Onko kenelläkään kokemuksia silmän lähellä olevasta psoriaasista? Tällöin hoidoksi ei kelpaa mikä tahansa psoriasis"myrkky". Onko jollakin kokemuksia silmän lähelle sopivista ja tehokkaista lääkkeistä?
Silmän lähellä
8
1839
Vastaukset
- jqu
voi käyttää jatkuvasti kun ei ole kortisonia,kuitenkin toimii loistavasti luomien ohuella iholla!
- käyttöön.
Kopioin tämän tuoltalääketiedoista.
>Elidel -hoito tulee aloittaa heti atooppisen ihottuman ensimmäisten oireiden ja ihomuutosten ilmetessä. Elideliä tulee käyttää vain ihottuma-alueille. Oireita hoidettaessa tulee hoitoajan olla mahdollisimman lyhyt. Potilaan tai huoltajan tulee lopettaa Elidelin käyttö, kun oireet ja ihomuutokset ovat hävinneet. Hoidon tulee olla jaksottaista ja lyhytkestoista, ei jatkuvaa. Elideliä levitetään ihottuma-alueelle ohuelti kahdesti vuorokaudessa.
- olen välillä
käyttänyt Bemetson kreemi versiota. Kun jos toisaalta joutuu käyttämään mietoja voiteita pidempiä aikoja, ja vaihtoehtona on kolmos luokan steroidi, jota käyttää korkeintaan kerran viikossa ja silloinkin erittäin ohuelti.
- mitään omg
syötkö rasvahappoja,niillä hyvä vaikutus ihosoluihin,pehmentää,todella hyvä apu.vaikka 600
omega ja välillä pirkkatuotteen 300 B-vitamiinit.aloitamme tyttärelleni juuri aktiivisen suolahoitokokeilun,toivottavasti siitä saa lisää parannusta,.ps ennen omegoja
raskainta oli kuulemma se valtava kutina siihen liittyvä raapiminen,tämä vaiva jäi omegoilla heti pois.mutta ilmoittelen uusista hoidoista
2kk jälkeen.
- base1234
Itsellä oli silmäluomessa komea psori läikkä joka lähti miedoimmalla kortisoni voiteella. Mieluiten joka aamu niin ei tule silmiä hierottua unissaan.
- samaa tuotetta käyttävä
Niin itsellä on myös silmäluimessa psoria ja nyt olen laittanut miedointa kortisonvidetta ja luomi on siisti ja hyvä, mutta kortisooniahan ei voi loputtomasti ja loputtomiin käyttää. Eli onko psori pysynyt ilman kortisonia kurissa?
- kokemusta yli 40 v
samaa tuotetta käyttävä kirjoitti:
Niin itsellä on myös silmäluimessa psoria ja nyt olen laittanut miedointa kortisonvidetta ja luomi on siisti ja hyvä, mutta kortisooniahan ei voi loputtomasti ja loputtomiin käyttää. Eli onko psori pysynyt ilman kortisonia kurissa?
Olen itse naisimmeisenä saanut naaman läiskiin Protopic 0,1 nimistä rasvaa ja viime kontrollissa kysyin lääkäriltä sen käytöstä luomilla. Protopicia uskaltaa laittaa silmän lähelle ja itselläni ainakin 2-3 päivässä läiskät häipyy.
Se on enemmänkin atoopikkojen käyttämä lääke ja en ole aivan varma onko se psoriaatikoille Kela-korvattava nykyisin. Pieni tuubi 30 g ja maksoi noin 50 egee mutta on juuri kasvojen iholle hintansa arvoinen, muualla keholla se ei toimi, nähtävästi kasvojen iho on sen verran ohutta.
- Tähtis'80
.. Terveyskeskuslääkärini määräsi minulle jo vuosia sitten kasvojen psoriin Emovatia. Sitä sitten vuosia käyttelin ilman merkittävää tehoa, kunnes ihotautilääkäri kertoi, että eihän sitä nyt naamaan saa edes laittaa!! Määräsi sitten Elideliä ja Protopicia, joista olen kokeillut vasta ensimmäistä, ja tuntuu ainakin näin kesällä toimivan. :)
Minulle kylläkin sanottiin, että Elideliä ja Protoa saa käyttää jatkuvasti, toisin kuin kortisoneja..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1921358
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52761- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä318612Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589- 53584