Vastaisku viinan hinnankorotuksille

Ravintoloissa myös

Viinan hinta nousee vuoden alussa. Eliitti on niin päättänyt. Mutta kansa rotestoi, ja hakee viinaa virosta.

Jos ostaa viinaa pikkupulloissa Virosta, euron pullo, niin voi kantakapakassakin vaivihkaa ottaa halvan viinan paukut pikkupullosta. Ei tarvitse maksaa maltaita mallasjuomasta. Sen hintahan on taas korkeampi vuoden vaihteen jälkeen myös kantakapakassasi.

Video-ohjeet: http://vinkki.tv/2/Pikkuviina.htm

2

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juippie

      Ulkolaisissa viinoissa on enemmän alkoholia kuin suomalaisessa vaikka pulloihin olisi kirjoitettu sama lukema.

      • Kantavierrevahvuus

        Ei aina niinkään.

        Usein ulkomaisissa viinoissa ilmoitetaan ns. proof prosentti, joka tarkoittaa sitä, kuinka paljon alkoholia juomassa on standardiviinaan verrattuna. Standardiviina taas on 50 %:ta. Eli näin merkitty 50 %:nen viina olisi vain 25 % suomalaisen mittapuun mukaan.

        Oluen kyljessä taas monissa maissa ilmoitetaan kantavierrevahvuus, ei alkoholiprosentti. Kantavierrevahvuudesta kylläkin osaava voi päätellä oluen vahvuuden, mitä suurempi, sitä enemmän alkoholia.

        Mutta kun turistipariskunta tuli niin kovin humalaan, kun luuli oluussa olleen 12 % alkoholia, niin ei heidän hyvää "humalatilaansa" sitten viitsinyt pilata kertomalla eroa kantavierravahvuuden ja alkoholimäärän väillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe