Riika lapsille talvella

tammikuussa

Olemme lähdössä tammikuun puolessa välissä Riikaan viikonloppulomalla ja kyselen onko siellä lapsille (10 ja 12v. pojat)mitään spesiaalia.
Aikuisille varmaankin riittä kävelyä ja shoplaamista, mutta voitte kuvitella poikien naaman jos mitää muuta ei ole tarjolla.
Entäpä lapsiperheille hyvää hotellia. suosituksia?

Matka kuuluisalla ryanair-lennolla.

10

2291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 päivän reisulta

      oltiin tia hotellissa tykättiin on ehkä vähän sivussa ( 30min kävely vanhaan kaupunkiin) mutta julkinen liikenne toimivaa ja halpaa 0.5 lvl. pienehkö,perussiisti, rauhallinen hotelli. lasten ohjelmista en osaa sanoa kun ei ollut mukana terkut keskisuomeen jos satutte lukeen tttt. tupakantuska

    • ole mitään

      Valitettavasti siellä ei ole pienille lapsille mitään erityistä tarjolla. Lapsennehan ovat jo aika isoja, joten mitä he oikein kaipaavat ? Luulisin tuon ikäisille jo riittävän saman kuin aikuisille eli vanhojen rakennusten ihailu ja vanhan kaupungin tunnelmasta nauttiminen. Tämä aika vuodesta on ankeaa kaikkialla Pohjois-Euroopassa, joten Riikakaan ei pääse oikeuksiinsa.

      • Riganieki

        Omat lapseni ovat viihtyneet hyvin näissä Riian aktiviteeteissa, vaikka ovatkin suomalaisia. Eihän tämä tietenkään mikään lasten paratiisi ole, mutta kyllä aktiviteetteja löytyy heille melko paljon. Niin, ja riippuu kertojasta, mutta kyllä se vanhan kaupungin historiakin on tehnyt vaikutuksen 4 - 8 vuotiaisiinkin. Ei heitä varmaan kiinnosta miksi joku seinä on goottilaistyylinen, mutta kuninkaat, ritarit, mustapäät, seinään muuratut munkit...
        Onhan niitä kohteita muutenkin: Lidon luistinrata, Spicen Lidon lasten maailma, GoPlanet, Sirkus, Eläintarha (jopa talvella yllättävän ok vaikkei parhaimmillaan), vesipuisto, TV-tornin näköalat. Riippuu itsestä miten lapset viihtyvät. Riiasta löytyy myös ihan aitoja suomalaisia oppaita - ei siis vain suomea puhuvia. Heiltä saa varmasti erittäin kattavasti opastusta ja vinkkejä muutenkin kuin arkkitehtuurin esittelyn osalta, myös muutkin kuin lapset.


    • käydä

      Kannattaa käydä Riian eläintarhassa, luulisi olevan tuonkin ikäisten lasten mieleen. Ja kun kyse on pojista niin nehän tykkää lähes aina pyssyistä, joten sotamuseossa voisi olla heille jotain mielenkiintoista. Ja se on muistaakseni ilmainenkin lämmittelypaikka keskellä talven tuiskuja:)

    • tykkää..

      Maailman suurin hirsitalo (Lido) sijaitsee hieman riian ulkopuolella, mutta sinne pääsee hyvin raitsikalla. Siellä voi syödä hyvin noutopöydästä (maksoi viimeksi 10€) ja lisäksi siellä on kaikenlaista muuta ostettavaa

      • burgolo

        Keksijää tarvitaan, että jotain mielenkiintoista varhaisnuorille Riiassa löytyy. Synkkä ja harmaa pysähtyneisyyden museo koko juttu.


      • aivan....
        burgolo kirjoitti:

        Keksijää tarvitaan, että jotain mielenkiintoista varhaisnuorille Riiassa löytyy. Synkkä ja harmaa pysähtyneisyyden museo koko juttu.

        eli lähtekää ihmeessä. Tämä burgolo ei paikasta ilmeisesti pidä, mutta onneksi on monia muita, jotka osaavat arvostaa paikkaa ja sen "karua kauneutta"
        Se on tosi, että Riika on kesäkaupunki (niinkuin monet muutkin)


    • Karhu-äiti

      eli Livu Akvaparks. Ei nyt ihan kivenheiton päässä, mutta junalla tuonne pääsee helposti ja halvalla. Todennäköisesti parasta mitä tuon ikäiset pojat tietävät: http://www.akvaparks.lv/en/

      • Riika lapsille talvella Kir...

        Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä ja hyvistä ajatuksista siitä mitä siellä tehdään. Matkahan on mallia "vilenit" mutta tärkeintähän on yhdessä oleminen ja uuteen paikkaa tutustuminen. Viihteet ja muuta tulevat sitten vasta toiseksi.


      • Matsonix
        Riika lapsille talvella Kir... kirjoitti:

        Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä ja hyvistä ajatuksista siitä mitä siellä tehdään. Matkahan on mallia "vilenit" mutta tärkeintähän on yhdessä oleminen ja uuteen paikkaa tutustuminen. Viihteet ja muuta tulevat sitten vasta toiseksi.

        Suomalaisvoimin toimiva matkalualan firma Riiassa, varmaan hyviä vinkkejä tarpeen tullen. Kandee zekata http://www.rigatours.net


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      88
      1833
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      56
      1010
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      96
      1006
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      955
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      200
      924
    6. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      889
    7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      63
      881
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      792
    9. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      79
      766
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      760
    Aihe