Vuosi uuteen kohta vaihtuu.
Vanha kuin utuna pois haihtuu.
Mä kiitän vuodesta teitä
tännekin palstalle ehtineitä.
Ruuneperi
Hyvää Uutta Vuotta!
12
983
Vastaukset
- Yrjö Piitulainen.
Gott Nytt År!
kun se vaihtui.
Ja vasta humusta selvinneenä,
sitä samaa toivotan.Lepoon painui vanhan pää,
uusi luokse jo kiiruhtaa.
Kiitäen vanhalle levon suon,
uudelta toivon, onnea tuo.
Muistoissa palaan menneeseen,
uteliaana katson tulevaisuuteen.
Suokoon se meille onnea,
rauhaa ja ystävyyttä.
Kiitos palstalaiset menneestä vuodesta,
yhdessä kohti tuntematonta.- Maalaismies*
Kuten on näkynyt, meikää ei ole palstalla näkynyt aikoihin. Antakaahan kun kerron. Joulupukki oli (taas kerran) havainnut sivistyksessäni aukon. Tällä kertaa se oli Bhagavadgita, hindujen pyhä kirja. Sellaisen sain joulupukilta.
No, joulun pyhät menivät itämaisessa mietiskelyssä. Viisas kirja se on. Kerrotaan Gandhinkin päivittäin ammentaneen siitä viisautta. Jos hindu törttöilee tässä elämässä, hän saa tulla uudelleen harjoittelemaan elämää sen jossakin muodossa. Tätä pahemmalla helvetillä ei uhkailla.
"Pohdiskele nyt tätä salaisista salaisinta
viisautta, jonka olen sinulle julistanut,
kokonaisuudessaan,
ja tee sitten niin kuin parhaaksi näet."Uuttako lupaan...
vanhatkin on velkana
Teenkö kaikkeni?
Tuskin paljon paremmin
vaikka koetan kovemmin.
Jos ei tänä vuonna tulisikaan suuria onnenhetkiä, niin ainakin pieniä onnenmurusia toivon jokaiselle palstalaiselle!
- main-eko
"vanhoille" ja uusille "nikkiläisille" Hyvää Uutta-Vuotta !!
- Atolfia
Toivotuksiin. Menestyksekästä vuotta 2009. Älköön se paljon puhuttu lama meitä koetelko. Niin myös terveyttä ja pitkää ikää teille toivottelen.
Kiitos, kun olen saanut olla kanssanne menneinä vuosina ja olenpa teidän riesana vielä toistaiseksi tänäkin vuonna siis niin kauan kuin Luoja elon päiviä suo ja järki tallella pysyy. Atolfia kirjoitti:
Toivotuksiin. Menestyksekästä vuotta 2009. Älköön se paljon puhuttu lama meitä koetelko. Niin myös terveyttä ja pitkää ikää teille toivottelen.
Kiitos, kun olen saanut olla kanssanne menneinä vuosina ja olenpa teidän riesana vielä toistaiseksi tänäkin vuonna siis niin kauan kuin Luoja elon päiviä suo ja järki tallella pysyy.Niin kauan kuin on toivoa,on elämää - ja päinvastoin.
Toivotaan, että vuoden kuluttua maailma on rauhaisampi kuin se oli tässä vuodenvaihteessa.
Olen toivotellut hyviä uusia vuosia moneen suuntaan, mutta olenkohan palstalle?
Vielä varmaan ehtii.
Hyvää Uutta Vuotta!- aatelia
pidä tämä linja mielessäsi:
Onnea kun tarvitaan aina, niin onnentoivotukset tänäänkin paikallaan!
Maailma on jo paljon valoisampi kuin eilen.
Valoisaa aikaa kohti ollaan menossa, siis
"..päin parempaa!"
Optimismi lisääntyy valon mukana, kaikille
onnellista oloa ja hyvää mieltä toivottelee Satu.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla4721366- 641136
- 61852
- 61815
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18767Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k100733- 72704
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49681- 30677
- 62664
