Ilmasilta Prisman ja City-Marketin välille?

väsyin jo!

Ajattelin kantaa oman korteni kekoon tähän mehukkaaseen keskustelunaiheeseen josta palstalla on juttua jo muutoinkin mukavasti piisannut.


Patikointi Prismassa on tosiaan erinomaisen uuvuttavaa ja turhauttavaa mutta varmasti merkityksellistä niille joilla tekee rahasta tiukkaa.

Toisaalta taas City-Marketin lattiaa saa kuluttaa samojen asioiden perässä kävellessään paljon vähemmän joten ratkaisevaa onkin enää vain kaksi seikkaa - raha ja viihtyvyys.

City-Marketissa (ja koko hela kauppakeskuksessa) viihtyvyys on omaa luokkaansa verrattuna Prismassa vallitsevaan kolkkoon tehdashalli tunnelmaan.

Tässä kohden ainoa tekijä on siis raha ja todellakin, City-Market on ruokakauppana kalliimpi kuin Prisma. Mahdollista on toisaalta myös se, että tuoretuote ja muut valikoimat ovat Prismassa paremmat.

Lopullinen kysymys kuuluukin - onko tämä ratkaisematon, loputon yhtälö, jossa asiakkaat juoksevat kahden kaupan väliä hiki otsalla, hamaan maailman tappiin vai ratkeaisiko ongelma esimerkiksi rakentamalla ilmasilta Prisman ja City-Marketin välille? :)

10

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainosguru,

      aloita nyt vielä ennen vuodenvaihdetta vaikkapa parikymmentä "piilomainontaa". Kyllähän niitä tänne mahtuu kun ylläpito vetää jo lonkkaa ja sheriffi huilaa korvatunturin takana maha pystyssä.

    • analyysi..

      hyvin kirjoitit, CM paljon viihtyisämpi

      hinnat ehkä kalliimmat, mutta tarjoukset paremmat, ja valikoivasti ostaen minun valintani on cm, mutta kuten sanoit hinta ratkaisee-ylihintaa en maksa.

    • mitään

      tietoo mikä "ilmasilta" on?

      • aloittaja

        Se on teräksinen/betoninen putkenomainen rakennelma kahden rakennuksen välillä, yleensä suojattuna kaarevalla lasi, pleksi tai teräskuvulla.


      • tosissasi?

      • kaksi eri

    • Eipä muuten juuri valittamista, mutta kenen ajatus tuon koko alueen järjestelyt oikein on, ja kuka moisen on edes hyväksynyt? Suomessa on paljon hyviä esimerkkejä joissa CM ja Prisma ovat jopa saman katon alla, asiakkaan on helppo vertailla, äänestää jaloillaan ja tämähän tuo tervettä kilpailua. Täällä taas vaikka vierekkäin rakennettiinkin, liikennenjärjestelyt totetutettiin niin järkyttävän huonosti että harvaa ihan oikeasti taitaa huvittaa kaupasta toiseen enää siirtyä.

      JA kun nyt noiden kokoa vertaa niin pitää toki muistaa että Prisman valikoima on huomattavasti laajempi, tekeehän se pakostakin neliöitä. Ja jos se koko häiritsee kun vaikkapa pienillä ruokaostoksilla käy, eikö ne kannattaisi hoitaa vaikkapa lähikaupassa, pysyy sekin pystyssä ..?

      • peukku poskeen

        on lähikauppana, tuetaan luonnollisesti edelleen osuuskauppaa, siis myös prismaa. oikeita lähikauppoja ei enää ole, sori vaan plus tietty hinnat on kalliimpia kuin emoliikkeessä.


      • ???

        voihan valita myös sopivan kokoisen kaupan, munusta uusi cm on sellainen. lisäksi erittäin onnistunut toteutus.


        enkä ole siellä töissä, vaikka kerroinkin mielipiteeni


      • totuudenmukainen
        ??? kirjoitti:

        voihan valita myös sopivan kokoisen kaupan, munusta uusi cm on sellainen. lisäksi erittäin onnistunut toteutus.


        enkä ole siellä töissä, vaikka kerroinkin mielipiteeni

        mielipide.. ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      133
      3738
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      335
      2905
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1805
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1568
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1049
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      60
      805
    7. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      734
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      668
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      54
      645
    10. Kivaa viikonloppua Pomo

      Oot ihana ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
      Ikävä
      52
      633
    Aihe