Kipeä häntäluu

Onko kellään häntäluu "tulehtunut" ykskaks?
Mulla on tosi kipee ja turvoksissa :( en sitä ole mihinkään lyönnyt, kaatunut...
22854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei toinen mökkihöperö! Jos olet lyönyt häntäluusi aiemmin, se voi tulehtua, mutta kuten kerroit ettet ole lyönyt. Koska tapahuneesta on jo viikon verran, olet varmaan hakeutunut lääkäriin, tuollainen tulehtuminen sattuu kovasti. Itselläni (löin sen oveen) monia kymmeniä vuosia sittten, tulivat kivut aivan kauheiksi ja iho piti puhkaista jolloin märkä pääsi ulos. Tapaus unohtui vuosiksi, jolloin häntä tuli uudleleen kipeäksi. Sitten sitä leikattiinkin useamman kerran (6) ja meni 4 vuotta että pääsin vaivasta irti. Häntäluun päälle nimittäin usein kasvaa ns. kaksospuolikas, kauhea sana, kun tällainen vieras kudos rupeaa vaivaamaan nahan alla se pyrkii ulos ja oireet tulevat siitä. Omat arpeni ovat niin pahannäköiset, että en voi käydä julkisissa saunoissa tms. Laita viestiä, mitä kuuluu tänään. Itse olen yli viiskymppinen nainen. Voimia sinulle

Äänestä
  • On minulla joskus nuoruudessani häntäluuhun sattunut kun kaatunut mutta nyt ykskaks tulehtu. Minun oli pakko hakeutua lääkäriin pe 2.1, kipu oli aivan mieletön :( sain antibioottikuurin ja vahvoja kiputulehduslääkkeitä. La tulehduskohdan päälle tuli tosi iso rakkula, su rakkula puhkes ja se vuosi pari pv.ää. Kipu onneksi helpotti, se oli aivan mieletön. En pystynyt kävelemään (pakolliset muutaman metrin matkat oli tuskaa) enkä istumaan. Viime viikon ma loppu lääkekuuri, nyt pystyn istumaan ja paise laskenut hyvin. Olo oli kun uudelleen syntyneellä kun pystyi taas kävelemään ja istumaan ;)

    Voin vaan kuvitella millaisia tuskia sinulla on ollut :(
    Kaikkea hyvää sinulle ja aurinkoista kevään odotusta :)

    Olen nelikymppiä lähestyvä nainen vaikka voisi vaivojen (näiden kaikkien) perusteella luulla vanhemmaksikin ;) päivittäisiä kolotuksia...yms,,,

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mökkihöperö kirjoitti:

Onko kellään häntäluu "tulehtunut" ykskaks?
Mulla on tosi kipee ja turvoksissa :( en sitä ole mihinkään lyönnyt, kaatunut...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu