mielipidettä

ihan vaan uteliaisuudesta..

No niin mielipidettä ihan vaan uteliaisuudesta. Onko tosiaan niin (minun näkemykseni mukaan on) että kaurismiehen on todellakin vaikea myöntää olevansa ihastunut. Sanotaan ettei ole sellaisia tunteita toista kohtaan että voisi harkita parisuhdetta. No sitten kuitenkin esittää mustasukkaista. No joo, välimatkaa on monta sataa kilometriä, taitaa olla liki 600km, mutta silti. On aivan eri asia että on välimatkaa ja homma ei voi toimia, tai ainakaan uskoa että toimisi, jos välimata on pitkä, tai sitten olla kiinnostunut siitä huolimatta.
Mustasukkaisuu ilmenee siinä, että erään ystäväni täällä käydessä kaurismies on tämän jälkeen joka päivä soittanut ja kysynyt koska kyseinen ystävä tulee uudellleen. ja niin mikäs se sun ystävän tilanne nyt onkaan, olikos se sinkku.. Kitkeriä kommentteja on tullut vähän väliä, ai se ihminen josta sä tykkäät ku hullu puurosta ja no eiköhän se sua osaa lohduttaa..
Tämä kaurismies yrittää vakuuttaa minulle että haluaa olla vain ystävä. No ystävät ei mun käsittääkseni ole mustasukkaisia toisistaan. Saati rupea siinä kohtaa soittelemaan jos toinen ystävä on kerran pistäytynyt pitkästä aikaa kylässä. Ihan niinkuin mä olisin niin tyhmä etten näe tuollaisen läpui. Joo ei muuta sitä tosiasiaa ettei meidän välinen suhde ikinä voisi edes välimatkan takia toimia, mutta sapettaa kun ei suoraan voi sanoa mitä päässä liikkuu. Puhuu tässä muutkin suoraa asioista mitä ajattlee.. Yritä siinä sitten olla.

5

831

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viipurin pamaus

      "Rakkautta ei ole ilman mustasukkaisuutta, mutta mustasukkaisuutta on ilman rakkautta."

    • SiHa

      Olen 51v nainen ja edellinen avoliittoni oli kauris-miehen kanssa 22v. Lapseton avoliitto. Nyt olen uudessa liitossa ollut 1,5 v kauris-miehen kanssa. Hän ei ole koskaan ollut avioliitossa, avoliitossa 20v lastensa äidin kanssa. Exänikään ei ollut naimisissa, lukuisia kihlauksia jotka kestäneet vain muutamasta kuukaudesta 2 vuoteen.
      Kokemukseni mukaan kauriit ovat taitavia rakastajia, aika hiljaisia puheissaan, vaan taitavat silloin puhumisen, kun pitää saada sänkykumppani..voi sitä sanojen ilotulitusta.
      Näyttävät hyvin uskollisilta, jotkut ovatkin, mutta jos itsetunto heikko, saa olla varma..ketunhäntä kainalossa kulkevat. Mitään eivät myönnä, vaikka jalkaa olisit pitämässä, kun hän toisen naisen kimpussa.
      Myös mustasukkaisuus silmiinpistävä piirre, siis epäterve. Minullakin mies kyselee, jos satun tekstaamaan jollekin..kenelle viestitän, vaikka sanoisin ilman kyttäystäkin.
      Ovat myös ikuisia pikkupoikia..kaipaavat oikeasti äidin tissiä ja huolenpitoa.

      Piirteet vaikuttavat kielteisiltä, vaan ainakin vielä olen halunnut suhtautua myönteisesti, hyvällä tahdolla ja rakkaudella. Koska ihmisissä on hyvät puolensa on horoskoopiltaan mikä hyvänsä. Mikä on yhteinen juttu ja onko edellytyksiä yhteiseloon...sen päättää 2 aikuista ihmistä, kunnioittaen toisiaan ja itseään.

      Molemmat kauriit heti alkuun yrittivät jotenkin alistaa minut tahtoonsa. Ei siinä mitään, vaan kun täysin lapsellista ja tyhmää toimintaa. Pidin itsetuntoni yllä, tein tasa-arvoisena ihmisenä kuten viisaammaksi näen.
      Niin..ja ovat hyvin kilpailuhenkisiä ihmisiä, esim. tietokilpailuissa. PAHA, kun nainen voittaa..voi sitä mökötystä. Pitää olla kaukaa viisas ja osata nätisti antaa tasoitusta, hih, säälipisteitä.

      Mutta kivoja miehiä ovat, vähän hymyttömiä tai vakavamielisiä, itsekeskeisiä.

