valkovenäjälle

rew12

Mistähän saisi tietoa valkovenäjän viisumi hommista?? Olisi tarkoitus tehdä ensi kesänä matka avovaimon kotipaikoille lasten kanssa omalla autolla,mutta nyt kun on lueskeltu viisumianomus kaavakkeita niin eipä se taida niin yksinkertaista ollakaan.Melkein pitää tietää alushousujen värikin viisumianomukseen,eli todella "uteliaita" ovat.
Jos jollakulla olisi antaa neuvoja tai osoitteita mistä apua tavallinen Matti Meikäläinen saa,niin olisin todella kiitollinen.

6

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuo ole

      "Melkein pitää tietää alushousujen värikin viisumianomukseen,eli todella "uteliaita" ovat."

      Eihän tuo ole mikää ongelma. Vastaa tuohon alushousujen väri kysymykseen seuraavasti: Edestä keltaiset ja takaa ruskeat.

    • varmaankin

      paras kysymään oman maansa konsulaatista??

    • mat-kailija

      Etsi Valko-Venäjä sivu täältä.Siinä on joitain
      vastauksia.Lähin V-v konsulaatti varmaan neuvoo.

    • joskus vuonna -01 piipahdin autolla reissun värtsilä - valko-venäjä, silloin venäjän kautta menneiltä ei kyselty mitään viisumia. Venäjien rajalla oli vain tullikoppi jonka ikkunasta toinen tullivirkailija piti rajatien ylittävää narua kireällä toisen virkailijan tarkistaessa pikaisesti passit, naru löysälle ja matka jatkui kohti eteläistä Luninetsin kaupunkia Minskin alapuolelle.
      Tuo oli siis joskus 2000-luvun alkupuolella, jolloin sinne pääsi ihan normaalisti venäjän viisumilla.
      Ainut probleema reissussa oli ettei ollut minkäänlaista autovakuutusta kyseiseen maahan, paluumatkalla muutaman ratsian läpi päästiin puhumalla, mutta juuri ennen rajaa tietarkastuspisteellä ottivat meidän 4-hengen seurueen haaviin, uhaten että auto jää siihen jos ei löydy 600 dollaria, siinä muutama tunti vierähti että maksamalla 50 dollaria pimeästi päästiin taas jatkamaan kotia kohden.
      Nykyisinhän tuo vihreäkortti kelpaa sielläkin.
      Onnea vaan matkaan!

    • Tiedossa

      nykytilanne viisumin suhteen?

      • ...

        ...?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      180
      3360
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2579
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2420
    4. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2379
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2351
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      3
      1980
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1760
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1637
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1633
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1367
    Aihe