Viranhaltijoiden lausunnot / laki..

Hallintolaki

1 §
Lain tarkoitus
Tämän lain tarkoituksena on toteuttaa ja edistää hyvää hallintoa sekä oikeusturvaa hallintoasioissa. Lain tarkoituksena on myös edistää hallinnon palvelujen laatua ja tuloksellisuutta.

Hallintolain 1§:ssä todetaan lain tarkoituksena olevan mm edistää oikeusturvaa..

Mistä sitten johtuu, että esimerkiksi sosiaaliviranomainen voi käyttää lausuntojensa pohjana huhupuheita, perättömiä ilmiantoja, joita ei ole missään vaiheessa todennettu?

Olen keskustellut useiden lakimiesten kanssa tästä asiasta, jotka kaikki ovat olleet sitä mieltä, ettei sosiaaliviranomaisten lausuntoja saa oikaistuksi.

Mistähän tällainen johtuu, että mahdollisesti mielenterveysongelmainenkin viranhaltija voi kirjoitella lausuntoihinsa täysin paikkansapitämättömiä asioita, jotka käyvät läpi useitakin oikeusasteita, eikä ko. viranhaltijaa missään vaiheessa vaadita todistamaan väittämiensä todenperäisyyttä?

Voiko näin tosiaan tapahtua oikeusvaltiossa, vaikka viranomaisten lausuntojen tulisi perustua totuuteen, ja vaikka hallintolaissa nimenomaisesti tuodaan esiin oikeusturvan toteutuminen.

Näin ei voi jatkua, ettei viranhaltija joudu vastuuseen perättömistä lausunnoistaan. Tällainen toiminta loukkaa ihmisoikeussopimustakin. Oikeusviranomaisten on puututtava viranhaltijoiden väärinkäytöksiin. Jos tavallinen kansalainen sepittelee kanssaihmisistään perättömiä tietoja, joutuu hän asiasta vastuuseen. Miksi laki ei koske viranhaltijoita?

0

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

        Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
        Suomalaiset julkkikset
        109
        2250
      2. Mitäpä luulet että tykkääkö

        kukaan kaivatustasi ?
        Ikävä
        103
        896
      3. T rakastan sua

        vaikket sitä usko
        Ikävä
        67
        861
      4. Varmaan aika moni

        Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
        Ikävä
        48
        835
      5. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        22
        832
      6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        538
        761
      7. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        80
        687
      8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        76
        650
      9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

        Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
        Ikävä
        23
        600
      10. Kai sä olet

        Luovuttanut mun suhteen.
        Ikävä
        57
        561
      Aihe