http://www.adressit.com/ilotulitteet-pois-kaupoista
Ilotulitteet ovat jokavuotinen ongelma näin vuoden vaihteen lähestyessä: lain mukaista ikärajaa ilotulitteiden käytössä ei pystytä valvomaan ja ilotulitteiden asiantuntematon käyttö vammauttaa vuosittain useita ihmisiä: myös lapsia. Ilotulitteiden käyttöaika on rajattu vuoden vaihteeseen muutamiin tunteihin, mutta myöskään tätä ei pystytä valvomaan ja tulitteiden aiheuttamista melu-, haju sekä roskaushaitoista kärsitään useita vuorokausia ennen ja jälkeen vuoden vaihtumisen. Ilotulitteiden hankkiminen on erityisesti lapsiperheiden suosiossa ja useissa vähävaraisissa perheissä tulitteisiin uhrataan lasten vaatimuksesta suhteettoman paljon rahaa. Ilotulitteista aiheutuu kohtuutonta kärsimystä useille eläimille, jotka pelkäävät ilotulitteiden ääni-, haju ja valovaikutuksia. Ilotulitteiden jäljiltä siivottavaa riittää koko vuoden: muoviroskaa löytyy käsittämättömät määrät ja useimmiten rakettien jäänteet päätyvät metsiin, joista niitä ei kukaan siivoa. Ilotulitteet sytyttävät joka vuosi myös uhkaavia tulipaloja ja usein täysin sivullisten kiinteistöissä.
Ilotulitus on perinteinen tapa juhlia vuoden vaihtumista. Jo vuosia on kuitenkin Suomessakin huomattu ero amatöörien ilotulittelun (=uusi vuosi) ja ammattilaisten järjestämien ilotulitusten välillä. Erityinen ero on loukkaantuneiden ilotulittajien ja katsojien määrässä. Uutena perinteenä voitaisiinkin kehittää kootut ilotulitustapahtumat kaupungeittain, joihin aiheesta kiinnostuneet voisivat kokoontua ihastelemaan tulitteita. Näin ollen aiheesta kiinnostumattomat voisivat halutessaan hakeutua mahdollisimman kauas ilotulituksesta. Ilotulituksen järjestäjä huolehtisi myös jälkien siivoamisesta. Näin säästyisivät yksityisten rahat, naapurien hermot, lasten terveys sekä lemmikkieläinten mielenrauha.
Lainsäädännön tiukentamisesta niin, että ilotulitteet olisivat saatavilla vain ammattilaiskäyttöön häviävät ainoastaan ilotulitekauppiaat. Toivotaan siis yhdessä, että lainsäätäjät ottavat tällaisen edistysaskeleen yleisen edun nimissä!
ilotulitteet
7
835
Vastaukset
- pois kaduilta
Ilotulitukset vain ammattilaisten järjestettäviksi. Ei myyntiä kuluttajille. Liikaa saasteita, vammoja ja häiriötä.
- koko asiaan
kun nämä ilotulitekauppiaat ovat heidän suurimpia rahoittajia,turha odottaa muutosta vaikka adressiin saataisiin 200000nimeä, toivoisin kyllä että näin kävisi....
- pauke pannaan
Luvanvaraiseksi ilotulitteiden osto, ja poliisiviranomaisen luvalla vain yhdistyksille kunnille kaupungeille ja juhlatilaisuuksiin harkinnan mukaan. Monet ihmiset kärsivät paukuttelusta sairautensa vuoksi. Useat ihmiset eivät muuten halua paukuttelua kotinurkilleen.
Ne jotka haluavat ihailla rakettien räiskettä voisivat mennä katsomaan julkista ilotulitusta jonka kaupunki tai kunta järjestää.
Sakot omatoimisesta paukuttelusta.
Samalla loppuisivat nuo lieveilmiöt, kuten räjäytetyt postilaatikot ja silmä ja käsivammat.
Sitä paitsi valtaosa noista ilotulitteista tehdään lapsityövoimalla epäinhimillisissä oloissa ja nälkäpalkalla. - ja paskat
pauke pannaan kirjoitti:
Luvanvaraiseksi ilotulitteiden osto, ja poliisiviranomaisen luvalla vain yhdistyksille kunnille kaupungeille ja juhlatilaisuuksiin harkinnan mukaan. Monet ihmiset kärsivät paukuttelusta sairautensa vuoksi. Useat ihmiset eivät muuten halua paukuttelua kotinurkilleen.
Ne jotka haluavat ihailla rakettien räiskettä voisivat mennä katsomaan julkista ilotulitusta jonka kaupunki tai kunta järjestää.
Sakot omatoimisesta paukuttelusta.
Samalla loppuisivat nuo lieveilmiöt, kuten räjäytetyt postilaatikot ja silmä ja käsivammat.
Sitä paitsi valtaosa noista ilotulitteista tehdään lapsityövoimalla epäinhimillisissä oloissa ja nälkäpalkalla.Tänä vuonna olin aivan innoissani kun jokaiseen markettiin astuessaan myytiin noita ilotulitteita, ihme etteivät lemmikkiliikkeissä ja ravintoloissakin.
Te ääliöt pilaatte tunnelman pilkunnussijajutuillanne.
Evvk mennä katsomaan kaupunkiin (50km) jotai helvetin ilotulitusta, vaan omalla kotipihalla landella paukutella!
Saakeli teit kaupunkilaissii.. ! - että voi voi
ja paskat kirjoitti:
Tänä vuonna olin aivan innoissani kun jokaiseen markettiin astuessaan myytiin noita ilotulitteita, ihme etteivät lemmikkiliikkeissä ja ravintoloissakin.
Te ääliöt pilaatte tunnelman pilkunnussijajutuillanne.
Evvk mennä katsomaan kaupunkiin (50km) jotai helvetin ilotulitusta, vaan omalla kotipihalla landella paukutella!
Saakeli teit kaupunkilaissii.. !myuuta perkele wittuun sielta saatana..
- Kiellosta on turha haaveill...
Tiedän, kyllä että kaikkea noita mainitsemiasi juttu tapahtuu, mutta ei auta.
Kuitenki niitä, jotka tykkäävät ilotulitteista on PAAAAAAAAAAljon enemmän ku teitä, jotka vastustaa, joten se keino saada pois markkinoilta on suljettul.
On turha vedota siihen, kuinka ne saavat aikaan vahinkoa, koska vika ei ole ilotulitteiden vaan käyttäjien. Ja jos ilotulitteet kiellettäisiin saastuttamisen vuoksi, sillon pitäisi kiertää myös esim karkkipaperit, ja kaikki muutkin elintarvike paperimuovit ym, You Know... Pitäisi kieltää autot, moottoripyörät, lentokoneet, sillä NE vasta saastuttaakin. Meluhäiriökään ei ole avain sana, koska ei eduskuntaa kiinnosta sääliä sellasia, jotka valittaa yhden päivän meluhäiriöstä. Vaikka paukkuja paukuteltaisiinkin ennen ja jälkeen uudenvuoden, asia on poliisien asia, eikä eduskunnan. joten ajatelkaa loppuun asti, ennen ku alatte mitään adresseja perustamaan, koska se on tämän asian kannalta todellinen ajanhukka. - mä oon sitä mieltä
etää kaikki turha valittaminn täytyisi kieltää lailla aina kuulee valitusta joka puelelta ja varsinki uutena vuotena raketeista ja paukeesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891869Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3041514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em84992- 51987
- 56967
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤55932- 67924
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40911