Japanologia

aekogkp

Ihan kuin Helsingin Yliopistosta olisi kadonnut japanologian linja jonnekin.
Onko näin käynyt? Missä voin siis opiskella japanin kieltä ja kulttuuria korkeakoulutasolla?
Itä-Aasian tutkimus tjsp. on kyllä Helsingissä ainakin, mutta siinä tulee mukaan kaikki koreat ja kiinat, joita en tarvitse.
Tavoitteena lukea englantia pääaineena ja japania sivuaineena, mikäli tämmöinen olisi mahdollista. Tavoitteena myös hakea tänä keväänä.

7

4160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • faeokaek

      Lisäisin vielä, että pääaineena englanti ja sivuaineena japani -suunnitelma johtuu siitä, etten usko, että pelkällä japanin osaamisella saa juurikaan töitä ainakaan Suomesta. Ajattelin duunielämää varten hommata paperit englannista ja lukea huvikseni sitten japania, kun se on lapsesta asti kiinnostanut.

    • Prometheus+
    • Jedi007

      Joensuun yliopistossa voi myös opiskella Japania sivuaineena ja englantia pääaineena. Kurssivalikoima ei tosin ole ehkä yhtä laaja.

    • pienipapupalko

      ...jos suunnittelet englantia-japani comboa niin hae mihin tahansa yliopistoon pääaineena englanti. Sitten käytät JOO-opintoja hyväksesi ja sävellät mieleisesi tutkintorakenteen muiden yliopistojen kursseista (jos oma yliopisto ei tarjoa)
      Jos opiskelet hesassa humanistisella, niin luulisin et pystyt ottamaan sivuaineita vapaasti humanistisen tiedekunnan sisältä, pääaineestasi riippumatta.

      Anteeksi jos en ollut kovin selkeä. kello on jo paljon

    • qp_

      Mietin juuri samaa.
      Tiedän että Vaasassa voi lukea Japanologiaa.
      Mutta olisiko muualla, missä voi lukea pääaineena. Mikä alkaisi ensi syksynä?
      Ollaan katsottu kaikkien opettajien kanssa koulussa Joensuuta, Helsinkiä, Turkua jne. mutta mistään ei löydy japanologiaa. Tietääkö kukaan?

      • Japanologi

        Helsingin yliopistossa voi lukea japanin kieltä ja kulttuuria Aasian ja Afrikan kielten ja kulttuurien laitoksella.


    • onko vaikea päästä?

      Olen itsekin yrittänyt selvittää että missä Japania voisi lukea nimenomaan yliopistotasoisesti pääaineena.

      Ja kuinka vaikea on päästä lukemaan sitä esim. Helsingin yliopistoon??

      Haluaisin kyseisen kielen ja kulttuurin pääaineeksi tai vähintään sivuaineeksi sekä ehdottomasti mahdollisuuden suorittaa osan opinnoista Japanissa vaihdossa.
      Helsinki olisi itselleni paras vaihtoehto mutta haluaisin kovasti tietää missä muualla tämä olisi mahdollista.

      Olen kuullut että HY:n valintakokeet ja rankkaukset kyseiselle aineelle ovat kuitenkin järjettömän vaikeita läpäistä jopa siihen pisteeseen ettei sinne kannattaisi edes yrittää. Onko totta?

      Aion silti yrittää mutta haluaisin tietää tulisiko jo etukäteen suunnata ajatuksia vahvasti myös muualle ja valmistautua pettymykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      110
      3271
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      103
      2488
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      2026
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1550
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1530
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1455
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      947
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      942
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      866
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      799
    Aihe