Ilmasilta Prisman ja City-Marketin välille?

väsyin jo!

Ajattelin kantaa oman korteni kekoon tähän mehukkaaseen keskustelunaiheeseen josta palstalla on juttua jo muutoinkin mukavasti piisannut.


Patikointi Prismassa on tosiaan erinomaisen uuvuttavaa ja turhauttavaa mutta varmasti merkityksellistä niille joilla tekee rahasta tiukkaa.

Toisaalta taas City-Marketin lattiaa saa kuluttaa samojen asioiden perässä kävellessään paljon vähemmän joten ratkaisevaa onkin enää vain kaksi seikkaa - raha ja viihtyvyys.

City-Marketissa (ja koko hela kauppakeskuksessa) viihtyvyys on omaa luokkaansa verrattuna Prismassa vallitsevaan kolkkoon tehdashalli tunnelmaan.

Tässä kohden ainoa tekijä on siis raha ja todellakin, City-Market on ruokakauppana kalliimpi kuin Prisma. Mahdollista on toisaalta myös se, että tuoretuote ja muut valikoimat ovat Prismassa paremmat.

Lopullinen kysymys kuuluukin - onko tämä ratkaisematon, loputon yhtälö, jossa asiakkaat juoksevat kahden kaupan väliä hiki otsalla, hamaan maailman tappiin vai ratkeaisiko ongelma esimerkiksi rakentamalla ilmasilta Prisman ja City-Marketin välille? :)

10

1227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mainosguru,

      aloita nyt vielä ennen vuodenvaihdetta vaikkapa parikymmentä "piilomainontaa". Kyllähän niitä tänne mahtuu kun ylläpito vetää jo lonkkaa ja sheriffi huilaa korvatunturin takana maha pystyssä.

    • analyysi..

      hyvin kirjoitit, CM paljon viihtyisämpi

      hinnat ehkä kalliimmat, mutta tarjoukset paremmat, ja valikoivasti ostaen minun valintani on cm, mutta kuten sanoit hinta ratkaisee-ylihintaa en maksa.

    • mitään

      tietoo mikä "ilmasilta" on?

      • aloittaja

        Se on teräksinen/betoninen putkenomainen rakennelma kahden rakennuksen välillä, yleensä suojattuna kaarevalla lasi, pleksi tai teräskuvulla.


      • tosissasi?

      • kaksi eri

    • Eipä muuten juuri valittamista, mutta kenen ajatus tuon koko alueen järjestelyt oikein on, ja kuka moisen on edes hyväksynyt? Suomessa on paljon hyviä esimerkkejä joissa CM ja Prisma ovat jopa saman katon alla, asiakkaan on helppo vertailla, äänestää jaloillaan ja tämähän tuo tervettä kilpailua. Täällä taas vaikka vierekkäin rakennettiinkin, liikennenjärjestelyt totetutettiin niin järkyttävän huonosti että harvaa ihan oikeasti taitaa huvittaa kaupasta toiseen enää siirtyä.

      JA kun nyt noiden kokoa vertaa niin pitää toki muistaa että Prisman valikoima on huomattavasti laajempi, tekeehän se pakostakin neliöitä. Ja jos se koko häiritsee kun vaikkapa pienillä ruokaostoksilla käy, eikö ne kannattaisi hoitaa vaikkapa lähikaupassa, pysyy sekin pystyssä ..?

      • peukku poskeen

        on lähikauppana, tuetaan luonnollisesti edelleen osuuskauppaa, siis myös prismaa. oikeita lähikauppoja ei enää ole, sori vaan plus tietty hinnat on kalliimpia kuin emoliikkeessä.


      • ???

        voihan valita myös sopivan kokoisen kaupan, munusta uusi cm on sellainen. lisäksi erittäin onnistunut toteutus.


        enkä ole siellä töissä, vaikka kerroinkin mielipiteeni


      • totuudenmukainen
        ??? kirjoitti:

        voihan valita myös sopivan kokoisen kaupan, munusta uusi cm on sellainen. lisäksi erittäin onnistunut toteutus.


        enkä ole siellä töissä, vaikka kerroinkin mielipiteeni

        mielipide.. ;D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      67
      7303
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      4021
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3906
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      55
      3497
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      142
      3245
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      57
      2652
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2458
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2262
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2094
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1931
    Aihe