa?
Sitä paitsi, on pelejä joissa ei juurikaan huomaa eroja korkeilla resoluutioilla pelatessa esim. Phenom 9950 ja Core2 Q9300 väliltä, taikka Phenom 8450:n verrattuna. Tällä koetan kertoa sen, että mielestäni Phenom on melko hyvä prosessoriperhe -vaikkei se paras.
Ja miksi ei, vaikka pitäisi vanhan prossun ja päivittää muut osat? Eipähän tarvitse maksaa raudasta kerralla moista hintaa. Päivittelee pikkuhiljaa koneensa, nii on jotain mitä näprätä. - ole kallista
Panthoor kirjoitti:
Pisti tekstistä esiin sen verran hyvin sanoma, että uudessa kannassa toimivat vanhat prossut -ei pitäne paikkaansa?
Sitä paitsi, on pelejä joissa ei juurikaan huomaa eroja korkeilla resoluutioilla pelatessa esim. Phenom 9950 ja Core2 Q9300 väliltä, taikka Phenom 8450:n verrattuna. Tällä koetan kertoa sen, että mielestäni Phenom on melko hyvä prosessoriperhe -vaikkei se paras.
Ja miksi ei, vaikka pitäisi vanhan prossun ja päivittää muut osat? Eipähän tarvitse maksaa raudasta kerralla moista hintaa. Päivittelee pikkuhiljaa koneensa, nii on jotain mitä näprätä.19938 Transcend 2GB DDR3 1066MHz CL7 -muistimoduli. 240-pin, DoubleRank (256Mx64) (128Mx8/7-7-7). Vihdoinkin edullinen DDR3-muisti!.
Myös Pirkkalan myymälän hyllyssä. Näytä arv. 2-4 vkoa 29.90 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163411
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202176En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321915- 181871
- 821808
- 261582
- 291440
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361397Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111324