Kellään Käytössä

Olisi hyvä kuulla kokemuksia, onko parempi kuin Sigma 10-20mm. Paremmuus tietysti jokaisella oma. JTamron SP AF 10-24/3,5-4,5 Di II LD IFos häviää Sigmalle niin missä.
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Objektiivi on vasta tulossa markkinoille joten sitä ei ole näkynyt edes testeissä vielä. Sigma ei ole huono, tuo 20mm pää on epätasainen. Sen sijaan 10mm on geometrialtaan yllättävän hyvä, samoin piirrossa löytyy. Tokina AT-X 116 PRO DX AF 11-16mm f/2.8 ja Tokina AT-X 124 AF PRO DX 12-24mm f/4. Nämä lasit ovat jo käytössä ja ovat opitiselta ja mekaaniselta laadultaan hyviä. Tuo Tamron SP AF 10-24/3,5-4,5 Di II LD IF on hyvin käyttökelpoinen zoomausalueeltaan. Jos mekaaninen sekä optinen laatu vastaa 17-50/F2.8 lasia siinä on mainio laajakulmazoomi.
Uskon että kuukauden sisällä siitä putkahtaa paremmin testejä ulos, kun tehdas saa toimitettua tavaraa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tamronin laajista kirjoitti:

Olisi hyvä kuulla kokemuksia, onko parempi kuin Sigma 10-20mm. Paremmuus tietysti jokaisella oma. JTamron SP AF 10-24/3,5-4,5 Di II LD IFos häviää Sigmalle niin missä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu