vistan uudelleen asennus??

osaisko joku kertoa kuinka asennan vistan uudelleen, kun nykyinen tökkii. elikkä kuin tyhjennän koko koneen ja missä järjestyksessä mikäkin juttu asennetaan. levykkeet on talella,joilta voi asentaa. järjestys asentamisessa visiin on tärekein, esim ajurit jne.on vista homeprerium 32bit
10726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

1.Käynnistä tietokone.
2.Laita Vista asennuslevy CD/DVD asemaan.
3.Sammuta tietokone.
4.Käynnistä tietokone.
5.Kun tulee teksti "käynnistä CD/DVD asemalta painamalla jotakin näppäintä" niin sitten paina ja heti.Asennuksen aikana kun tätä kysytään uudelleen niin ÄLÄ paina.
6.Sitten vaan annat asennuksen soljua eteenpäin jos kysytään jotakin niin vastaat rehellisesti totuutta noudattaen.
7. Sitten tullaan kohtaan kun kone sanoo että löytyy muita windowsseja osiolla C.
8.Poista kaikki osiot mitä saa poistettua, äläkä luo uusia.
9.Poisteltuasi pitää näkyä vain yksi osio joka on koko kiintolevyn kokoinen ja sitten paina enteriä kun se kysyy että nytkö asennetaan vista.
10.Kun kysyy alustuksesta voit valita täydellisen tai pika version, ota täydellinen vaikka kestää kauan, pikakin kyllä toimii.

Siinähän se sitten olikin.

Äänestä
  • ...se sitten olikin se Vista 'valmiina'. Puuttuu vain ajureita, kodekkeja, apuohjelmia, kaikki edellisessä asennuksessa olleet ohjelmat, omat tärkeät tiedostot(kuvat, musat, leffat tms. kuka mitäkin tärkeäksi kokee).

    Todella guru-ohje...

    -Rr

    Äänestä

  • esim.ääniäjurit yms.

    Äänestä

  • mou-- kirjoitti:

    esim.ääniäjurit yms.

    seuraavaksi emolevyn ajurit ja näyttiksen. jos on integroitu äänikortti niin ääniajurit asentuu emon ajurilevyltä.

    Äänestä

  • vistan niin sen jälkeen kirjoitti:

    seuraavaksi emolevyn ajurit ja näyttiksen. jos on integroitu äänikortti niin ääniajurit asentuu emon ajurilevyltä.

    kiitos neuvoista, löytyy asiallistakin onneksi!

    Äänestä

  • Elikkä tuo vista juttu tehty, mutt d asemalle näkyi jäävän kamaa vaikk kuin paljon. oli heittäny c:ltä d:lle ohjelmia. visiin pitäs uudelleen tehdä. muuten näyttää kone olevan ok, on nopeampi ja skypekin jo toimii..mutta sisulla uudestaan jos ei muuten onnistu. oisko vika siinä ku on c ja d asema niin ei poista siksi d:ltä tiedostoja. itse en tuota tehnyt, mutt tsekkasin sivusta niin kyll jo ny jotain alan enemmän ymmärtää. sisulla vain eteenpäin....oisko neuvoja kuin d asemankin saa formatoitua?? levykkeelle on osiot jo valmiiks tehty

    Äänestä

Windowsin pakollisia ylläpito- ja suojaustoimia, se alkaa aina tökkiä vaikka asentaisit sen uudestaan kuinka Saatanan monta kertaa. Niin se on Microsoftilla suunniteltu.

Äänestä

Tuskin sulla on edes levykeasemaa niille levykkeillesi.

Äänestä
  • kaikki levyt ym. löytyy, sattuu olemaan ihan alkuperäiset ku kone tehty niin kuin halusin, ei kannata aliarvioda ...on hyvä opetella itsekkin tekemään asioita!ja vaik vikaan menee..tehdää uusiks...no hätä..ja jos ei sitkään, ni sitten huollon puolelle vien! en ota täst hirveää probleemaa..elämäähän se vain on...eikä elämä vistaan kaadu!!

    Äänestä

  • mie++++ kirjoitti:

    kaikki levyt ym. löytyy, sattuu olemaan ihan alkuperäiset ku kone tehty niin kuin halusin, ei kannata aliarvioda ...on hyvä opetella itsekkin tekemään asioita!ja vaik vikaan menee..tehdää uusiks...no hätä..ja jos ei sitkään, ni sitten huollon puolelle vien! en ota täst hirveää probleemaa..elämäähän se vain on...eikä elämä vistaan kaadu!!

    Itse tekemällä oppii parhaiten.Jatka samaan malliin me pidetään peukkuja ja kysy täältä jos menee ihan juntturiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mou---+++ kirjoitti:

osaisko joku kertoa kuinka asennan vistan uudelleen, kun nykyinen tökkii. elikkä kuin tyhjennän koko koneen ja missä järjestyksessä mikäkin juttu asennetaan. levykkeet on talella,joilta voi asentaa. järjestys asentamisessa visiin on tärekein, esim ajurit jne.on vista homeprerium 32bit

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu