N 13 12v pätkii, pudottaa 3sylinterille kylmänä.Muutaman kilometrin ajon jälkeen alkaa käymään kaikilla.Tulppien uusimisen jälkeen toimi muutaman viikon hyvin.Autolla ajetaan lyhyttä matkaa,ei ehdi lämpeämään aina normaaliin.Kone muuten tosi hyvässä kunnossa ei kuluta öljyä.Kertokaa jos kokemuksia tai tietoa.Ps joskus kokeillut ottaa sytytysjohdon irti niin pimeä sylinteri lähtenyt mukaan kun kipinä on joutunut hyppäämään.
Vastaukset 4
- nissukkaliini
Tuliko vaihdettua tulpanjohdot/puolanjohto.
- diplinssi
"Ps joskus kokeillut ottaa sytytysjohdon irti niin pimeä sylinteri lähtenyt mukaan kun kipinä on joutunut hyppäämään." Miten se sylinteri voi toimia, jos otit johdon irti?
Jos sytytysjohdin on poikki, voi kipinän jopa nähdä pimeässä puolan tai virranjakajan pinnalla, jos laitteisto muuten kunnossa. Nääs kun ei pääse tulppaan, hyppää muualta.
Yksi mahdollisuus kolmipyttyisyyteen, vaikka jakaja ja tulpanjohdot on kunnossa, on että vääntäessäsi tulppia kiinni, kallistit avainta niin, että tulpan eriste katkesi. Jos eristeeseen tulee pienikin halkeama, virta kulkee siitä runkoon ja tulppa pimeenä. Mullakin sattunut kerran.
Tulpanjohtojen vastukset mittaat yks kerrallaan alle 10 kilo-ohmia on hyvä. Ja putsaat jakajan nastat sekä sisä että ulkopuolelta.- sunnysti
Niin tuohon johdon irrotukseen,irrotin johdon tulpan päästä ja siirsin ehkä noin 1cm päähän niin silloin kipinä hyppää tuon matkan ja sylinteri lähtee mukaan.Johdot ovat useamman vuoden vanhat.
sunnysti kirjoitti:
Niin tuohon johdon irrotukseen,irrotin johdon tulpan päästä ja siirsin ehkä noin 1cm päähän niin silloin kipinä hyppää tuon matkan ja sylinteri lähtee mukaan.Johdot ovat useamman vuoden vanhat.
eikun vaan sytkän osat uudet. eli tulpat(jos on kovinkii vanhat)johdot,jakajan kansi,pyöriä. eiköhän noilla pitäs hävitä viat. :P
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.135776Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197720Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars103713Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47677Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!28653- 61639
- 47600
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59535Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520