    • SiHa

      ..kun unohtui varsinaiseen kysymykseesi vastaaminen.
      Kauris-avomiehieni lisäksi minulla ollut 2 miespuolista kauris-ystävää ja eka ihastuksenikin 14-vuotiaana oli kauris-poika.
      Näiden perusteella ovat vaikeasti sitoutuvia ja tunteitaan esittäviä. Sellaisia on-off -tyyppejä.
      Sitoutuvat seurusteluun, omilla ehdoillaan. Ovat uskollisia ja antavat ymmärtää vakavammastakin pariutumisesta, jos olet hyvä seksikumppanina ja tarvittaessa saatavilla.
      Exäni tunnusti rakkauttaan joitain kertoja, tämä uusi mies jatkuvasti, tosin huomautuksilla kun MINÄ sitä aina kyselen ja vonkaan tunnustuksia!!!
      Ei pidä paikkaansa, jos olen viikon hiljaa tunneasioissa, HÄN kyselemään rakastanko häntä ollenkaan jne.
      Heti tavattuamme rakastuimme silmittömästi, siinä ei tunteita säästelty, eikä sanoja. Hän melkein heti kosi, vihkipäivää suunnitteli. Kului aikaa, kaikki muuttui..ne vain sanoja. Noinn kk sitten hän ilmoitti ettei KOSKAAN tule menemään kanssani khloihin tai naimisiin. Syytä ei maininnut.
      Mihin hän minua tarvitsee? Kuulemma keittiöön, hoidan hyvin ruoan ja tiskit sekä sänkykumppaniksi, koska olen siinäkin hyvä ettei ennen siten kokenut. Mutta mikä miinuksena? Olen hänelle liian fiksu, kuulemma.

      Myös exänikään ei halunnut avioon, ei lapsia. Asuimme kuitenkin yhdessä, mutta mies-nais me-henkisyyttä ei ollut, vain kuin siskoja sen veli.

      • Zodiac-Guru

        SiHa tietää mistä puhuu. Suurin osa noista hänen luettelemistaan asioista ovat hyvin tyypillisiä kauriille, varsinkin kaurismiehelle.

        Outoa on se, että astrologisessa kirjallisuudessa kauris kuvataan yleensä isähahmoksi ja perheihmiseksi. Itse tunnen viisi kaurismiestä ikähaitarilla 25-37 vuotta. Ainoastaan YKSI näistä miehistä on vakituisessa parisuhteessa. Yhdelläkään heistä ei ole lapsia. Yksi heistä on jopa sanonut, ettei koskaan halua naimisiin eikä jälkikasvua. Muuten kyllä naisseuraa tuntuu riittävän joka jannulla. Kaurismies antaa ehkä ymmärtää, että hän ei kaipaa ketään, mutta kyllä hän kaipaa naista ihan siinä missä kaikki muutkin miehet kaipaavat.


      • SiHa
        Zodiac-Guru kirjoitti:

        SiHa tietää mistä puhuu. Suurin osa noista hänen luettelemistaan asioista ovat hyvin tyypillisiä kauriille, varsinkin kaurismiehelle.

        Outoa on se, että astrologisessa kirjallisuudessa kauris kuvataan yleensä isähahmoksi ja perheihmiseksi. Itse tunnen viisi kaurismiestä ikähaitarilla 25-37 vuotta. Ainoastaan YKSI näistä miehistä on vakituisessa parisuhteessa. Yhdelläkään heistä ei ole lapsia. Yksi heistä on jopa sanonut, ettei koskaan halua naimisiin eikä jälkikasvua. Muuten kyllä naisseuraa tuntuu riittävän joka jannulla. Kaurismies antaa ehkä ymmärtää, että hän ei kaipaa ketään, mutta kyllä hän kaipaa naista ihan siinä missä kaikki muutkin miehet kaipaavat.

        Kiitos sinulle asiallisesta palautteesta.
        Kauris isänä...tämä nykyiseni ollessaan liitossa exänsä kanssa, ollut hyvä isä. Hoitanut talouden naisenkin osuuden, että äiti saanut työnsä ohella opiskella..joka ei sit mihinkään johtanut.
        Nykyäänkin hyvät välit lapsiinsa, tyttö aikuinen ja poika aikuistumassa. Näen miten jotenkin sisimmissään kärsii ettei perhe pysynyt yhdessä.

        Usein unelmoinut, jospa me olisimme nuorempina kohdanneet, hän olisi halunnut kanssani tuvan täyteen lapsia. Joten uskon kauriin isä-rooliin, hänen pitää vain saada nainen, jonka kanssa elää koko elämä, luottaa ja uskollisuus itsestäänselvänä.
        Ainakin nyk.miehelläni ollut harras toive nuorena parisuhteesta, joka kestäisi elämän ajan.
        Vaan minkäs teet, yksin vaikea suhdetta rakentaa ja kehittää, siihen tarvitaan kaksi. Jos nainen alistava ja kovin itsekäs, kauriin kanssa ei kauaa vanhene. Kaurista paras "palvoa", silloin saa itsekin.
        Itse olen kaksonen, nouseva rapu..jotenkin vaan törmännyt kauriisiin, he kiehtovia, haastavia. Parhaina päivinä suorastaan upeita!
        Ja ruumiinrakenne - silmiä hivelevä, sulavia kuin kauriit..pitkäraajaisia, hoikkia. Kädet..taiteilijan kädet..ja niillä se hellä kosketus, ärrgg!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1165
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      107
      768
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      440
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      32
      398
    Aihe